Esra İsminin Anlamı

Esra İsminin Anlamı

Esra isminin anlamı son dönemlerin popüler isimleri arasındadır ve özellikle anne ve baba adayları tarafından internette sıkça aranan bir isim olarak karşımıza çıkar. Çocuklarının dünyaya gelmesine az bir süre kala isim araştırması yapan anne ve baba adayları isimlerin anlamlarını merak ediyor. Peki popüler ve söylenişi güzel olan aramalarından biri olan Esra isminin anlamı nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Esra ismi TDK’da geçen sözlük anlamı itibari ile “en çabuk, pek çabuk” gibi anlamlara karşılık gelir. Genel itibari ile benimsenen anlamı ise; çabuk, hızlı, yol gösterici, karanlıkta yol gösteren kimse olarak nitelendirilebilir. Öyle ki karanlıkta yol gösteren kimse anlamını İsra suresinde isminin geçmesi ile değerlendirilmektedir.

Esra İsminin Özellikleri Nelerdir?

Bağlanmadan yana olmayan kişilerdir ve muhakkak bulundukları çevrenin değişmesini isterler. Âşık olmasını ve aşk kavramını çok iyi bilen kişilerdir. Özgürlük hissi onlar için vazgeçilmezdir ve özgürlükçü düşünceye sahiptirler. Özgürlüğü esas alan kişilerdir ve gerek ev gerekse iş hayatında özgür davranmak çok hoşlarına gider. Tahammül sınırları esnek kimselerdir.

Esra isminin özellikleri arasında maneviyatı ve fikir alışverişine olan saygısı dikkat çeker. Oldukça yenilikçi ve değişken bir yapıya sahiptir. Sabit fikirli kişiler değildir. Etrafında karşı samimi bir yapısı vardır ve soğuk görünmekten kaçınırlar. Kalabalığı yalnızlığa tercih ederler.

Bir kişiye ya da bir ortama bağlanmaktan çok korkarlar. Sıkıcı bir yaşam yerine eğlenceli bir yaşam onlar için ideal yaşamdır. Sıkıcı işlerde çalışmaktan kaçınırlar ve kendilerini kısıtlayan her türlü ortamdan uzak dururlar.

Esra isminin özellikleri arasında akıl gücü ve gözlem yeteneği de vardır. Yalnız kalmayı çok sever ve kendini bu durumda bile dışlanmış hissetmez. Akılcı, mantıklı ve ilginç kişilerdir. Ancak sahip olunan akıl gücünü insanlara yardım etmek için kullanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

esra isminin anlamı

Esra İsminin Harf Analizi Nedir?

  • E: Ruhsal yapıları oldukça karışık kişilerdir. Hüznü ve neşeyi aynı anda bir arada yaşayabilir ve bundan da rahatsızlık duymazlar.
  • S: Hayal kurmak ve hayal dünyasına dalmak onlar için eğlenceli bir hobidir. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz ve hayalperest yapıları ile dikkat çekerler.
  • R: Oldukça kararsızdır ve karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatında olmazsa olmazdır.
  • A: Olayları algılama duygusu oldukça gelişmiştir. Mantıklı düşünme özellikleri üst düzeydedir.

Esra kelimesi anlamı itibari ile birçok anne ve baba adayı tarafından tercih edilir. Esra ismi Arapça kökenli bir isimdir ve Kur’an-ı Kerim’de geçen bir isimdir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Esra Ne Demektir?

Esra; Daha hızlı, daha çabuk, en çabuk anlamlarını içinde barındırır. Ayrıca karanlıkta yol gösteren gibi bir anlamı da bulunmaktadır.

Esra İsmi Caiz mi?

Esra ismi din adamları tarafından incelenmekte olduğunda içerisinde herhangi bir kötü anlam bulunmamaktadır. Bu nedenle yeni doğan bebeklere bu ismin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Esra İsminin Kökeni Nedir?

Esra isminin kökeni Arapça diline aittir. Dilimize İslamiyet ile birlikte geçtiği düşünülmektedir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir