Facebook Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Sosyal medya kullanıcılarının merak konusu olan Facebook kullanıcı adı değiştirme işlemi ile ilgili tüm detaylar bu yazıda. Facebook kullanıcı adı, genellikle sizin adınız ve soyadınızdan türetilmiş bir ifadedir ve Facebook sayfanızın linkini oluşturur, başka bir yerde görülmez. Tamaman benzersiz olmalıdır. Aynı kullanıcı ismi birden fazla hesap için kullanılamaz. Facebook’a kaydolurken yazdığınız ad ve soyad bilgileriniz arka arkaya eklenir ve genellikle sonuna bir sayı ya da işaret gelerek kullanıcı adınızı otomatik olarak oluşturur. Bu kullanıcı adını dilerseniz değiştirmeniz de mümkündür ve oldukça kolaydır.

Kullanıcı adınız yalnızca Facebook sayfanızın linkinde görüleceği için bunu sayfanızda doğrudan görmenize imkan yoktur. Kullanıcı adını değiştirmek ise oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Kullanıcı adı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken belli kurallar mevcuttur ve bu kurallara uyularak istenilen şekilde kullanıcı adı oluşturmak mümkündür.

Facebook Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Kullanıcı adını değiştirmek için Facebook internet sitesinde şu adımları izlemek mümkündür:

 • Öncelikle sağ üstte yer alan “daha fazla” simgesine basılır.
 • Açılan sayfada “ayarlar ve gizlilik” başlığı altındaki “ayarlar” sekmesine girilir.
 • Ayarlar sekmesinde “kullanıcı adı” başlığı seçilir.
 • Yeni kullanıcı adı ve mevcut şifre girilir ve “değişiklikleri kaydet” butonuna basıldığında kolaylıkla Facebook kullanıcı adı değiştirilmiş olunur.

Facebook kullanıcı adı değiştirilirken bu adımlar takip edildiğinde kısa sürede kullanıcı adını değiştirmek mümkün hale gelir. Uğraşmadan kullanıcı adı değiştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar vardır ve bu kurallara uyulması hesabınızın da hem kolay bulunabilmesine hem de çeşitli şekilde yaşanabilecek olan tatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

kullanıcı adı değiştirme

Facebook Kullanıcı Adı Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Facebook kullanıcı adı değiştirilirken belli kurallar mevcuttur. Bu kurallar özellikle de hesabınızın kolaylıkla bulunmasına yarar hem de kişiselleştirilmiş bir kullanıcı adına sahip olmanızı mümkün kılar. Şu noktalar kullanıcı adı değiştirirken oldukça önemlidir:

 • Türkçe karakter kullanımı yasaktır. Ü, ö, ş veya ç gibi Türkçe karakterler linklerde yer alamaz ve bu sebeple de onların yerine u,o gibi karakterler kullanılabilir.
 • Hakaret, küfür gibi içeriklere kullanıcı adlarında yer verilmemelidir. Facebook bu tür kullanıcı adlarına sahip hesaplara belli kısıtlamalar getirebilmekte ya da engelleyebilmektedir.
 • Noktalama işaretleri ve sayılar kullanıcı adlarında yer alabilir. Ancak tavsiye edilmez.
 • Emojiler kullanıcı adlarında ve linklerde yer alamaz. Sadece harf ve rakamlar yer alabilir.
 • Kendi adınıza uygun bir kullanıcı adı tercih etmeniz ya da farklı sosyal medya platformundaki isimleriniz ile benzer kullanıcı adı kullanmanız, internette bulunma imkânınızı arttırır. Bu nedenle kullanıcı adlarınızı tüm sosyal medyalar için benzer tercih etmelisiniz.
 • Fazla uzun olmayan kullanıcı adları tercih etmeniz kolay bulunmanızı sağlar.

Kullanıcı adı, profilinizin linkinde yer alan adınızdır ve Facebook kayıt olduğunuz zaman ad ve soyad bilginize uygun olacak şekilde bir kullanıcı adı atar. Bu atanan kullanıcı adı ise istenilen zamanda belirtilen kullanıcı adı değiştirme kuralları doğrultusunda değiştirilebilir. İstenilen zamanda kullanıcı adını değiştirmek mümkündür ancak değiştirmek zorunlu da değildir. Kişiselleştirilmiş bir kullanıcı adı isteyenler ya da kullanıcı adlarının diğer sosyal medya platformlarındaki kullanıcı adları ile aynı olmasını isteyenler özellikle kullanıcı adlarını belirtilen adımlar izlenerek değiştirebilirler. Facebook kullanıcı adı değiştirme ile ilgili tüm detaylar bu blogda sizlerle.

Facebook Destek kategorisi ile tüm Facebook sorunlarınızı çözün!

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook kullanıcı adınızı değiştirmek istemeniz durumunda, yeni istediğiniz kullanıcı adınız eğer kullanımda değilse değiştirme yapabilirsiniz.

Faceook kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra, eski kullanıcı adınızı tekrar kullanmanız maalesef mümkün değildir.

Facebook kullanıcı adınızı 30 gün ara ile değiştiremezsiniz. Değiştirme süreleriniz arasından en azından 1 aylık bir süre bulunması gerekmektedir.

Kullanıcı adınızı 1 kere değiştirebilirsiniz. Ve aynı zamanda 200’den fazla beğeniye sahip Facebook sayfanızın ismini değiştiremezsiniz.

Telefonunuzdan Facebook Messenger uygulamasına tıklayın ve profil resminize dokunarak Ayarlar bölümünü açın.

Kapak fotoğrafının alt tarafındaki şeridin orta bölümünde bulunan “Hakkında” tuşuna tıkla. Profilinde yer alan bilgilerin yanındaki “Düzenle” düğmesine tıkla. “Hedef kitle seçici” açılır menüsüne tıkla ve o profil bilgisini gizlemek için “Sadece ben” seçeneğini seç. “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıkla ve diğerine geç.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

1 Yorum

 1. sinem kayalar
  sinem kayalar

  Facebook Kullanıcı adımı değiştiremiyorum. İlk başta değiştirmiştim. Sonra tekrar denediğimde hata verdi. Nasıl yapabilirim? Çok teşekkürler..