External Links (Dış Link) Nedir?

External Links (Dış Link) Nedir?

Dış Link ya da orijinal ismiyle External Links farklı siteler üzerinden gelen bağlantılardır. Gerçekleştirilmesinin asıl amacı ise Google ve arama motorlarının botları tarafından sitenin güvenilir yapıya sahip olduğunun algılanmasıdır. Mutlak surette güvenilir ve kalitesi yüksek sitelerden dış link alımları yapılması gerekli olurken SEO açısından da önemli katkılar sunduğu bilinmektedir. Sitedeki dış linkler hem nitelik hem de nicelik bakımından belirli bir değere sahiptir. Bunların devamlı kontrol edilmesi, var olan etkilerine bakılması da yine yapılacak SEO işlemleri arasındadır.

Dış Bağlantı Oluşturma

Site güvenilirliği açısından katkıya sahip olmakla beraber içerik özelinde güçlendirici yapıdadır. Sunulan fikirlerin daha anlamlı hale gelmesi, desteklenmesi adına ilgili sitelerle bağlantı kurulması faydalıdır. Böylelikle o konuda yalnız olunmadığı gösterilir, kullanıcıların ikna edilmesi ya da tereddütlerin sona erdirilmesi adına External Links kullanılabilir. Ayrıca arama motorlarının siteyi tararken karşılaşacağı durumlar açısından da mühimdir. Çünkü diğer sitelerden bağlantı verilmesi site kalitesini ifade eder ve içeriğin iyi olduğunu gösterir. Diğer sitelere verilecek linklerde o sitenin kaliteli yapıya sahip olduğunu ve içeriğin belirli bir standardın üstünde olduğunu ifade eder. Buna bağlı olarak kaliteli sitelere link gönderimleri yapılması lazımdır. İçeriğin güçlendirilmesi adına bağlantı oluşturulmalıdır.

external links

Hangi Sitelerden Link Alımı Yapılır?

Arama sıralamasında lehte bir oy olarak da her bir bağlantı hesaplanabilir. Daha popüler hale gelme, sitenin bilinir olması, arama motorlarındaki kelime aramalarında hemen içeriğin önlerde çıkması da bunu gösterir niteliktedir. Küçük sitelerden çok daha hızlı bir şekilde kurtulmak adına bu değerli bağlantılar kurulabilir. İki tür bağlantı var olurken gelen bağlantı ve giden bağlantılar olarak ifade edilir. Doğal yoldan bağlantıların kazanılması adına ise her anlamda teknik ve anlamsal bağlamda iyi bir içerik oluşturulmalıdır. Gelen bağlantıların sayısı böylelikle arttırılabilir. Diğer sitelere giden bağlantılar ise sıralamaları etkiler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Doğrudan aynı anahtar kelimeler üzerinden hareket eden siteler arasındaki External Links süreçleri sağlıklı olmayacaktır. Burada benzer ilgiye sahip ama birebir aynı olunmamasına özen gösterilmelidir. Kiralık araç konusunda bir içerik varsa burada bazı araç modellerine dair içeriklere sahip siteden bağlantı alınabilir. Doğrudan yine aynı konudaki içerik bağlantısı rekabet durumundan ötürü gereksiz olacaktır. Ayrıca link bağlantıları noktasında belirleyici unsurlar şu şekilde sıralanır;

  • Köklü siteler üzerinden link bağlantıları alınmalıdır.
  • Aynı siteden devamlı bağlantı alınması, çok aşırı bağlantıya sahip olunması faydadan çok zarar verir.
  • Düşük kaliteli sitelerden bağlantılar oluşturulması risklidir.
  • Spam içerikli web sitelerden bağlantı linki alınmamalıdır.
  • İçeriklerin organik olması, doğal yoldan oluşturulmasına bakılmalıdır.
  • Bağlantı sonrasında herhangi bir kazanım olmaması durumunda linkler yeniden düzenlenmelidir.
  • Aynı anahtar kelimelerle ilk sıraya çıkma amacındaki sitelerle link bağlantıları kurulmamalıdır.

Doğal Link Görünümü Nedir?

Halihazırda çeşitli SEO araçlarıyla otomatik içerikler oluşturulur, çeşitli linkler anında yapılarak sitelere eklenir. Bu inorganik durumlar çok hızlı yapılabilmesinden dolayı tercih edilirken kazanımları ise yalnızca belirli bir süreliktir. Bundan dolayı mutlak surette doğal bir görünümle link işlemlerinin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi de en az link verilecek site kadar hassastır. Algoritma şaşırtma durumlarına girişmeye gerek olmazken External Links görünümü noktasında da etkisini ortaya koyar. Site bağlantılarının kontrol edilmesi adına da farklı SEO eklentileri kullanılabilir. Etki düzeyleri, yararları ya da zararlarıyla var olabilecek problemler tespit edilir. Bunlara dair çözüm yolları da yine bulunmaktadır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

External Link Ne Demektir?

External link yani harici bağlantı, bir web sitesi içerisinde başka bir web sitesine bağlantı vermek suretiyle oluşan linkleme türüdür.

External Link Neden Önemlidir?

Web sitelerinde yer alan harici bağlantılar, yönlendiren sitelerin kalitesi ile doğru orantılı olacak şekilde hedef linkin popülerlik kazanmasına ve ilişkili anchor textlerde alaka düzeyinin yükselmesine olanak tanır.

Harici Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

Web sitenize bağlantı veren linkleri Search console üzerinden görebilir ve daha sonra bu linkleri eğer isterseniz reddedebilirsiniz. Böylece linkleme işlemleri sitenize herhangi bir şekilde yansımaz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir