EYT

EYT

EYT nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT, son zamanlarda gündemi oldukça meşgul etmektedir. Bildiğiniz gibi emeklilik konularında kadınlar ve erkekler farklı yaş kategorilerinde değerlendirilmektedir. Emeklilik için sadece prim gün sayısının dolması beklenmediğinden dolayı yaş konusu da sürekli gündeme gelmektedir.

EYT nedir diye bakacak olursak şuan için herkesin dilinde olan bu kelimenin anlamını şu şekilde verebiliriz. Emeklilik için primlerini doldurmuş, yaşını bekleyen kişiler, yasa değişikliği nedeniyle emekli edilememektedir. Çünkü yasalar emeklilik yaşını her geçen gün daha da arttırmaktadır.

EYT Ne Demek?

EYT bugün itibari ile bu duruma itiraz edenlerin çoğu kazanılmış haklarının ellerinden alındığını söylemektedirler. Bu itirazların ise asıl nedeni 1990’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Peki, 1990 yıllarında ne oldu da 2020’li yıllarda insanları derinden etkiledi?

1992 yılında Süleyman Demirel sürpriz bir halem yaparak emeklilikte yaş sınırını kaldırdı. Bunun sonucunda insanlar 30’lu veya 40’lı yaşlarında emekli olmaya başladılar. Elbette bu durum devir döngü ile çalışan emeklilik sitemini bir çıkmaza doğru sürüklemiştir. O zamanlarda SSK girişlerini yaptıran kişiler ise şuan için emekli olmaya çalışmaktadırlar. İşte sorunun esas kaynağı bu yaş sınırının kaldırılması ve sonrasında 1999 yılında yeniden getirilmesi olmuştur.

eyt nedir

Vatandaşlarda bir taraftan haklıdır. İnsanlar tüm işlerini, emekliliklerine göre ayarlamaktadırlar. Özellikle kadınlar emekli olmak için çalışmakta ve bu yönde tüm planlarını yapmaktadır. EYT son durum ise günümüzde Cumhurbaşkanı dâhil pek çok kişinin karıştığı içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

Erken Emekli Olma Yolları

Kadınlara ve erkeklere göre yaş farklılıklarının olduğu emeklilikte bir takım özel durumlardan dolayı erken emekli olmak mümkündür. EYT ne demek derseniz, bu konudan yararlanamayanlar yasa değişikliklerini beklemeden önce nasıl emekli olabilecekleri konusunda araştırmalara başlamışlardır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Doğum: Doğum yapan anneler, her bir çocuk için 2 sene borçlanabilmektedir. Bunun şartı ise doğumdan sonra prim yatırmamaktan geçer. 3 tane çocuğunuz varsa eğer 6 sene borçlanabilirsiniz.
  • Evlat Edinme: Doğum borçlanması kapsamında evlat edinmekte aynı şekilde sayılır. Şartları tamamen doğum ile aynıdır. Ancak burada 2 yaşından küçük bir çocuk evlat edinmeniz gerektiğini hatırlatalım.
  • Engelli Durumu: Çocuğunuz varsa ve engelli ise o zaman SGK’ya bu durumu bildirerek emekli olabilirsiniz. Bu durumdaki annelerin çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanmaktadır.
  • Askerlik: Askerliğe başlamadan önce sigortalı bir işte çalışıyorsanız eğer o zaman bu konudan faydalanabilirsiniz. Yedek subay olarak görev yaptı ve eğitim aldıysanız o zaman bu süreçten sizlerde faydalanabilirsiniz.

EYT son durum olarak haber bekleyen binlerce vatandaş bulunmaktadır. Gelecek güzel bir haber ile birlikte bu yasa tasarısının meclise daha girmesi demek, eyt ile ilgili son haberleri bekleyen binlerce insanı mutlu etmeye yetecek bir haber anlamı taşımaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

EYT Ne Demektir?

EYT Kelime anlamı olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar demektir. Emeklilik için prim günlerini doldurmuş ancak emeklilik yaşına erişememiş olduklarından dolayı emekli olamamış kişileri ifade etmektedir.

EYT Tartışmaları Neden Kaynaklanıyor?

Emeklilik süreçlerinde yaşa takılan emeklilik adayları, yaş akdinin düşürülmesi ve prim günlerinin baz alınmasını ve bu sayede emekli olmayı istemektedirler. Ancak emeklilik fonlarının getireceği finansal yük nedeniyle bu istekler kabul edilmemekte ve EYT tartışmaları yaşanmaktadır.

Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Emeklilik yaşı ülkemizde cinsiyete göre değişmektedir. Kadınlar için 60, Erkekler için ise 65 yaş emeklilik için şart koşulan yaştır. Ayrıca emekli olmak isteyen bireylerin prim günlerini de tamamlaması gerekir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir