Facebook Messenger Güvenli mi?

Facebook Messenger Güvenli mi?

Hepimizin ilk başta karşı çıktığı ancak sonradan Facebook’un getirdiği özeliklerle çok sevdiğimiz bir uygulama olan Facebook Messenger mesajlaşmak için kullandığımız bir uygulama. Son zamanlarda birkaç yazılımsal hatadan dolayı kullanıcılarını sinirlendirmiş olsa da hızlı güncellemelerde bu sorun aşıldı. Facebook’un son zamanlarda yaşadığı sıkıntılardan ötürü Facebook Messenger mesajlaşma uygulamasında konuşmalarımız güvende mi sorusunu akla getiriyor. Birçok kullanıcı mesajlarının okunmasından korktukları için Messenger uygulamasını kullanmadıklarını belirtiyorlar. Bu durumda Facebook’tan bir açıklama henüz gelmedi ancak biz yaptığımız araştırmalar sonucu bu yazımızda ne kadar güvendeyiz, nasıl önlemler alınmalı? Sorularını cevaplayacağız.

Facebook Messenger Ne Kadar Güvenlifacebook messenger güveli mi

Facebook Henüz bir açıklama yapmamış olsa da, Facebook Messenger uygulamasının “End-to-end encryption” algoritmasını kullandığını biliyoruz. Bu algoritma karşılıklı konuşmalarda uçtan uca şifreleme yaparak üçüncü şahısların konuşmalarımızı görmesini engelliyor. Bu konuda iki kişinin karşılıklı konuşmasında bir sorun olmadığını görüyoruz. Ancak sorun grup konuşmalarında ortaya çıkıyor. Grup konuşmalarında Facebook Messenger uygulaması maalesef bu algoritma teknolojisini kullanmıyor. Buda grup konuşmalarında bilgilerimizin okunabileceği anlamına geliyor. Facebook’un önümüzdeki günlerde bu sorun için bir güvenlik güncellemesi yayınlayacağını düşünüyoruz.

Nasıl Önlemler Alınmalı?

Aslında bu konuda yapacağımız çok fazla bir şey bulunmuyor. Ancak konuşma sırasında önemli bilgilerimizden ve özellikle kredi kartı bilgilerimizden bahsetmemek bu sorunun biraz olsun önüne geçecektir. Bunun dışında her konuşmamızdan sonra konuşma geçmişini silmekte, daha sonra ki konuşmalarımızın okunmasını engelleyecektir. Tekrar hatırlatalım bu sorun şimdilik sadece grup konuşmaları için geçerli, kişisel konuşmalarınızda bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz.

Alternatif

Facebook bu sorun hakkında harekete geçene kadar farklı uygulamalar içinde grup konuşmalarımızı sürdürebiliriz. Bu uygulamalardan biride yine Facebook’un kendi uygulaması olan “WhatsApp” bu uygulamada bütün konuşmalar uçtan uca şifreleme teknolojisi ile korunmakta. Facebook bu sorunu çözene kadar bir süre bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Facebook Messenger güvenli mi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olan Facebook bu başarısını izlediği politikalara borçlu. Zira artık uygulama tek başına varlık göstermiyor. Bunun yanında Facebook çatısı altında çalışan birçok ünlü sosyal medya uygulaması da mevcut. Facebook tarafından çıkış etabında satın alınan bu uygulamalar şimdilerde Facebook’un değerini yarı yarıya da attırmayı başardı. Tabi tüm bu sosyal medya uygulamalarının yönetimi de yine Facebook tarafından yapılıyor. Bu bağlamda Facebook’un en kazançlı yatırımlarından biri olarak gösterilen Instagram’da geçtiğimiz günlerde yine Facebook ile beraber yeni bir güncelleme furyası içerisine girmişti. Oluşturulan yeni politikalar gereğince güncellenen uygulamaya şimdilerde ise Facebook Messenger eklendi.

Tüm uygulamalarında köklü bir değişiklik yaparak kullanıcıların ilgisini canlı tutmak isteyen Facebook şimdilerde de 900 milyon üzerinde kullanıcısı olan mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger’ın genel yapısını güncelledi. Öncelikle uygulamaya yakın zamanda Instagram için konuşulan GİF özelliği geldi. GİF paylaşımlarının yanı sıra emoji stilleri de tamamen değiştirilen Facebook Messenger uygulamasında şimdilerde ise SMS uygulaması getirildi. Bu sayede artık Facebook Messenger üzerinden de SMS gönderebiliyorsunuz. Tüm emojilerle beraber SMS gönderme aracını da uygulamaya ekleyen Facebook ise şimdiden büyük oranda beğeni kazandı. Oluşturulan yeni sistemin ise hala eksiklerinin olduğu ve güncellemelerin devam edeceği bilgisi de verildi.

Facebook Messenger nedir?

Facebook tarafından üretilen mesajlaşma aracıdır. Facebook Messenger’ı kullanarak mesajlaşabilir ve fotoğraf-video paylaşımı yapabilirsiniz.

Facebook Messenger güvenli midir?

Facebook Messenger diğer sosyal medya mesajlaşma uygulamaları ne kadar güvenli ise o kadar güvenlidir. Instatakipci.com olarak özel mesajlarınızı SMS yolu ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir