Facebook Gizli Yorumlar Özelliği Kullanıma Açılıyor

Facebook Gizli Yorumlar Özelliği Kullanıma Açılıyor

Sosyal medya konusunda lider konumda olan Facebook, bu kez paylaşımlara yapılacak olan yorumları değiştirecek Facebook Gizli Yorumlar özelliğini test etmeye başladı. Paylaşımlara gelecek olan yorumları baştan sona değiştirecek olan yeni sistem ile beraber aslında bir süredir devam eden iddialarda doğrulanmış oldu. Şimdilik sadece ana uygulama olan Facebook üzerinde denenecek olan yeni özelliğin, sonrasında Instagram dahil olmak üzere diğer sosyal medya uygulamalarına da getirilmesi bekleniyor.

Facebook başta olmak üzere tüm platformlarda heyecanla beklenen yorum gizleme özelliği çalışmaları devam ederken, popülaritesi de bir yandan artmaktadır. Şimdiden birçok kullanıcı tarafından duyulan özellik, birçok kişinin de beğenisini toplamıştır.  Kullanıcıların isteği doğrultusunda geliştirilen yeni yorum özelliğini ve neleri değiştireceğine bakalım.

Özellik Neler Getirecek?

Facebook gizli yorumlar özelliği henüz tanımlanmadan birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Facebook kullanıcılarının yarısından çoğu, gizli yorumlar özelliğinin tanımlanmasını heyecanla beklemektedir. Oldukça işlevsel olan özellik, çok fazla kişinin, Facebook uygulamasını daha rahat ve keyifli kullanmasını sağlayacak. 

Denemeleri başlayan sisteme geçmeden önce eski sistem hakkında biraz bilgi verelim. Eski sistemde kullanıcıların, gönderilere yorum yapması durumunda yorumlar hemen herkes tarafından görüntülenebiliyordu. Tüm gönderi yorumlarının görüntülenmesi sonrasında diğer kullanıcıların ise bu yorumları değerlendirebiliyordu.

Yorumun beğenilmesi, yoruma cevap verilmesi ve yorumu beğenmeme gibi değerlendirmeler yapılabiliyordu. Fakat bu sistemin hemen her gönderide yer alan yorumların açık konumda paylaşılmasına neden oluyordu. Açıkçası yetersiz bir sistem olarak karşımıza çıkmış olan bir yorum sisteminden bahsediyorduk. Şimdi ise uygulama Facebook Gizli Yorumlar özelliği seçeneğini kullanıma alacak. Peki, bu sistem nasıl çalışacak?

Facebook Gizli Yorumlar

Yeni Özellik Nasıl Kullanılacak?

Şu an için denemeleri devam eden yeni özelliğin kullanımı da oldukça basit olacak. Facebook Gizli Yorumlar özelliği sayesinde, gönderilere yaptığınız yorumların sadece seçtiğiniz kişiler tarafından görüntülenmesini sağlayabileceksiniz. Facebook gizli yorumlar özelliğinin bir diğer getirisi de kendi gönderilerinize yapılan yorumların belli kişiler tarafından görülmesini ayarlayabileceksiniz. Yapılacak olan bu yenilik, birçok kullanıcı tarafından şimdiden büyük beğeni topladı. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Her geçen gün kendini geliştirerek kullanıcı kitlesinin artmasını sağlayan Facebook yetkilileri, özellikleri geliştirirken kullanıcı taleplerini de göz önünde bulundurmaktadır. Aktif Facebook kullanıcılarının %80’inin dikkatini çeken ve beğenisini toplayan özellik, daha tanımlanmadan yoğun ilgi yaşamıştır. Geliştirilen özellik sayesinde, gönderilerinize yapılan veya yapılacak olan yorumları belli kişileri seçerek gizleyebileceksiniz. Yani, gönderilerinize yapılacak olan yorumları görmesini istemediğiniz kişileri hemen gizleyerek, rahat bir şekilde kullanabileceksiniz. 

Herkes tarafından değil sadece seçtiğini kullanıcılar için görüntülenecek olan yorumların nasıl görüntüleneceği konusunda da seçim yapılabilecek. Kullanıcılara yorumları açık veya kapalı olarak gösterme seçeneği sunulacak ama bu da basit tutulan bir yapıya sahip olmayacak. İki kademeli değil tam 4 kademeli olacak bir Facebook Gizli Yorumlar sisteminden söz ediyoruz.

Facebook Gizli Yorumlar Nasıl Kullanılacak?

Yeni özelliğin kullanımı için uygulamada önemli değişiklikler yapıldığını göreceğiz. Gönderilere yorum yapmak için kullanılan yorum menüsünde artık kilit seçeneklerini görebileceksiniz. Bu kilit seçeneği yorumun paylaşım niteliğini ortaya koyacak. Bir gönderiye yorum yaparken bu kilit işaretine basıp, yeni gönderi seçeneklerinden birini seçmeni gerekecek.

Seçeneklerin içerisinde ise 4 farklı ihtimal sunulacak. Yorumu yine standart olarak herkes tarafından paylaşılabilir olarak, sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde, sadece gönderi sahibi ve arkadaşların görebileceği şekilde veya sadece gönderi sahibinin görebileceği şekilde seçimler yapabileceksiniz. Facebook Gizli Yorumlar özelliği için belirlenen özelliklerin bu şekilde belirleneceği açıklanmış durumda.

Bu özellikle beraber yorum sisteminde tamamen değişiklik olması da olası gibi gözüküyor. Fakat burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor. Çok beklenen bir özellik olsa da şu an için yeni özelliğin testleri devam ediyor. Şimdiden ilgi odağı olan yeni özelliğin test aşamasında iptal edilmesi durumu da mümkün olabilir. Bunun için Facebook tarafından yapılacak olan paylaşımları beklememiz gerekecek.

Facebook Yorum sınırı var mıdır?

Facebook yorum atma limiti yoktur fakat Facebook hareketlerinizi saldırgan ve topluluk kurallarını ihlal eden bir durum olarak görmesi durumunda hesabınızı kısıtlar.

Facebook Gönderime Yorum Atan Birini Şikayet edebilir miyim?

Facebook yorumları üzerinden size saldırgan bir tavır ile şiddet suçu olarak düşündüğünüz yorumları Facebook’ a şikayet edebilirsiniz.

Gizli Yorumları Arkadaşlarım Görebilir mi?

Eğer yorumlarda herkes ya da arkadaşlarım seçeneklerinden birini tercih etmediğiniz takdirde yorumunuz arkadaşlarınıza gizli olarak yayınlanackatır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Mesaj Gitmiyor Sorunu

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir