Eslem İsminin Anlamı

Eslem İsminin Anlamı

Eslem isminin anlamı nedir? Günümüzün popüler isimlerinden birisi olan Eslem ismi özellikle son yıllarda kız çocuklarında sık rastladığımız bir isim olarak karşımıza çıkar. Anne ve baba adaylarının sık olarak aradığı isimlerden birisi olan Eslem isminin anlamı nedir? Eslem ne anlama geliyor? gibi soruların cevabını merak edenler ve çocuğuna çağdaş bir isim koymak isteyen ebeveynler için araştırdık.

Eslem isminin aslında birçok farklı anlamı olsa da en bilinen anlamı ile Allah’a teslim olan kişi, günahsız ve çok değerli kimse olarak karşımıza çıkar. Birçok Arapça kökenli isim TDK’da yer alsa da Eslem ismi TDK’da yer almamaktadır.

Eslem ismi bir diğer anlamı ile sağlam, dayanıklı ve selametli olan kimse anlamında kullanılır. Eslem ismini alan kız ya da erkek kişiler dayanıklı ve dirayetli özellikleri ile dikkat çekerler. Bu kişiler özellikle zor zamanlarda kendilerini belli ederler.

Eslem İsminin Özellikleri

Eslem isminin özellikleri arasında;

 • Hayırlı işler yapan kimse,
 • Bulunduğu ortam ya da topluma selameti getiren kimse,
 • Kişileri bir araya toplayan, birlik ve beraberliği sağlayan kimse,
 • İnançlı ve dirayetli kimse,
 • Doğru ve dürüst kimselerin yanında olmak için çaba gösteren kimse,
 • Teslimiyeti kabul ederek Allah’a sığınan kimse

gibi birçok özellik vardır. Bu özellikler dışında birçok farklı özelliği bulunan Eslem ismi dirayet, güç ve kuvvet kavramları ile de bir bütündür.

eslem isminin anlamı

Arapça kökenli bir isim olan Eslem hem kız hem de erkek çocuklar için tercih edilebilir. Her ismin olduğu gibi bu ismin de bir renk karşılığı vardır. Ancak hem pembe hem de mavi renklerine eşit uzaklıkta olan ismin ülkemizde kaç kişide olduğu hakkında kesin ya da tahmini bir bilgi yoktur. Eslem ismi Kur’an’da doğrudan Eslem kelimesi olarak geçmese de Bakara, Nisa ve Saffat surelerinde bu isme yer verilmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Sanatsal anlamda yetenekli kişi anlamına gelen bu isim hümanist bir kişilik özelliğine de sahiptir. Romantizm ve duygusallığı hayatının fazlaca bölümünde hissettiren kimse ve konforu seven kimse anlamları da Eslem ismi için kullanılabilir. Sezgi yetenekleri oldukça güçlü olan ve kendisini kanıtlamak için her türlü çabayı gösteren gibi özellikler de Eslem isminde mevcuttur. Küçük detaylara takılıp kalmak gibi bir özelliği de vardır.

Eslem İsminin Harf Analizi

Eslem ismindeki her harf bir karakter özelliğini temsil etmektedir. Eslem isminin harf analizine birlikte bakalım:

 • E: Sıkıntı ve zorlukların üstesinden gelmek için mücadele eden kimse,
 • S: Hayalperest
 • L: Sanatsal yeteneğe sahip
 • E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden
 • M: Ticarete yatkınlık

Aslında bakıldığı zaman Eslem isminin anlamı harf analizleri ile de fazlası ile uyuşmaktadır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Eslem Ne Demektir?

Eslem ismi; teslim olmak, teslim olan gibi anlamlar içermektedir. Ayrıca dini açıdan ise Allah’a teslim olan kişi manalarını taşımaktadır.

Eslem İsmi Caiz mi?

Eslem ismi din adamları tarafından incelendiği zaman, bu ismin caiz olduğu ve herhangi bir şekilde bebeklere verilmesinde sakınca bulunmadığı belirtilmiştir.

Eslem İsminin Kökeni Nedir?

Eslem İsmi ülkemizde ki birçok isim gibi Arapça kökenli olan bir isimdir. İslamiyet’in etkisiyle beraber kültürümüzde de kullanılmaya başlanmıştır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir