Facebook Hesap Dondurma ve Kapatma Nasıl Yapılır

Facebook Hesap Dondurma ve Kapatma Nasıl Yapılır

Facebook, dünyada lider konumda olan paylaşım ve mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Instagram’ı da bünyesine alarak gücüne güç katmaya devam ediyor. Milyarlarca takipçiye sahip ve bunu her geçen gün daha çok arttırmaya devam ediyor. Takipçisini sürekli arttırsa da bazı zamanlarda, belli nedenlerden kaynaklı olarak Facebook hesap dondurma fikri akıllara gelebilir.

Kullanmak istemediğimiz ve sonrasında geri getirmek istediğimiz zamanlarda bu yöntem oldukça etkilidir. Facebook hesabını dondurarak bir süreliğine oradan uzaklaşabiliriz. Bu yazıda Facebook hesabı nasıl dondurulur kapatılır sorularına detaylı olarak yer vereceğiz. Hadi başlayalım.

Facebook hesap nasıl dondurulur?

Facebook hesabını dondurma işlemi oldukça basittir. Sonrasında istediğiniz zaman, hesabınızı kolay bir şekilde geri açıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Facebook hesap dondurma adım adım:

 • Facebook hesabını dondurmak için ilk işlem, uygulamaya şifrenizle giriş yapın. Hesaba girdikten sonra sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın.
 • Çıkan ekranda aşağılara doğru indiğinizde ‘’ayarlar ve gizlilik’’ bölümünü bulacaksınız. Buraya tıklayıp ayarlar bölümüne giriş yaparak işleme devam edin.
 •  Facebook hesap dondurma sürecinde ayarlar oldukça önemlidir. Facebook hesabınızla ilgili tüm ayarlar karşınıza çıkacak. Bu kısımda hesap ayarları bölümünde ilk sıradaki ‘’kişisel bilgiler’’ bölümüne giriş yapın.
 • Bu bölümde hesabınızla ilgili iletişim bilgileri, kimlik onayı ve hesap yönetme kısmı çıkacak. Bu alanda en alttaki hesabı yönet butonuna tıklayarak işleme devam edin.
 • Hesabı yönet bölümünden isterseniz, size bir şey olursa hesabınızı yönetmesi adına hesap varisi seçebilirsiniz. En alttaki hesabı dondur butonuna tıkladığınızda, hesabınızı başarılı bir şekilde dondurmuş olacaksınız.

Hesabı yeniden aktif hale getirene kadar, hesabınız donduruldu. Siz yeniden şifre bilgilerinizle giriş yaptığınızda, aynı şekilde hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Facebook giriş bilgilerinizi unuttuysanız, Facebook Şifremi Unuttum yazımıza göz atabilirsiniz.

facebook hesap dondurma

Facebook hesap dondurma sonucu ne olur?

Yukarıdaki aşamaları sırasıyla takip ettiniz. Artık Facebook hesap dondurma hakkında bilgi sahibisiniz. Peki hesabınızı dondurdunuz, bunun sonucunda ne olur? Hesabınızı dondurduğunuz için artık kimse sizin Facebook sayfanıza ulaşamaz. Yani kısaca, aratmalarda adınız yazıldığında, görünmezsiniz. Burada bilmemiz gereken detay ise, Facebook ve Messenger hesaplarının farklı olduğudur lakin Facebook’un dondurulması demek Messenger’ın de dondurulması anlamına gelmez. Messenger hesabınızı aynı şekilde kullanabilirsiniz. Mesaj alıp gönderme de hiçbir sıkıntınız olmaz.

Facebook hesabını dondurma işleminden sonra, mesajlaşma bölümünde sıkıntı olmayacaktır. Sizin arkadaşlarınızla, önceden yapmış olduğunuz mesajlar aynı şekilde görüntülenir. Sadece profilini gör seçeneğine bastıklarında, karşılarına size ait bir hesap çıkmaz. Arkadaşlarınızın, arkadaşlık listelerinde adınız büyük ihtimalle görünecektir. Bu kimi zaman normal profil resminizle de olabilmektedir. Kimi zaman ise, profil resimsiz olarak görünmektedir.

Yukarıda da dediğimiz gibi Messenger, Facebook uygulamasından farklıdır. Facebook’un dondurulması diğerini etkilememektedir. Buradan isteyen herkes sizi bularak, mesaj atabilir. Buradan da mesaj gelmemesini istiyorsanız, Messenger hesabınızı da aynı şekilde dondurmanız gerekmektedir.

facebook hesap dondurma sonucu ne olur

Messenger hesabı dondurma işlemi

Facebook Messenger dondurmak için, ilk olarak Facebook uygulamasını dondurmanız gerekmektedir. Facebook’u bağımsız bir şekilde dondurabilirken Messenger hesabını dondurabilmek için bu gereklidir. Messenger hesabını dondurma adım adım:

 • Hesabı dondurmak için ilk olarak Messenger uygulamasına giriş yapın. Hesaba giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayın.
 • Çıkan ekranı aşağı doğru kaydırdığınız zaman ‘’hesap ayarları’’ bölümü karşımıza çıkacak. Bu bölüme tıklayarak işleme devam edin.
 • Bu bölümde ilk bölümde yer alan hesap ayarları bölümü içerisindeki ‘’kişisel bilgiler’’ bölümüne tıklayın. Burada size ait özel bilgiler yer almaktadır.
 • Özel bilgileriniz ve hesap yönetme üzerine bazı seçenekler yer almaktadır. Hesabı dondurma işlemi için ise en altta yer alan hesabı yönet bölümüne gelin. Size bir şey olması durumunda, hesabınıza sahip çıkması için bir hesap varisi seçebilirsiniz. Hesabı dondur dediğinizde, işlem tamamlanacaktır. Bu aşamadan sonra dondurmak için sizden hesabınızın şifresini isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra Messenger için Facebook hesap dondurma işlemi tamam. Kolay bir şekilde hesabı dondurdunuz.

Facebook hesap dondurma ve Messenger hesabı nasıl dondurulur sorusuna cevap bulduk. Hesabınızı sonrasında tekrar kullanabilmek için bilgilerinizi hatırlamanız gerektiğini unutmayın. Giriş bilgileri için, hem e-posta hem telefon hem de hesap şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Giriş sırasında hangileri istenirse onları girersiniz.

Messenger’da Arşivlenmiş Mesajlar içeriğimizi de incelemek için tıklayın!

facebook messenger dondurma

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Yukarıdaki yazıda hesabı nasıl dondurabileceğinizden bahsettik. Dondurmanın avantajı sonrasında kolay bir şekilde hesaba geri giriş yapıp, aktif hale getirebiliyorsunuz. Hesabınızı silmeniz daha farklı. Facebook hesabını kalıcı olarak silme sonrası, hiçbir şekilde dönme imkanınız yok. Facebook hesabını silmeden önce kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Uyarı: Facebook hesabını sildiğinizde, size ait ne varsa silinecektir. Sayfa yöneticilikleriniz ve sayfalarınız da aynı şekilde. Sayfaların silinmesini istemiyorsanız, silmeden önce başka bir kişiyi yönetici yapmanızda fayda var. Yoksa sizinle beraber hepsi yok olacaktır.

Bu yazıda nasıl silebileceğinize dair detaylı olarak bilgi vereceğiz. Silme işlemine geçmeden önce iyi düşünmeniz gerekiyor. Çünkü hesabı sildikten sonra, bir daha hiçbir şekilde geri getirme şansınız yok.

Siz hesabınızı silseniz bile, bazı şeyleri maalesef silemezsiniz. Örneğin arkadaşınıza gönderdiğiniz bir mesaj, o kişinin mesaj bölümünde görünecektir. Hesabınız silinse bile, o mesaj aynı şekilde kalacak. Aynı şekilde Facebook’un inceleyip tüm bilgilerinizi silmesi için belli bir zamana ihtiyacı var. Sizin silme işlemini gerçekleştirdikten sonra, yaklaşık 90 güne kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında, hesabınızda yer alan fotoğraf ya da diğer paylaşımlar ancak silinecektir. Yani bu uygulama da direkt, sildim bitti olayı yok bu nedenle zaman gerekmektedir.

Facebook hesabını silme işlemini yaptınız. Bu işlemden sonra 90 gün beklemeniz gerektiğinden bahsettik. Bu süre zarfında yavaş yavaş bilgileriniz silinecektir. Hesabınızın silinme onayı için ise 2 hafta gerekli. İki hafta içinde hesaba girmemeniz gerekiyor. Bu süre içinde hesaba giriş yaparsanız, hesapta bir hareketlilik olursa hesabınız silinmez. Bu nedenle silmek için iki hafta boyunca, hiç giriş yapmamanız ve sadece beklemeniz gerekmektedir. Buraya kadar bahsettiklerimiz anlaşıldıysa, hesabı nasıl kalıcı olarak silebileceğiniz konusuna gelelim.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?
Facebook Sayfası Nasıl Geliştirilir?

Her geçen gün Facebook uygulamasına üye olan insanların sayısında artış yaşanmakta ve üyelerin açtığı sayfaların oranı da benzer şekilde yükselmektedi...

Facebook'ta Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?
Facebook'ta Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?

Günümüzde Facebook kullanan birçok kullanıcı, hala kişisel verilerin gizliliği hakkında endişe duyuyor. Kullanıcılar ya e-posta ile ya da telefon numa...

Facebook hesabını kalıcı olarak silme aşamaları;

 • Facebook hesabını kaldırdıktan sonra, hiçbir hareket olmaması gerektiğine değinmiştik. Bunun için ilk olarak hesabınızın bağlı olduğu uygulamaları kaldırmamız gerekiyor. Bu uygulamaları kaldırarak, onların hesabınıza erişim sağlamasını engellemiş oluruz. Bu şekilde hesabınızda hareketlilik olmayacaktır.
facebook hesabı kalıcı olarak silme

Facebook uygulamasına bağlı uygulamaları kaldırmak için;

1)İlk olarak Facebook ana sayfasına gelin. Sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgi simgesine tıklayın. Buraya tıkladığınızda, ekranı aşağı kaydırdığınızda ayarlar bölümü karşınıza çıkacak. Buraya tıklayın.

2)Ayarlar bölümüne girip, en altlara geldiğinizde ‘’uygulamalar ve internet siteleri’’ bölümü karşınıza çıkacak. Buraya girdiğinizde, bağlı olan tüm uygulamalar görünecek. Bunların başına tik koyarak kaldırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra, burada yapacağınız bir şey kalmadı. Bu uygulamaları kaldırmaya özen gösterin. Yoksa hesabınız silinmeyecektir. Facebook uygulamasındaki en ufak hareket bile hesabınızın silinmesine engel olacak.

 • Hesabınızdan uygulamaları kaldırdınız. Şimdi sıra geldi diğer işleme. Aşağıdaki linke tıklayarak hesabınızı silmek için gerekli olan sayfaya gelin. Bu ekranda çıkan kutucukta hesabımı sil seçeneğine tıklayın.  (Facebook hesabınız masa üstünde açık kalsın. Aşağıdaki linke yeni bir sekme açarak giriş yapın.)
 • Hesabımı sil dedikten sonra sizden güvenlik amacıyla şifre istenecek. Şifreyi ve güvenlik kodunu doğru bir şekilde girmeye özen gösterin. Ve işlemi onaylayın. Bu işlemlerin işe yaraması için 2 hafta içinde, hiçbir şekilde hesabınıza giriş yapmamanız gerekiyor. Girmeniz durumunda, aynı işlemleri baştan tekrarlamanız gerekecek.

Aşamaları doğru bir şekilde yaptığınızda ve iki hafta beklediğinizde böylece Facebook hesabınız tamamen silinmiş olacaktır.

Sonuç;

Bu yazıda Facebook hesap dondurma ve silme işlemi nasıl yapılır onu öğrendik o halde bu aşamaları uygulayarak hesabınızı dondurabilir ya da kolay bir şekilde silebilirsiniz. Hesabınızı sildikten sonra tekrar bir Facebook hesabı oluşturmak isterseniz, Facebook’a Nasıl Kayıt Olunur adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hesap dondurma, belli bir süre için girmek istemediğiniz hesabınızı askıya almanız anlamına gelir böylece hesabınız kapalı görünür ancak paylaşımlarınız ve içerikleriniz silinmez.

Hesap kapatma işlemi, hesabınızın tüm bilgilerinizin, içeriklerinizin ve paylaşımlarınızın kalıcı şekilde silinmesi ve hesabınızı bir daha kullanamamanız anlamına gelir.

Facebook hesabınızı dondurmak için blog yazımızı detaylıca okuyabilir ve tüm sorunlarınızı blog yazılarımız sayesinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Facebook hesabınızı kapatmadan önce paylaşımlarınızı yedek olarak alabilirsiniz.

Kapatılan hesapların kullanıcı isimleri tekrar alınamazlar kısacası kullanılamazlar.

Facebook veya Instagram hesabınız çalındı ise Destek merkezleri ile iletişime geçmeli ve hesap kurtarma adımları izlemelisiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 102 Ortalama: 5 )

8 yorum

 1. Uğur ÇAKIR
  Uğur ÇAKIR

  Facebook hesap dondurma çok basit gibi görünüyor fakat benim hesabım yıllar önce dondurdum. Aradan vakit geçince unuttum tabi geri almaya çalıştım açamadım bir türlü hesap kapadı mı ne oldu bilmiyorum.

 2. Yılmaz Aya
  Yılmaz Aya

  Resimli anlatımlarınız konuya ayrı bir güzellik katıyor. Özenle yazmış olduğunuz makaleleri ilgiyle takip ediyorum. Sizin gibi işini hakkıyla yapan kimse yok neredeyse. Teşekkür ederim yazı için

 3. Kadir TARTAR
  Kadir TARTAR

  Facebook hesap dondurma için belirlenen bir süre var mı? Mesela ben iki yıl hiç dokunmadan dondurma yapabilirmiyim hesabımı sonra kapanma vs. diye bir olay oluyor mu?

 4. Ercan GEZER
  Ercan GEZER

  Facebook hesabımı dondurmuştum Geri alamıyorum ücretli yardımcı olurmusunuz

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba Ercan Bey,
   instatakipci.com olarak bu şekilde bir hizmetimiz yoktur. Instagram Destek sayfasını ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

 5. İdris KAZANCI
  İdris KAZANCI

  Sosyal medya hesap dondurma işlemleri için yapılan tekrar geri dönüşlerde bazen sorunlar olabiliyormuş. özellikle Facebook uzun süreli dondurma veya durdurma işlemi yapanların profil resimlerinin bir çoğu kaybolmuş. Yeni kayıt gibi işlem yapıyormuş

 6. Nesrin Zarakolu
  Nesrin Zarakolu

  Facebook hesabımı dondurdum fakat bilgilerime kimsenin erişmesini istemiyorum. Sizce nasıl yapabilirim?

 7. Ilay Sancak
  Ilay Sancak

  Facebook hesap dondurma işlemini anlatımınız sayesinde yapmıştım. Fakat geri açmak istiyorum şu an hesabımı. Nasıl yapabilirim?