İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Facebook Business Manager

Sıkı bir Facebook kullanıcısıysanız, Facebook Business alanını duymuşsunuzdur. Sosyal medya uygulamaları hayatımızın her alanında kullanılıyor. Uygulamaların sürekli olarak kullanılıyor olması, beraberinde bazı özellikleri ve değişiklikleri de getirmektedir. Bu noktada karşımıza çıkan Facebook Business Manager hakkında merak edilenleri sizler için derleyeceğiz. Facebook’dan daha farklı bir yapıda çalışan Facebook Business Manager, artık sizlere farklı bir sosyal medya deneyimi sunacak.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager nedir sorusunu soruyorsanız, cevabını öğrenmek için kesinlikle doğru adrestesiniz. Dijital pazarlama alanında çalışmalar yürütmek istiyorsanız, Facebook business manager tam da size göre! Eğer bir firma sahibiyseniz, Facebook Manager uygulaması, size büyük yararlar sağlayacak. Sosyal medya hesaplarını yönetebileceğiniz bu alanda verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu uygulamadan verim almak istiyorsanız, mutlaka nasıl kullanılacağını ve ne işe yarayacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Pazarlama faaliyetlerini daha başarılı bir şekilde yürütmenize yardımcı olan Facebook Business Manager’in bazı farkları bulunmaktadır.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Facebook Business Manager, işletmelerin Facebook ve Instagram hesaplarını yönetmelerine ve reklam kampanyalarını planlamalarına, oluşturmalarına ve yönetmelerine olanak tanıyan bir araçtır. Ayrıca, birden fazla çalışanın aynı reklam hesaplarını kullanmasına izin vererek, hesap erişimini ve izinlerini yönetmeyi kolaylaştırır.

Facebook Business Manager’ın başlıca özellikleri şunlardır:

 1. Reklam Hesapları Yönetimi: Facebook ve Instagram’daki reklam kampanyalarınızı yönetmenize olanak tanır ve birden fazla reklam hesabını tek bir arayüzden kontrol etmenizi sağlar.
 2. Sayfa Yönetimi: Facebook ve Instagram’daki işletme sayfalarınızı yönetebilirsiniz.
 3. İzleyici Yönetimi: Hedef kitlenizi belirleyebilir ve pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için analizler yapabilirsiniz.
 4. Çalışan Yönetimi: İşletmenizdeki farklı çalışanların Facebook hesaplarına erişimini kolayca yönetebilirsiniz.
 5. Analiz ve Raporlama: Reklam kampanyalarınızın performansını takip edebilirsiniz.

Facebook Business Manager, işletmelerin Facebook ve Instagram’da daha etkili bir şekilde pazarlama yapmalarına yardımcı olur ve sosyal medya pazarlama stratejilerini daha kolay ve verimli bir şekilde yönetmelerine olanak tanır.

Business Manager’in Farkları Hakkında

Facebook’tan biraz daha farklı çalıştığını söyleyebiliriz. İstatistikler biraz daha hızlı bir şekilde elinize ulaşacak. Eğer Facebook’ta normal bir sayfanız varsa, bunu sadece haftalık olarak değerlendirmeye alabilirsiniz. Ancak Business Manager’de 28 günlük analiz elde edebilirsiniz. Business, adı üzerinde biraz daha farklı çalışmaktadır. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde daha detaylı bir şekilde bilgi alabilmektedir. Çalışanlarınızın yönetmiş olduğu bu reklam yöneticiliği sayesinde analizci ve detaycı bilgiler elde etmeniz mümkün.

Siteyi kullanmak istiyorsanız, normal Facebook hesabı üzerinden değil, “Business.facebook.com” adresinden giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye buradan giriş yaptığınız andan itibaren bütün işlemleriniz Business Manager üzerinden yürütülecektir.

Neden Business Manager Kullanılmalı ?

Neden Business Manager Kullanılmalı?

Reklam verenler adına çok büyük özellikler sağlayan business manager dijital pazarlama alanında çok önemli bir yere sahiptir. Bu da Facebook ve Instagram gibi önemli platformların ticaret alanına dönüşmesini sağladı. Ticaret yapıyorsanız, mutlaka reklam da yapmanız gerekmektedir. Ticaret sayfalarınızın marka bilinirliğini arttırmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Business Manager uygulamasını kullanmanız için pek çok sebebiniz bulunuyor. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Business Manager, dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır.
 • Reklamları bu uygulama sayesinde düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.
 • Profesyonel ve detaycı raporlar elde edebilirsiniz.
 • Güvenli ödeme yöntemleri sayesinde, rakiplerinizde geri kalmayacaksınız.
 • Eğer çok fazla reklam hesabınız varsa, bunları bir arada toparlayabilirsiniz.
 • İzin, özellik, onay gibi pek çok noktaya ayrı özellikler için kişiler atayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Business Manager uygulamasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Sizler de bu uygulamayı kullandığınızda yukarıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Business Manager Kurulumu ve Hesap Açma

Business Manager Kurulumu ve Hesap Açma

Facebook reklam işlemlerinizi yürütebileceğiniz Business, uygulamasına kolay bir şekilde kayıt olabilir ve hesabınızı kullanabilirsiniz. Facebook business hesap açma adımları şu şekildedir:

 1. business.facebook.com” adresine gidin ve Bir hesap oluştur‘a tıklayın.
 2. Sonrasında”İşletme Profilinizi Oluşturun” sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada işletme adınızı girin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 3. Daha sonra, Facebook Business Manager hesabınızı kimin yöneteceğini belirleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Kendi adınızı seçebilir veya başka bir kişiyi davet edebilirsiniz.
 4. Ardından, işletmenizin adını, web sitesini ve diğer bilgileri girin. Bu bilgiler Facebook reklam kampanyalarınızda kullanılacaktır.
 5. Hesabınızı onaylamak için, size bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kodu almak için, size sunulan seçenekleri kullanabilirsiniz. Doğrulama kodunu girdikten sonra, hesabınız aktif hale gelecektir.

Bu bilgileri doldurduğunuzda, tebrik ederiz, artık Business Facebook hesabınız olacak! Karşınıza çıkan sekmelerde 3 ayrı kutu çıkacak. Bu kutularda, hesabınızın kontrol edilebilmesi için gerekli kişilerin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Kısacası burada Business Manager ekibinizi kurmuş olacaksınız. Instagram reklam da burada devreye girmektedir. Çünkü Business Manager sayesinde, Instagram reklam hesaplarınızı da yönetebileceksiniz. İki işlemin bir arada yönetilebiliyor olması, Business Manager’in en önemli özellikleri arasında bulunmaktadır.

Facebook Business Manager hesabınızı oluşturduktan sonra, reklam hesapları, Facebook sayfaları ve Instagram hesapları ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Hesabınıza çalışanları ekleyebilir ve reklam kampanyalarınızı planlayabilirsiniz.

Business Manager’le Neler Yapılabilir?

Business Manager’le Neler Yapılabilir?

Dijital Pazarlama çalışmalarını tek koldan yönetebileceğiniz bu alanda yapabileceğiniz pek çok çalışma bulunmaktadır. Facebook Business ile yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tek bir sayfa üzerinden Instagram ve Facebook gibi sosyal medya alanlarındaki reklamlarınızı yönetebilirsiniz.
 • Sayfada olan çalışanlarınız, reklamlarınızı yönetebilir, izinleri ve kullanıcı erişimlerini yönetebilir.
 • Reklam için ne kadar harcadığınızı ve gösterimlerinizin ne olduğu görüntüleyebilirsiniz.
 • Bütçe yönetimi sağlayabilir ve kampanyalarınızı profesyonel olarak yönetebilirsiniz.

Instagram Yönetici Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram yönetici ekleme, işletmenizin Facebook Business Manager hesabına farklı seviyelerde hesap erişimi sağlayabilmenizi sağlar. Yani, hesap yöneticilerini ekleyerek onların belirli Instagram hesaplarına erişimlerini sağlayabilirsiniz. İş yükünü paylaşmanızı ve birden fazla kişinin aynı Instagram hesabı üzerinde çalışmasını kolaylaştırır. Bu işlem Facebook Business Manager üzerinden yapılıyor bu sebeple Facebook için de aynı işlemler olduğunu söylememize gerek yok.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Yardım Merkezi
Facebook Yardım Merkezi

Facebook Yardım Merkezi, kullanıcıların Facebook platformunu daha iyi anlamalarına ve kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla sunulan bir online kaynak...

Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?
Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?

Her geçen gün Facebook uygulamasına üye olan insanların sayısında artış yaşanmakta ve üyelerin açtığı sayfaların oranı da benzer şekilde yükselmektedi...

Instagram yönetici eklemek için:

 1. Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapın ve “İşletme Ayarları”na tıklayın.
 2. Daha sonra, “Hesaplar” sekmesini seçin ve yönetici eklemek istediğiniz Instagram hesabını seçin.
 3. Hesap ayrıntıları sayfasında, “Hesap Yöneticileri” bölümüne gidin.
 4. “Yönetici Ekle” butonuna tıklayın. Yönetici e-posta adresini girerek ve belirli izinleri ayarlayarak yeni bir yönetici ekleyebilirsiniz.

Facebook Businesss Manager uygulamasının çok fazla yararı bulunuyor. Sizler de bu uygulama sayesinde başarılı olabilirsiniz. Ayrıca Facebookta satış yapmak ve Facebook marketplace adlı blog yazılarımızı okuyarak Facebook ile iş büyütme hakkında püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabınız geliştirmek için Facebook takipçi satın al hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Platforma katılmak için hiçbir şekilde ücret ödemeniz gerekmez. Tamamen ücretsiz olarak sadece e-mail adresi veya telefon numaranız ile üye olabilirsiniz.

Business Manager, sosyal medya hesaplarınızı, reklamlarınızı, ödemelerinizi ve ayrıyetten kişisel hesaplarınızı tek bir pencerede idare edebileceğiniz bir alandır. Bu özellikler nedeniyle genellikle firmalar tarafundan kullanılmaktadır.

Facebook ve Instagram ortak bir şirket altında çalıştıkları için sayfaları ve hesapları birbirlerine bağlama özelliğini sizlere sunmaktadır. Dilerseniz instagram hesabınızı facebook sayfanız ile bağlayabilirsiniz.

Instagram platformundan reklamlar yayınlamak için Facebook Ads yani FBM sistemini kullanmanız gerekmektedir.

Uygulama reklamları için tıklama başına ya da etkileşim başına maliyet sistemi esastır.

Dünya üzerinde en çok kullanılan iki sosyal medya servisi Instagram ve Facebooktur. Milyonlarca kullanıcıya hitap etmek adına mükemmel bir ortamdır ve her hizmet için potansiyel kitle mevcuttur.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Business Manager Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. Fatih
  Fatih

  Araba için 4 adet amortisör sordum kapalı grupda 3 gün engel yedim coil over sistemi sordum kafayımı yedin facebok

 2. Umut kayra
  Umut kayra

  Facebook Business Manager Neden Kullanılır?

 3. yasir kambak
  yasir kambak

  Facebook Reklamları Neden Avantajlıdır?

 4. sevim kırca
  sevim kırca

  Facebook Üyelik Ücretli mi?