Erozyon Nedir?

Erozyon Nedir?

Erozyon nedir ve ne gibi sonuçları olabilir gibi soru işaretleriniz var ise, lütfen yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımızda size erozyon ve neden olduğu kötü sonuçlar hakkında çok değerli bilgiler vereceğiz. Erozyon, doğal olayların neden olduğu ve toprağın rüzgar, su gibi çevresel özelliklerle taşındığı jeolojik bir süreçtir. Kaya yıpranan (veya ‘hava şartlarına maruz kalan’) bir süreç olan hava koşullarına benzerdir, ancak çözünmüş malzemenin taşınmasına neden olmaz.

Erozyon tortulaşmanın tersidir, bu da tortulanan malzeme yoluyla yeryüzü şekillerinin oluşmasına yol açar. Erozyona en çok su neden olur ve genellikle nehirler ve kıyı şeridi ile ilgili olduğu düşünülür. Bununla birlikte, erozyon ayrıca vadilerin oluşumuna da yol açar. (Vikipedi)

Nehir Erozyonu

Bir nehrin gücü ve akışı dikey erozyona neden olabilir. Bunu dört farklı şekilde yapar:

  • Hidrolik hareket,
  • Aşınma,
  • Yıpranma,
  • Çözüm,

Hidrolik Hareket

Nehrin gücü havayı nehir yatağındaki çatlaklara zorlar, bu da çatlakları genişletir ve kaya ile tortuyu düşmeye zorlar.

Aşınma

Kayalar, nehir yatağı boyunca sürüklenir, aşağıdaki zemine kesilir ve nehri daha da derinleştirir.

Yıpranma

Nehir akımında, kayaçlar birlikte atılır, bu da onları aşındırır ve daha küçük, daha pürüzsüz hale getirir.

Çözüm

Küçük kaya parçacıkları da suda çözülebilir. Buna çözüm denir.

Bu işlemlerin dördü de nehir yataklarını aşındırmaya ve vadiler yaratmaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

erozyon nedir

Erozyon ve Yeni Oluşumların İlişkisi

Erozyon, V şekilli vadilerinin oluşmasına neden olur. Bu dört adımda yapılır. İlk olarak, nehrin gücü yere doğru erozyona neden olur. Buna dikey erozyon denir. Nehir toprağı aşındırırken dik taraflar ortaya çıkar. Bu taraflar yıpranmış, kayaları ve toprağı gevşetmiştir. Gevşek malzeme dik taraflara düşer ve V şekli oluşturmaya yardımcı olur. Nehir, V şeklindeki vadinin dik kenarlarını bırakarak düşmüş malzemeleri yıkar.

İnsan faaliyetlerinden ve erozyondan etkilenen doğal bir süreç, toprağın veya toprak katmanlarının hareket etmesine veya yıpranmasına neden olur. Erozyon potansiyel bir çevresel konudur, çünkü genellikle besin açısından zengin üst toprağı temizler. Bu, gelecek nesil bitkilerin aşınmış alanlarda büyümesini önleyebilir. Bu nedenle erozyon, doğadaki en etkili doğal güçlerden biri olarak kabul edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Erozyon’un Çevresel Etkisi

Erozyon, ekosistemlerde köklü değişikliklere neden olabilir. Bitki yaşamı kendini koruyamayabilir veya aşınmış toprakta yeni nesil bitkiler yaratamayabilir. Yıkanan toprak tehlikeli, insan yapımı kimyasallar içeriyorsa, kimyasallar su kaynağına girer. Bu, halk sağlığı tehlikelerine veya sucul yaşam için tehditlere neden olabilir. Gelecekteki su artışları aslında daha büyük hasara neden olabilir. Bunun nedeni, suyun aşınmış toprak üzerinde daha hızlı hareket edebilmesi ve sel baskını hasarına neden olabilmesidir.

Erozyon Nasıl Önlenir?

Erozyon riski olan bölgelerin yapısını güçlendirerek ve bu tarz bölgelerden imarı uzaklaştırarak erozyon büyük ölçüde önlenebilir. Erozyon konusunda tüm Dünya’da kabul görmüş en yaygın strateji budur. Erozyon nedir tüm detayları ile size açıkladık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Erozyon Ne Demek?

Erezyon toprak kaybına verilen isimdir. Toprağın üst kesimlerinin dış kuvvetler neticesinde aşındırılması ve taşınmasını ifade etmektedir. Dünya genelinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde her yıl 450 milyon ton toprak erezyona uğrar.

Erezyon Neden Olur?

Erezyonun temel nedenlerinden birisi toprağın bitki örtüsünden yoksun olması veya yoksun bırakılmasıdır. Bitki örtüsü olmayan, ağaçlandırma yapılmayan topraklar çok kolay bir şekilde erezyona uğrayabilirler.

Erezyon’un Sonuçları Nelerdir?

Erezyon neticesinde yaşanan toprak kaybı; Doğal dengenin bozulmasına, Verimli toprakların yok olmasına, Tarım alanlarının azalmasına ve Üretimin zarar görmesine doğrudan yol açacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir