ERP Nedir?

ERP Nedir?

Erp nedir sorusuna kısaca Kurumsal Kaynak Planlama şeklinde cevap verebiliriz. İşletmelerin kullandıkları kaynakları bir araya getirmelerini ve yönetmelerini sağlayan bir sistemdir. Son derece de önemlidir. Bu işlemin yapılabilmesi için çeşitli yazılım ve veritabanı sistemleri kullanılmaktadır.

Erp kelimesi aslında “Enterprise Resource Planning” Erp açılımı olarak ifade edilebilir. Şirkette var olan kaynakların yönetilmesi ve planlanması amacını taşımaktadır. Önemli bir yazılım programı olması sebebiyle, günümüzde pek çok şirket tarafından da kullanılmaktadır. (Vikipedi)

ERP Programı Ne Tür Yararlar Sağlar?

Erp programı içerisinde pek çok yararı da bir arada barındırmaktadır. Günümüzün pek çok iş alanında bu sistemin kullanıldığını söyleyebiliriz. Çünkü raporlama başta olmak üzere pek çok iş yükünü bir arada toplayarak, departmanların uyumlu bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur. Şirkette önemli tasarrufların elde edilmesi ancak bu sistemle mümkün olmaktadır. Erp programları kullanıldığında şu yararları sağlamaktadır:

 • Düşük operasyon içi maliyetler
 • Tutarlı ve hatasız alt yapılar
 • Riskin azalması
 • Geliştirilmiş iş sistemi
 • İş birliğinin artması
 • İş verimliliğinin artması gibi pek çok yarar bir arada olmaktadır. Erp sistemi sayesinde düzgün bir entegre sistemi kullanılarak, firmaların daha çok büyümesi sağlanabilir.

Sap erp de erp sisteminden farklı olarak önemli bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok uluslu bir Alman şirketi olan Sap Erp, kuruluşların işlerini büyük bir entegre ile yönetmesini sağlamaktadır.

erp nedir

Erp sistemi kullanıldığında, şirketlere büyük faydalar sağlamaktadır. Su sistemin genel olarak ne işe yaradığı son derece merak edilmektedir. Bu sistem, farklı alanlardaki iş tiplerini tek bir yazılım altında toparlayan önemli bir sistemdir. Bu sistemin çalışması için, içerisinde farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar genel olarak şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • İş Zekâsı
 • Bakım Yönetimi
 • Kalite Yönetimi
 • Bütçe Yönetimi
 • Üretim Yönetimi
 • Finans Yönetimi
 • Satış Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Malzeme Stok Yönetimi gibi çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

ERP Uygulamasının Temel Amaçları Nelerdir?

Erp ne demek sorusuna verdiğimiz cevap sonrasında, bu sistemin temel amaçlarından bahsedebiliriz. Genel olarak tek tanımlanan veri tabanları kullanıcıların deneyimlerine dayandırılmaktadır. Bu şekilde kullanıcıların geliştirilmesi sağlanmaktadır. Bu sistem kullanıldığı her şirkette pek çok avantajı ortaya çıkarmaktadır. Kişiler, teknolojileri ve süreçleri bir arada çalışmalarını sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

EEP sistemi hakkında şu şekilde bir örnek verebiliriz: çeşitli ürünleri alan bir araya getiren ve satan bir giyim şirketi düşün. Bu şirketin işlemesi için satın almadan, malların kullanılmasına, sipariş edilmesinden bir araya getirilmesi gibi pek çok süreç bulunmaktadır. Bu süreçlerdeki raporların düzgün çıkartılması ve analitiklere bağlı olarak sistemlerin işlenmesi için bir ERP sistemi kullanılması gerekmektedir. Bu sistem sayesinde karışıklık ve sorunlar ortadan kalkacak. Düzgün bir iş akışı ortaya çıkacaktır. ERP nedir detaylı olarak sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

ERP Ne Demektir?

ERPi kurumsal firmaların işletme kaynaklarını birleştirerek kullanılması ve bu sayede uçtan uca yönetim sağlanır ve daha verimli bir kaynak kullanımı sağlanmış olur.

ERP Amacı Nedir?

ERP kullanan kurumsal firmalar, kaynakların birlikte kullanılması ile bütüncül yönetim sağlanmış olur ve karar aşamasında, yapılacak olan yatırımlar sırasında daha bütüncül kararlar verilebilmesini sağlanmış olacaktır.

ERP Hangi Kaynakları Sağlar?

ERP, kurumsal firmalar için İnsan Kaynakları, Fiziksel Kaynaklar ve Finansal Kaynakları temsil etmektedir. Bu kaynakların hep birlikte kullanımı ile uçtan uca bir kaynak yönetimi sağlanır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir