İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Facebook Dil Değiştirme Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook dil değiştirme nasıl yapılır; Facebook kullanıcılarına dünya üzerinde yaygın kullanılan bütün dillerde kullanım hakkı tanımaktadır. Facebook üzerinden dil ayarı yapmak için öncelikli olarak Ayarlar sekmesine girmeniz gerekmektedir. Ardından orada yer alan Dil kısmına tıklayarak, kullanacağınız dilinizi (Hangi dilde Facebook’u kullanmak istersiniz?) belirlenen alan üzerinden seçerek kaydet’e basınız. Duruma göre Facebook hesabınızının şifresi sorulabilir.

Facebook Dil Ayarı Nasıl Yapılır ve Facebook Türkçe’ye Çevirme

Facebook dil ayarı değiştirme işlemi Facebook Karanlık Mod işlemi ile benzerlerlikler taşır. Bu işlem için öncelikli olarak hangi dile çevrildiğini anlamanız önemli. Eğer İngilizce’den Türkçe’ye çevirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Ters üçgen butonuna (hesap ayarları kısmı) basın.
 • Açılacak sekme içerisinde “Settings” kısmına tıklayın.
 • Açılacak sayfa üzerinde yer alan “Language” kısmına basın.
 • Language Settings kısmında dil değiştirme kısmına ulaştınız.
 • What Language do you want to use Facebook in? (Hangi dilde Facebook kullanmak istersiniz?) kısmından Edit’e basın ve açılan dil seçeneklerinden Türkçe’yi seçin.
 • Alt kısımdan da Save (Kaydet) butonuna basarak işleminizi kaydedin.

Facebook Uygulama Üzerinden Dil Ayarı Değiştirme

Facebook telefondan dil değiştirme işlemi web tarayıcısı üzerinden yaptığımız işleme aslında oldukça yakın uygulanmaktadır. Yapacağınız değişiklik için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Hesap ayarları sekmesine sıklayın.
 • Orada yer alan Language kısmına tıklayın. (Eğer Language kısmı gözükmüyorsa, Settings’e tıklayın ve sonra açılacak sayfa üzerinde Language’ye tıklayın)
 • Facebook için kullanmak istediğiniz dili seçin.
 • Kaydet kısmına tıklayın (Save)
facebook dil değiştirme

Facebook Neden Dil Değiştiriyor?

Facebook bazen güncellemelerin ardından İngilizce diline geçiş yapabiliyor. Facebook Türkçe Ayarlanamıyor Sorunu da bu tarz problemlerden birisi. Bunun doğrudan olan sebebi bilinmese de kullanıcılar dil ayarlarını değiştirmek için yukarıdaki adımları kolaylıkla uygulayarak dil problemlerini aşabiliyorlar. Ancak bazı kullanıcılar özellikle İngilizce ya da alternatif dillerde Facebook kullanmaya başlıyor. Sonucunda yeni bir dil öğrenmek ya da başka bir kültüre adapte olmak için tercih edilen bu yöntem ile birlikte daha rahat öğrenim gerçeklendiği gözlenmiş bulunmakta.

Güncelleme konusunda beklenen yenilikler sadece hatalara odaklı değil maalesef. 2021 yılında yapılan sosyal medya yasasının ardından Facebook ve diğer sosyal medya mecralarının nasıl tepki vereceği büyük bir merak konusu. Eğer Facebook temsilci bulundurmayı ret ederse Türkiye içerisinde, Türkiye erişimi sınırlandırmaya başlayacağını açıkladı.

Facebook Kullanıcı Adı Değiştirme adlı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Facebook Destek kategorisi yazıları ile güncel tüm gelişmelerden haberdar olun.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Facebook farklı ülkelerde ve farklı kullanım alanlarına uygun kullanım biçimleri hazırlarken, uygulamayı kullandığınız dili referans almaz. Siz Fransızca kullansanız dahi, sizi lokasyonunuz ve arkadaş listenize uygun önerilere dahil eder. Bu algoritma kümeleme mantığı ile çalışır. Siz kümelerinizi beğenileriniz, arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızın beğenileri üzerinden oluşturursunuz.

Eğer aynı gün içerisinde 2’den daha fazla dil değiştirme talebinde bulunursanız size şifre sorması muhtemeldir.

Facebook’dan çeşitli amaçlarla destek alan kullanıcılar, uygulamayı kullandıkları dilde destek bulurlar. Eğer İngilizce kullanıyorsanız ve Türkçe talepte bulunursanız bu maalesef karmaşaya yol açacaktır. Bunun yerine Türkçe hesap üzerinden Türkçe destekte bulunulması daha sağlıklıdır.

Ok simgesine bastıktan sonra “Settings” seçeneğine tıklamanız gerekir.
Karşınıza çıkan ekranda sol kısımdaki seçeneklerden “Language and region” seçeneğine tıklayarak ilerleyin. “Edit” kısmını tıklayarak dil ayarınızı yapabilirsiniz.

Android işletim sistemi olan cihazlarda dil seçeneğini değiştirmek için ilk önce ayarlar kısmına girin. Bir sonraki adımda buradan genel yönetim seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza gelen ekrandan dil ve giriş bölümüne tıklayıp , dil opsiyonuna tıklamalısınız. Buradan da kullanmak istediğiniz dili seçmeniz yeterli olacaktır.

Language menüsünde karşınıza bir dil listesi çıkacak. Bu listeyi aşağıya kaydırarak “Türkçe” seçeneğine tıklayın. Eğer menüyü açtığınızda liste gelmiyorsa, “Add Language” yazısına tıklayın. Buradan “Türkçe” sekmesine tıklayarak dil menüsüne ekleyebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Dil Değiştirme Ayarları Nasıl Yapılır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. selman kesten
  selman kesten

  Facebook dil değiştirme ayarları nasıl yapılır ?

 2. Orhan yılıcan
  Orhan yılıcan

  Facebook’u yabancı bir dilde kullanmam öneri kısımlarında yabancı kişilere önerilmeme neden olur mu?