Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

2016 yılında gelen bir güncellemeyle Facebook, haber kaynağı üzerinden erişim sağlanabilecek şekilde canlı yayın yapmaya fırsat verdi. Ancak pek çok kullanıcı için “Facebook canlı yayını nasıl yapılır?” sorusu bir kafa karışıklığını beraberinde getiriyor. Facebook’ta nasıl canlı yayın yapabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Facebook Live adı verilen hizmet, kullanıcıların platform üzerinden gerçekleştirebileceği etkileşim alanını oldukça genişletti. Nitekim bu güncellemeden itibaren platformun eski poplaritesine yaklaştığını söylemek mümkün. Bu anlamda canlı yayın izleyicilerinin büyük bir kısmı Facebook yayınlarını izlemeyi tercih ediyor.

Farklı içerik üretimlerine olanak tanıyan Facebook Live’in geniş bir yayıncı kitlesine sahip olduğunu da vurgulamak gerek. Alışılageldik streamerlara ek olarak Facebook, markaların video pazarlama stratejileri için de önemli bir imkan sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında Facebook canlı yayınlarını kullanarak yeni etkileşim şansları yakalamanız muhtemel gözüküyor. Nitekim geniş bir kullanıcı profiline sahip olan Facebook’ta hedeflediğiniz her türlü kitleye ulaşabilirsiniz.

Facebook Live Nedir?

Facebook platformunun özelliklerinden biri olan Facebook Live gerçek zamanlı video yayınlamanıza olanak tanır. Bu videolarda, tıpkı standart durum güncellemelerinde olduğu gibi kimlerin görüntüleyebileceği gibi noktalara karar verebilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız canlı videoları daha sonra profilinize sabitleyebilir ya da önemli anlara ekleyebilirsiniz. Bu anlamda Facebook Live, takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak için iyi bir fırsattır.

Facebook Live üzerinden yayın yapmak için mobil cihazınızı kullanabileceğiniz gibi masaüstü cihazınızı da kullanabilirsiniz. Ufak bazı farklılıklar dışında her cihazda benzer bir işleyişe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gelin şimdi adım adım nasıl canlı yayın yapabileceğinizi en başından itibaren inceleyelim.

facebook canlı yayın

Mobil Cihazlarda Facebook Live Nasıl Kullanılır?

Android ya da iOS farketmeksizin Facebook Live üzerinden yayın yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Facebook mobil uygulaması açtığınızda karşınıza ilk olarak “Haber Kaynağı” ekranı gelir. Durum güncellemesi yapmak için kullandığınız sekmenin sol tarafında yanında kamera simgesi bulunan “Canlı” butonu yer alır. Canlı yayına geçmek üzere kameranızı açmak için önce bu simgeye dokunun.
 • Ayrıca benzer bir biçimde Facebook profiliniz üzerinden de yayına geçebilirsiniz. Aynı şekilde “Ne düşünüyorsun?” yazan durum güncellemesi kutucuğunun altındaki “Canlı” ibaresine tıklamanız yeterlidir.
 • Bu işlemin akabinde Facebook, kamera ve mikrofonunuza erişmek için izin isteyecektir. Gerekli izinleri verin. Bu işlem sadece ilk canlı yayın denemenizde gerçekleştirilmelidir. Daha sonraki canlı yayınlarınızda Facebook, aynı erişim izinlerini istemez. Ancak ileride bu izinleri kapatmak isterseniz telefonunuz ayarlar menüsünden erişim ayarları aracılığıyla kapatabilirsiniz.
 • Facebook kameranıza ulaştıktan sonra kamera ekranınızın altında çeşitli modlar göreceksiniz. Bu modlar; normal, boomerang, 360 ve live şeklinde sıralanabilir. Kameranızı ilk açtığınızda varsayılan olarak normal modda açılır. Canlı yayın yapmak için Live moduna geçiş yapmalısınız.

Mobilde Canlı Yayına Başlama

 • Bu moda geçiş yaptıktan sonra ekranın alt kısmına “Canlı Yayına Başla” butonu belirir. Ancak bu butona tıklamadan önce gizlilik ve gönderi ayarlarınızı gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Kamera ekranının sol üst köşesinde canlı yayınınızı kimlerin görebileceğini ayarlayabileceğiniz bir bölüm bulunur. Buradan “Yalnızca Ben, Herkes” gibi seçeneklere ilaveten “Gönderi ya da Hikaye” olarak videonuzun nasıl görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz. Eğer Facebook Live’de yeniyseniz ilk önce bir deneme yapmak için “Yalnızca Ben” seçeneğini tercih etmek akıllıca olabilir. Ancak bilhassa markanız için yayın yapacaksanız “Herkes” tarafından görünmesini istemeniz son derece doğaldır. Eğer yalnızca bazı arkadaşlarınıza yayın yapmak istiyorsanız Facebook, tıpkı durum güncellemelerinde olduğu gibi canlı yayınlarda da buna olanak tanır.
 • “Canlı Yayına Başla” butonunun hemen üzerinde “Açıklama ekleyin” şeklinde bir ibare yer alır. Bu bölümü kullanarak videonuzun neyle ilgili olduğuna dair izleyicilerinize bir açıklama yapabilirsiniz. İnsanların sizi izlemesini sağlamak için ilgi çekici başlıklar atmak faydalı olabilir. Ayrıca neyle ilgili olduğunu önceden belirtmeniz hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • İsterseniz “Canlı Yayına Başla” butonunun sağ üstünde bulunan küçük insan simgesine tıklayarak arkadaşlarınızı yayına etiketleyebilirsiniz. Ayrıca hemen yanındaki harita işaretçisini kullanarak videoya konum da ekleyebilirsiniz.
 • Canlı yayına başlamadan önce telefonunuzun kamera yönünü ayarladığınızdan emin olun. Ön kamera yerine arka kamerayla yayına başlamak istemezsiniz. Tüm bu işlemleri yaptığınız sırada arka plan size kameranızın gördüklerini gösterir. Sağ üst köşede yer alan dönen ok simgesine tıklayarak kamera yönünü ayarlayabilirsiniz.
 • Son olarak, yayına geçmeden önce videonuza lensler ve filtreler eklemeniz mümkündür. Aynı şekilde isterseniz yazı ya da çizimler de ekleyebilirsiniz. Ekranın solunda bulunan sihirli değnek simgesine tıklayarak kullanmak istediğiniz kamera filtrelerini ayarlayabilirsiniz.
 • Yayını başlatmak için “Canlı Yayını Başlat” ibaresine tıklamanız yeterlidir. Butona tıkladığınızda Facebook 3’ten itibaren bir geri sayım başlatır. Yayın başladığında tercihinize göre diğer kullanıcılar haber akışlarında ya da hikaye bölümünde yayınınızı görür.
 • Facebook yayınları ancak 90 dakikaya kadar sürebilir. Ancak daha erken bitirmek isterseniz “Bitir” butonuna basmanız yeterlidir.
facebook mobil canlı yayın

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Gerekli süre: 15 dakika.

Mobil cihazlara ek olarak bilgisayarınızdan da Facebook yayını yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Facebook hesabınıza giriş yapın.

  Facebook hesabınıza giriş yapın ve durum güncellemesi penceresinin sol altında yer alan “Canlı Video” ibaresine tıklayın.

 2. Canlı Yayın açıklaması girin.

  Yukarıdakine benzer bir biçimde videonuz için bir açıklama yazısı ekleyin ve “İleri” ibaresine tıklayın.

 3. Facebook’a kameranızı tanıtın.

  Eğer harici bir kamera kullanıyorsanız karşınıza gelen ekranda yer alan “Buraya tıklayın” ibaresine tıklayın ve ekipmanınızı Facebook’a tanıtın.

 4. Facebook Canlı yayını başlatın.

  Son olarak “Canlı Yayını Başlat” butonuna tıklayarak yayına geçin.

Yayınınız sürerken video açıklamanızı değiştirebilir ya da yeni güncellemeler paylaşabilirsiniz. Özellikle uzun yayınlarda hesabına yeni giriş yapan kullanıcılar için belli zaman aralıklarıyla yeni durum güncellemeleri paylaşabilirsiniz. Bu durum güncellemelerine sürmekte olan yayınınızı eklemeniz mümkündür. Ayrıca sitemiz üzerinden kapatılan Facebook reklam hesabı ile ilgili kapsamlı bilgi alarak reklamlarınızı geliştirebilirsiniz.

Facebook canlı yayın sırasında kamera değiştirebilir miyim?

Facebook canlı yayın sırasında kamera değişikliği, kamera açıp kapatmayı ve mikrofon kısma ve arttırma işlemlerine izin vermektedir.

Canlı yayınına katılımcı alabilir miyim?

Canlı yayınınıza arkadaşlarınızı davet edebilir, farklı katılımcıları da yayınınıza dahil ederek birlikte yayın yapabilirsiniz.

Facebook canlı yayınında sohbeti kapatabilir miyim?

Facebook canlı yayınınız sırasında sohbetinizi kapatmanız için size opsiyon sağlayabilmektedir.

Canlı yayında konum bildirimi yapabilir miyim?

Evet, Facebook üzerinden yaptığınız canlı yayında konum bildirimi yapabilirsiniz.

Facebook canlı yayın en fazla ne kadar sürer?

Facebook’ta yapacağınız canlı yayınların süresi 8 saat ile kısıtlanmıştır, en fazla 8 saatlik bir yayın yapabilirsiniz.

Facebook canlı yayın para kazandırıyor mu?

Yayınınızı izleyen kişiler size abone olabilir ve bağış atabilir böylelikle canlı yayın üzerinden para kazanabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 31 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir