İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

2016 yılında gelen bir güncellemeyle Facebook, haber kaynağı üzerinden erişim sağlanabilecek şekilde canlı yayın yapmaya fırsat verdi. Ancak pek çok kullanıcı için “Facebook canlı yayını nasıl yapılır?” sorusu bir kafa karışıklığını beraberinde getiriyor. Facebook’ta nasıl canlı yayın yapabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Facebook Live adı verilen hizmet, kullanıcıların platform üzerinden gerçekleştirebileceği etkileşim alanını oldukça genişletti. Nitekim bu güncellemeden itibaren platformun eski popularitesine yaklaştığını söylemek mümkün. Bu anlamda canlı yayın izleyicilerinin büyük bir kısmı Facebook yayınlarını izlemeyi tercih ediyor.

Farklı içerik üretimlerine olanak tanıyan Facebook Live’in geniş bir yayıncı kitlesine sahip olduğunu da vurgulamak gerek. Alışılageldik yayıncılara ek olarak Facebook, markaların video pazarlama stratejileri için de önemli bir imkan sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında Facebook canlı yayınlarını kullanarak yeni etkileşim şansları yakalamanız muhtemel gözüküyor. Nitekim geniş bir kullanıcı profiline sahip olan Facebook’ta hedeflediğiniz her türlü kitleye ulaşabilirsiniz.

Facebook Live Nedir?

Facebook Live Nedir?

Facebook platformunun özelliklerinden biri olan Facebook Live gerçek zamanlı video yayınlamanıza olanak tanır. Bu videolarda, tıpkı standart durum güncellemelerinde olduğu gibi kimlerin görüntüleyebileceği gibi noktalara karar verebilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız canlı videoları daha sonra profilinize sabitleyebilir ya da önemli anlara ekleyebilirsiniz. Bu anlamda Facebook Live, takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak için iyi bir fırsattır.

Facebook Live üzerinden yayın yapmak için mobil cihazınızı kullanabileceğiniz gibi masaüstü cihazınızı da kullanabilirsiniz. Ufak bazı farklılıklar dışında her cihazda benzer bir işleyişe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gelin şimdi adım adım nasıl canlı yayın yapabileceğinizi en başından itibaren inceleyelim.

Mobil Cihazlarda Facebook Canlı Yayın Nasıl Kullanılır?

Mobil Cihazlarda Facebook Canlı Yayın Nasıl Kullanılır?

 1. Facebook mobil uygulaması açtığınızda, Durum güncellemesi yaptığınız “Ne düşünüyorsun?” sekmesine tıklayın.
 2. Daha sonra “Canlı Video” butonunu göreceksiniz. Bu simgeye dokunun.
 3. Bu işlemin akabinde Facebook, kamera ve mikrofonunuza erişmek için izin isteyecektir. Gerekli izinleri telefonunuzun ayarlar menüsünden erişim ayarları aracılığıyla verebilirsiniz. Daha sonra “Canlı yayına geç” butonuna basarak Facebook canlı yayınınızı başlatırsınız.
 4. Canlı yayına girdikten sonra kamera ekranınızın etrafında çeşitli modlar göreceksiniz. Bu modlar; canlı yayınızın moderatörlüğünü yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Mobilde Canlı Yayına Başlama Süreci Nasıl Yapılır ? (Android & iOS)

Facebook Live ı açtıktan sonra mobil cihazlarınızda canlı yayına başlayabilirsiniz. Fakat canlı yayına geçmeden önce yayınız ile ilgili değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz.

Adımlar ise aşağıdaki şekildedir.

 • Canlı yayın paneline ulaştıktan sonra “Canlı Yayına Geç” butonu belirir.
 • Bu butona tıklamadan önce gizlilik ve gönderi ayarlarınızı yapabilirsiniz. Kamera ekranının sol üst köşesinde canlı yayınınızı kimlerin görebileceğini ayarlayabileceğiniz bir bölüm bulunur.
 • Daha sonra aşağıda “Açıklama ekleyin” şeklinde bir ibare göreceksiniz. Bu bölümü kullanarak videonuzun neyle ilgili olduğuna dair izleyicilerinize bir açıklama yapabilirsiniz.
 • Ekranın solunda bulunan sihirli değnek simgesine tıklayarak kullanmak istediğiniz kamera filtrelerini ayarlayabilirsiniz.
 • En altta bulunan üç çizgi butonları ile yayınınıza soru cevap seçenekleri, anketler, arkadaş davet etme, konum bildirme gibi ek özellikleri kolayca ekleyebilmeniz mümkündür.
 • Sağ alt kısımında takvim butonu mevcuttur. Tıkladığınız takdirde canlı yayın etkinliğinizin adı, başlangıç tarihi ve gizliliğini kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Her şey tamamlandıktan sonra “Canlı Yayına Geç” ibaresine tıklamanız yeterlidir.

Facebook canlı yayınlarının süresi maksimum 8 saattir.

Eğer Facebook Live’de yeniyseniz ilk önce bir deneme yapmak için hedef kitlenizi “Yalnızca Ben” seçeneği ile tercih etmek akıllıca olabilir. Ancak bilhassa markanız için yayın yapacaksanız “Herkes” tarafından görünmesini istemeniz son derece doğaldır. Eğer yalnızca bazı arkadaşlarınıza yayın yapmak istiyorsanız. Tıpkı durum güncellemelerinde olduğu gibi Facebook canlı yayın izlenme süreçlerinde de bu değişikliklere olanak tanır.

İsterseniz “Canlı Yayına Geç” butonunun sağ altında bulunan küçük insan simgesine tıklayarak arkadaşlarınızı yayına etiketleyebilmektesiniz.

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlara ek olarak bilgisayarınızdan da Facebook yayını yapmanız mümkündür. Facebook canlı yayın nasıl yapılır pc için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Facebook akışın üst tarafında Ne düşünüyorsun, …? butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Üç nokta simgesine tıklayarak Canlı Video seçeneğini bulun.
 • Canlı videonuz ile ilgili bilgileri ekleyin.
 • Daha sonra “Canlı Yayına Geç” seçeneğini işaretleyin.
 • Canlı yayına geçmeden önce yapabileceğiniz değişiklikleri görebileceğiniz bir panel karşınıza gelecektir.
 • Buradan, kamera kaynağınızı değiştirmek, medya kaynağı eklemek, canlı yayına başlama zaman aralığı, pano ayarları gibi bütün gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri görebilirsiniz.
 • Kameranızı da tanıttıktan sonra, son olarak “Canlı Yayını Geç” butonuna tıklayarak yayına geçebilirsiniz.

Facebook’un bilgisayar ile canlı yayın açmak isteyenler için önemli uyarısı: tarayıcı olarak Google Chrome’u tercih etmeleri gerektiğidir.

Yayınınız sürerken video açıklamanızı değiştirebilir ya da yeni güncellemeler paylaşabilirsiniz. Özellikle uzun yayınlarda hesabına yeni giriş yapan kullanıcılar için belli zaman aralıklarıyla yeni durum güncellemeleri paylaşabilirsiniz. Bu durum güncellemelerine sürmekte olan yayınınızı eklemeniz mümkündür. Ayrıca sitemiz üzerinden kapatılan Facebook reklam hesabı ile ilgili kapsamlı bilgi alarak reklamlarınızı geliştirebilirsiniz.

Facebook Canlı Yayın Bildirimi Nasıl Kapatılır ?

Facebook canlı yayınları, yayın açan kişilerin katılımcıları ile etkileşime girmesi için güzel bir yol olsa da. Canlı yayınları kullanmayan ve tercih etmeyen bir kullanıcı profilide aşikar. Böyle durumlarda bu kullanıcılar için Facebook’un en kötü yanlarından biri Facebook arkadaşlarınız veya takip ettiğiniz kişilerin canlı yayına geçtiğinde size bildirim gelmesidir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Yardım Merkezi
Facebook Yardım Merkezi

Facebook Yardım Merkezi, kullanıcıların Facebook platformunu daha iyi anlamalarına ve kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla sunulan bir online kaynak...

Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?
Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?

Her geçen gün Facebook uygulamasına üye olan insanların sayısında artış yaşanmakta ve üyelerin açtığı sayfaların oranı da benzer şekilde yükselmektedi...

Neyse ki Facebook canlı yayın bildirimlerinin kapatılmasına olanak tanımaktadır. Bunun için ise yapmanız gerekenler şu şekildedir :

 • Facebook uygulamanıza giriş yapın ve sağ alt köşe de profil resminize tıklayın.
 • “Ayarlar” a dokunun.
 • Ayarlarda ara sekmesine “Bildirimler” yazın ve ardından bildirim ayarlarına basın.
 • Video’ ya tıkladıktan sonra canlı video bildirimlerini kapatmak için açma kapama butonunu kapatmanız yeterli olacaktır.

Bu adımlar sayesinde rahatsızlık veren canlı video bildirimlerini kapatabilirsiniz.

YouTube Canlı Yayın Açma ile ilgili yazımızı okuyarak aynı şekilde YouTube üzerinden de yayın yapın!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Facebook canlı yayın sırasında kamera değişikliği, kamera açıp kapatmayı ve mikrofon kısma ve arttırma işlemlerine izin vermektedir.

Canlı yayınınıza arkadaşlarınızı davet edebilir, farklı katılımcıları da yayınınıza dahil ederek birlikte yayın yapabilirsiniz.

Facebook canlı yayınınız sırasında sohbetinizi kapatmanız için size opsiyon sağlayabilmektedir.

Evet, Facebook üzerinden yaptığınız canlı yayında konum bildirimi yapabilirsiniz.

Facebook’ta yapacağınız canlı yayınların süresi 8 saat ile kısıtlanmıştır, en fazla 8 saatlik bir yayın yapabilirsiniz.

Yayınınızı izleyen kişiler size abone olabilir ve bağış atabilir böylelikle canlı yayın üzerinden para kazanabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 31 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Buğra
  Buğra

  facebook canlı yayin nasıl yapılır merak ediyordum tesekkurler

 2. Kenan Durmaz
  Kenan Durmaz

  Facebookta canli yayinın nasıl yapılacagını anlatan faydalı bir blog yazısı