Facebook Marketplace

Facebook Marketplace

Facebook Marketplace Facebook kullanıcılarının ürün satın alabileceği, satabileceği ve ticaret yapabileceği bir çevrimiçi pazardır. Sadece dünyanın en büyük sosyal medya sitesiyle entegre olmakla kalmayıp aynı zamanda herhangi bir liste ücreti ödemeden platformda ürün satabilirsiniz.

Peki Facebook Marketplace sizin için doğru çevrimiçi satış kanalı mı? Facebook Marketplace nedir sorularınız hakkında daha çok bilgi edinmek için lütfen makalemizi okumaya devam edin.

Facebook Marketplace’te Ne Satılacağına Nasıl Karar Verebilirim?

Facebook Marketplace’teki öğeleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli kategorilerde listeleyebilirsiniz:

 • Araçlar
 • Ev & Bahçe
 • Eğlence
 • Giyim
 • Elektronik
 • Aile
 • Hobiler
 • İlanlar
 • Evcil Hayvan Malzemeleri
 • Spor Ve Dış Mekan
 • Kiralık Emlak
 • Satılık Mülk

Facebook Marketplace’te Satılacak Ürünler Nasıl Bulunur?

Eviniz, garajınız veya kulübeniz artık istemediğiniz ve ihtiyacınız olmayan ürünlerle doluysa, bu öğeleri Facebook Marketplace’te satarak paraya dönüştürebilirsiniz.

Evinizde dolaşmak için biraz zaman ayırın ve yer kaplamaktan başka bir şey yapmayan tüm eşyaların bir listesini yapın. Eski PlayStation’ınız, her gün kullanacağınızdan emin olduğunuz koşu bandı veya gardırobunuzda “geçen sezon” olan tasarımcı kıyafetler gibi şeylerden bahsediyoruz.

Birisi için bir şeylere değeceklerini düşünüyorsanız, onları Facebook Market’te satmaya çalışmak kaybedecek bir şeyinizin olmadığı anlamına gelir.

facebook marketplace

Facebook Marketplace’te Satış Yapmanın Maliyeti Nedir?

Facebook Marketplace’te satmanın herhangi bir maliyeti yoktur. Endişelenecek herhangi bir giriş, üyelik veya işlem ücreti yoktur.

Bununla birlikte, alıcıyla kabul ettiğiniz ödeme yöntemine bağlı olarak, ödeme sağlayıcısı tarafından tahsil edilen üçüncü taraf ücretlerine tabi olabilirsiniz.

Facebook Marketplace’te Satış Yapmaya Değer mi?

Facebook Marketplace’te satış yapmak, istenmeyen ev eşyalarınızı nakite çevirmenize veya yanınızda fazladan para kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak, herhangi bir para kazanma alıştırmasında olduğu gibi, çevrimiçi satış birkaç riskle birlikte gelir ve aslında bir kar elde edebileceğinizin garantisi yoktur.

Bununla birlikte, Marketplace Facebook yerinde başarılı bir şekilde satış şansınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birçok basit şey vardır:

Fotoğrafları kullanın. Alıcılara sattığınız öğeyi ve içindeki durumu açıkça göstermek için her bir girişe birden çok yüksek kaliteli fotoğraf ekleyin.

Ayrıntılı bir açıklama ekleyin. Kısa bir açıklama içeren bir liste koymak hızlı ve kullanışlı olsa da, alıcıları çekmenize yardımcı olmaz. Öğenin, içinde bulunduğu durumun ve satış nedeninizin ayrıntılı bir açıklamasını vermek için zaman ayırın.

İyi müşteri hizmeti sunun. Facebook Messenger aracılığıyla alıcı sorularına hızlı ve nazik yanıtlar vermeye hazır olun. Yararlı bilgilerle hızlı bir şekilde yanıt verirseniz, satışı güvence altına alma şansınızı artırabilirsiniz.

Facebook profilinizi geliştirin. Market’teki bir öğeyi listelediğinizde, alıcılar listenizden Facebook profilinize erişebilir. Satılık herhangi bir ürün göndermeden önce alıcıların sizin hakkınızda hangi bilgileri görebileceğini iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Makbuzlarınızı saklayın. Sattığınız ürünler için satın alma makbuzları, orijinal ambalaj ve talimat kılavuzları gibi şeyler sağlamak, daha iyi fiyatlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Facebook Destek kategorisi ile tüm Facebook sorunlarınızı çözün!

Facebook Marketplace Nedir?

Facebook Marketplace, Facebook üzerinden e-ticaret yapmaya imkan sunmakta olan bir özelliktir. Satıcılar buradan istedikleri ürünleri pazarlayabilir ve alıcılara ulaştırabilirler.

Facebook Marketplace Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer e-ticaret sitelerinde olduğu gibi Facebook Marketplace üzerinden satış yapmak isteyen kullanıcılar; Topluluk kurallarına, Gizlilik sözleşmelerine, ticaret ilkelerine uygun hareket etmeli ve buna uygun ürünler satmalıdır.

Facebook Marketplace Ücretli mi?

Facebook Marketplace ücretsiz bir özelliktir. Kullanırken hiçbir şekilde ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Facebook’da Nasıl Reklam Verebilirim?

Facebook üzerinde reklam vermek için Facebook business manager sistemini kullanabilirsiniz.

Instagram Üzerinde Nasıl Reklam Verebilirim?

Instagram üzerinde de reklamlar vermek için Facebook reklam sistemini kullanmanız gerekmektedir.

Facebook Reklamları Etkili Bir Özellik mi?

Facebook reklamları kullanım açısında çok büyük etkileşim kazanmanıza imkan sağlayan bir sistemdir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 23 Ortamala: 4.8]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir