Facebook Gizli Yorumlar Özelliği Kullanıma Alıyor

Facebook Gizli Yorumlar Özelliği Kullanıma Alıyor

Sosyal medya konusunda lider konumda olan Facebook, bu kez paylaşımlara yapılacak olan yorumları değiştirecek Facebook Gizli Yorumlar özelliğini test etmeye başladı. Paylaşımlara gelecek olan yorumları baştan sona değiştirecek olan yeni sistem ile beraber aslında bir süredir devam eden iddialarda doğrulanmış oldu. Şimdilik sadece ana uygulama olan Facebook üzerinde denenecek olan yeni özelliğin, sonrasında Instagram dahil olmak üzere diğer sosyal medya uygulamalarına da getirilmesi bekleniyor. Kullanıcıların isteği doğrultusunda geliştirilen yeni yorum özelliğini ve neleri değiştireceğine bakalım.

Facebook Gizli Yorumlar Neler Getirecek?

Denemeleri başlayan sisteme geçmeden önce eski sistem hakkında biraz bilgi verelim. Eski sistemde kullanıcıların, gönderilere yorum yapması durumunda yorumlar hemen herkes tarafından görüntülenebiliyordu. Tüm gönderi yorumlarının görüntülenmesi sonrasında diğer kullanıcıların ise bu yorumları değerlendirebiliyordu.

Yorumun beğenilmesi, yoruma cevap verilmesi ve yorumu beğenmeme gibi değerlendirmeler yapılabiliyordu. Fakat bu sistemin hemen her gönderide yer alan yorumların açık konumda paylaşılmasına neden oluyordu. Açıkçası yetersiz bir sistem olarak karşımıza çıkmış olan bir yorum sisteminden bahsediyorduk. Şimdi ise uygulama Facebook Gizli Yorumlar özelliği seçeneğini kullanıma alacak. Peki, bu sistem nasıl çalışacak?

Facebook Gizli Yorumlar

Facebook Gizli Yorumlar Özelliği

Şu an için denemeleri devam eden yeni özelliğin kullanımı da oldukça basit olacak. Facebook Gizli Yorumlar özelliği sayesinde, gönderilere yaptığınız yorumların sadece seçtiğiniz kişiler tarafından görüntülenmesini sağlayabileceksiniz.

Herkes tarafından değil sadece seçtiğini kullanıcılar için görüntülenecek olan yorumların nasıl görüntüleneceği konusunda da seçim yapılabilecek. Kullanıcılara yorumları açık veya kapalı olarak gösterme seçeneği sunulacak ama bu da basit tutulan bir yapıya sahip olmayacak. İki kademeli değil tam 4 kademeli olacak bir Facebook Gizli Yorumlar sisteminden söz ediyoruz.

Facebook Gizli Yorumlar Nasıl Kullanılacak?

Yeni özelliğin kullanımı için uygulamada önemli değişiklikler yapıldığını göreceğiz. Gönderilere yorum yapmak için kullanılan yorum menüsünde artık kilit seçeneklerini görebileceksiniz. Bu kilit seçeneği yorumun paylaşım niteliğini ortaya koyacak. Bir gönderiye yorum yaparken bu kilit işaretine basıp, yeni gönderi seçeneklerinden birini seçmeni gerekecek.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Tbt Nedir Ne İşe Yarar Neden Herkes Kullanır

Seçeneklerin içerisinde ise 4 farklı ihtimal sunulacak. Yorumu yine standart olarak herkes tarafından paylaşılabilir olarak, sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde, sadece gönderi sahibi ve arkadaşların görebileceği şekilde veya sadece gönderi sahibinin görebileceği şekilde seçimler yapabileceksiniz. Facebook Gizli Yorumlar özelliği için belirlenen özelliklerin bu şekilde belirleneceği açıklanmış durumda.

Bu özellikle beraber yorum sisteminde tamamen değişiklik olması da olası gibi gözüküyor. Fakat burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor. Çok beklenen bir özellik olsa da şu an için yeni özelliğin testleri devam ediyor. Şimdiden ilgi odağı olan yeni özelliğin test aşamasında iptal edilmesi durumu da mümkün olabilir. Bunun için Facebook tarafından yapılacak olan paylaşımları beklememiz gerekecek.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir