Facebook Kapatılan Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook Kapatılan Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

Günümüzde Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları, dijital pazarlamacılık açısından büyük bir öneme sahip. Muhtemelen bir reklamcının başına gelebilecek en istenmedik durumlardan biri de bu türden sosyal medya platformlarındaki reklam hesabınızın kapatılması olacaktır. Peki, Facebook kapatılan reklam hesabı nasıl açılır? Yazımızın devamını inceleyerek kapatılan reklam hesabınızı nasıl açabileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca hesabınızın neden kapatılmış olabileceğine dair de fikir sahibi olabilirsiniz.

Facebook Reklam Hesabı Neden Kapatılır?

Zaman zaman Facebook güncellemeleriyle de gerek reklam gerekse de standart hesapların kapatılması ya da dondurulması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Ancak bu tür Facebook’tan kaynaklı problemlerde durumun hemen çözüldüğünü belirtelim. Yine de karşılaşılan kapatılma durumlarının büyük çoğunluğunun Facebook’un reklam ilkeleri ve politikalarıyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda kullanıcıların Facebook reklam ilkeleri dışında hareket etmesi bir yaptırım olarak kapatılma. Ya da dondurulma gibi cezalarla sonuçlanabiliyor. Ayrıca bu reklam ilkeleri ve politikaları sıklıkla güncellendiği için. Hesabınızın güvenliğinden emin olmak adına güncellemeleri yakından takip etmeniz önemli olabilir.

facebook kapatılan reklam hesabı açma

Facebook Reklam Hesabı Kapatılması Durumunda Neler Yapılabilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki her kapatma ya da dondurma işleminin sizin Facebook politikalarını ihlal etmenizle ilgisi olmayabilir. Ayrıca Facebook, reklam hesabınızda gerçekleşen ani davranışlar nedeniyle hesabınızı güvenlik gerekçesiyle de dondurabilir. Bu anlamda öncelikle Facebook Business Manager kapsamında bir yetkiliyle görüşmeniz gerekmektedir. Böylece kısa sürede bir çözüm elde etmenizi sağlayabilir. Gelin önce dondurulan reklam hesabınızı nasıl açacağınıza daha sonra da kapatılan reklam hesabınızı açmak için neler yapabileceğinize daha yakından bakalım.

facebook reklam hesabı kısıtlama

1. Facebook Dondurulan Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook, reklam hesabınız dondurulduysa hesabınıza giriş yapmayı denediğiniz takdirde platformun verdiği bir uyarıyla karşılaşırsınız. Bu uyarıda belirtilen hesabınızı doğrulamanızın ardından işlemlerinizi yeniden gerçekleştirebileceğiniz şeklindedir. Burada Facebook size “Kapatılan Ödemeler ve Reklam Yöneticisi” menüsünde hesabınızla ilgili birtakım sorular yöneltir. Bu sorulara verdiğiniz cevaplar ve bilgiler doğrultusunda “Gönder” ibaresine tıklamanız yeterlidir. Facebook Business Manager’dan bir yetkili yaklaşık 7 gün içerisinde size geri dönecektir. Eğer hesabınızın açılmasında bir sakınca görülmezse en geç 7 gün içerisinde yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

2. Facebook Kapatılan Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer reklam hesabınıza girdiğinizde karşılaştığınız uyarı “Reklam hesabınız ilke ihlalleri nedeniyle işaretlendi” şeklindeyse bunun anlamı Facebook reklam hesabınızın kapatıldığıdır. Açıkçası bu durumu aşabilmenin son derece zor olduğunu ifade etmek gerekir. Öncelikle Facebook’un da uyarının devamında belirttiği gibi bu işlemin hatalı olduğunu düşünüyorsanız yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Bizimle iletişime geçin” ibaresine tıkladığınızda karşınıza “İlkeler Uyarınca Kapatılan Reklam Hesabı Yardımı” şeklinde bir menü gelecektir.
  2. Bu menü hesap yönetici adınızı ve hesap yöneticisinin e-mail adresini belirterek reklam hesap numaranızı seçmelisiniz.
  3. Daha sonra en altta yer alan kutucukta, kapatma işleminin neden hatalı olduğunu düşündüğünüzü açıklayabilirsiniz. Bununla ilgili yardımcı olabilecek bilgileri “Gönder” ibaresine tıklayarak Facebook’a iletebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, söylemeliyiz ki Facebook’un reklam ilkeleri konusundaki politikası oldukça katı. Bu nedenle eğer gerçekten önemli bir hata söz konusu değilse ya da güçlü bir açıklamanız yoksa orta uzunlukta ve olumsuz bir cevap içeren bir e-mail yoluyla size geriş dönüş yapmalarının ihtimali yüksek.

Ancak reklam hesabınızın yer aldığı Facebook hesabınızı reklam vermek için yeniden kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda yapmanız gereken sadece yeni bir reklam hesabı açarak profilinizle ilişkilendirmektir. Yine de önceki reklam hesabınızdaki bakiyenizi ve kredi kartı kullanamayacağınızı belirtmek gerekir. Bu nedenle daha en baştan sanal kartlar kullanarak reklam hesabı açmanız, bu tür durumlarla karşılaştığınızda daha kolay müdahale etme şansına sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sitemiz üzerinden Facebook reklam verme rehberimizi inceleyebilir ve konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Facebook kapatılan reklam hesabı nasıl açılır?

Facebook kapatılan reklam hesabını açmak için Bizimle iletişime geçen alanı üzerinden ilgili yetkililere durumunu tanımlayan bir mail atmalısınız. Bu doğrultuda size yapılacak geri dönüşle hesabınızı açılabilir.

Reklam hesabı neden kapatılır?

Facebook güncellemeleri ile ilgili kısa süreli hataların yanı sıra, Facebook reklam politikalarını ihlal etmek de hesabın kapatılması için sebeptir.

Facebook dondurulan hesap nasıl açılır?

Kapatılan Ödemeler ve Reklam Yöneticisi menüsü üzerinden size yöneltilen soruları cevaplayarak göndermelisiniz. Konu ile ilgili olarak yetkililerden 7 gün içerisinde geri dönüş alabilirsiniz.

Facebook reklam hesabı numarası nerede?

Uygulamayı açıp “Reklam Yöneticisi” kısmına gidin hesabınızın menüsünde filtreleme simgesinin üstünde reklam numaranızı görebilirsiniz.

Business Manager ücretli mi?

Business Manager’ı ücretsiz olarak Facebook üzerinden kullanabilirsiniz tamamen ücretsizdir.

Facebook’a nasıl mail atabilirim?

facebook.com/help adresinden Facebook’ şikayetlerinizi ve sorunlarınızı bildirebilirsiniz.

LinkedIn Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 29 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir