Facebook Messenger Güvenli mi?

Hepimizin ilk başta karşı çıktığı ancak sonradan Facebook’un getirdiği özeliklerle çok sevdiğimiz bir uygulama olan Facebook Messenger mesajlaşmak için kullandığımız bir uygulama. Son zamanlarda birkaç yazılımsal hatadan dolayı kullanıcılarını sinirlendirmiş olsa da hızlı güncellemelerde bu sorun aşıldı. Facebook’un son zamanlarda yaşadığı sıkıntılardan ötürü Facebook Messenger mesajlaşma uygulamasında konuşmalarımız güvende mi sorusunu akla getiriyor. Birçok kullanıcı mesajlarının okunmasından korktukları için Messenger uygulamasını kullanmadıklarını belirtiyorlar. Bu durumda Facebook’tan bir açıklama henüz gelmedi ancak biz yaptığımız araştırmalar sonucu bu yazımızda ne kadar güvendeyiz, nasıl önlemler alınmalı? Sorularını cevaplayacağız.

Facebook Messenger Ne Kadar Güvenli

Facebook Henüz bir açıklama yapmamış olsa da, Facebook Messenger uygulamasının “End-to-end encryption” algoritmasını kullandığını biliyoruz. Bu algoritma karşılıklı konuşmalarda uçtan uca şifreleme yaparak üçüncü şahısların konuşmalarımızı görmesini engelliyor. Bu konuda iki kişinin karşılıklı konuşmasında bir sorun olmadığını görüyoruz. Ancak sorun grup konuşmalarında ortaya çıkıyor. Grup konuşmalarında Facebook Messenger uygulaması maalesef bu algoritma teknolojisini kullanmıyor. Buda grup konuşmalarında bilgilerimizin okunabileceği anlamına geliyor. Facebook’un önümüzdeki günlerde bu sorun için bir güvenlik güncellemesi yayınlayacağını düşünüyoruz.

Nasıl Önlemler Alınmalı?

Aslında bu konuda yapacağımız çok fazla bir şey bulunmuyor. Ancak konuşma sırasında önemli bilgilerimizden ve özellikle kredi kartı bilgilerimizden bahsetmemek bu sorunun biraz olsun önüne geçecektir. Bunun dışında her konuşmamızdan sonra konuşma geçmişini silmekte, daha sonra ki konuşmalarımızın okunmasını engelleyecektir. Tekrar hatırlatalım bu sorun şimdilik sadece grup konuşmaları için geçerli, kişisel konuşmalarınızda bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz.

Alternatif

Facebook bu sorun hakkında harekete geçene kadar farklı uygulamalar içinde grup konuşmalarımızı sürdürebiliriz. Bu uygulamalardan biride yine Facebook’un kendi uygulaması olan “WhatsApp” bu uygulamada bütün konuşmalar uçtan uca şifreleme teknolojisi ile korunmakta. Facebook bu sorunu çözene kadar bir süre bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Facebook Engel Kaldırma Sorunu (Facebook Engeli Nasıl Kaldırılır?)

Facebook Messenger güvenli mi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook Messenger Güvenli mi?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Takipçileri Gizlenebilir mi? başlıklı makalemizde instagram takipçiler gizlenebilir mi ve instagram takipçileri gizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir