İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla
Facebook Arkadaş Listesi Nasıl Gizlenir?

Facebook Arkadaş Listesi Nasıl Gizlenir?

Facebook platformunda sıkça yaşanılan arkadaş listesi gizleme işlemi için işte tüm detaylar bu yazıda. Oldukça sevilen bu uygulama ile bilgileriniz herkese açık veya yalnızca hesap sahibinin görüntüleyebileceği şekilde ayarlanabilmektedir. Facebook üzerinden eklemiş olduğunuz insanların başkası tarafından görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Bu gizleme işlemi oldukça olağan bir durumdur. Ayrıca birçok Facebook kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Gerek Facebook’ta arkadaş olduğunuz kişiler gerekse eklemediğiniz kişilere karşı gizleme işleminizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Profil gizleme işlemi kişilerin istekleri üzerine şekillenmektedir. Facebook Arkadaş Listesi Gizleme seçeneği başkalarının sizin hesabınızda ekli olan arkadaşlarınızı görmesinin engellenmesine olanak sağlamaktadır. Bir tür güvenlik işlemi olması sebebiyle tercih edilmektedir. Gizleme işlemi sonrasında kendi profiliniz üzerinden hesabınızda ekli olan kişileri yalnızca siz görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme | Bilgisayar & PC

Facebook üyeliğinizi açtığınız anda sistem otomatik olarak arkadaşlarınızın başkaları tarafından görüntülenmesine izin vermektedir. Aksi durum için herhangi bir işlem yapmadığınız sürece başkaları tarafından görüntülenme devam etmektedir. Tanımadığınız insanların arkadaşlarınızı incelemesi bazen oldukça sinir bozucu olur. Bunun yanı sıra güvenliğiniz için de can sıkıcı olabilir. Facebook arkadaş gizleme ve Facebook yorum kapatma gibi konular bu tarz durumlarda ilgilenilmesi gereken noktalardır.

Facebook arkadaş listenizi gizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir;

 • Üyelik açıldıktan sonra otomatik olarak sistem arkadaşlarınızın başkaları tarafından görüntülenmesine izin vermektedir. Herkese açık kısmını gerekli adımları izleyerek değiştirebilirsiniz.
 • Gizlilik düzenleme işlemleri için Facebook.com’a giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda isminize tıklayarak “Profil” sayfanıza gidin.
 • Profil sayfanızda kapak fotoğrafınızın altında bulunan menüde Arkadaşlar sekmesi yer almaktadır, bu seçeneğe tıklayın.
 • Açılan arkadaşlar sayfası seçeneğinde sağ üstte bulunan kalem simgesine tıklayarak “Gizliliği Düzenle” seçeneğini seçin ve bu pencereden Arkadaş listesi, Takip ettiklerin ve Takipçiler için yandaki seçenek menüsünden “Sadece Ben” seçeneğini seçerek arkadaş listenizi bütün herkese gizleyin. Herkese gizle seçeneği ile gizleme işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.
facebook arkadaş listesi gizleme

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme | Mobil, Android & IOS

Facebook arkadaş bölümü gizleme işlemini akıllı telefonlarımız (Android, iOS vs.) yardımıyla da yapabilirsiniz. Mobil cihazdan arkadaş listenizi gizlemek için telefonunuzda bulunan internet tarayıcılarından (Chrome, Opera vb.) veya Facebook uygulamasından kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.

 • İlk olarak Facebook hesabınıza açarak ekranda yer alan menü simgesine dokunun.
 • Menüden faydalanarak isminize dokunun ve size ait profil sayfanıza gidin.
 • Profil sayfanızda yer alan “Arkadaşlar” menüsüne tıklayın.
 • Açılan menüde “Arkadaş Listesini Kimler Görüntüleyebilir” seçeneğini göreceksiniz.
 • Herkese açık şeklinde olan seçenek arkadaş listenizin başkaları tarafından görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Bunu değiştirmek için seçeneklere tıklamanız gerekmektedir.
 • Kimler görüntüleyebilir sayfasında yer alan “Herkese Açık” yazısına tıklayın ve karşınıza çıkan menüden “Sadece Ben” seçeneğini seçin. Eğer bu seçenek görünmüyor ise “…Diğer” seçeneğine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Gerekli seçimleri yaptıktan sonra tamam seçeneğine tıklayarak onaylayın. Onaylama işleminiz sonrasın da hesabınız da ekli olan arkadaşlarınız başkaları tarafından görüntülenemeyecektir. Hesabınız da ekli olan kişileri “Arkadaşlarım” bölümüne tıklayarak yalnızca siz görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Sayfa Silme hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın!

facebook arkadaş gizleme

Facebook hesaplarınızı gizli duruma getirmek özel hayatınız için daha faydalı olacaktır. Özel paylaşımlarınız her zaman güvende kalacak ve sizlerin izin vermediği kişiler tarafından görüntülenemeyecektir. Gizli profiller tercih ederek her zaman daha güvenli sosyal medya tecrübesi yaşayabileceksiniz. Ayrıca Facebook ile ilgili merak ettiğiniz başka konular için Facebook Destek kategorisindeki blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız adımlar ile yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştiremediyseniz Facebook Yardım Merkezi‘nden destek alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet bu mümkün, arkadaşlarınızı gizleyerek hesabınızın korumasını üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Topluluk kuralları nedeniyle art arda atılan yoğun arkadaşlık isteklerini saldırgan bir davranış olarak algılamaktadır. Bu sebeple hesabınıza arkadaşlık isteği atma engeli gelmektedir.

Uygulama kuralları nedeniyle en fazla 5000 arkadaş ekleyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızı istediğiniz zaman arkadaşlıktan çıkarabilir ve aranızdaki bağı koparabilirsiniz.

Dondurmak istemediğiniz durumunda geçici olarak askıya alabilirsiniz böylece siz tekrar hesabınıza giriş yapana kadar Facebook profiliniz aktif olmaz.

Hesabınızı silmeniz durumunda bilgileriniz de kalıcı olarak silinecektir. Tekrar geri getirilemezler.

Enes Bulut

Yazılar: 469

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Utku can kara
  Utku can kara

  Facebook Arkadaş Listemi gizlemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?

 2. İsmail Karacakaya
  İsmail Karacakaya

  Facebook Arkadaş Ekleme Engeli Yedim Geri nasıl açabilirim ?

 3. Sevim kara
  Sevim kara

  Facebook Arkadaş Listemi Nasıl Gizleyebilirim?