Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde sosyal medya platformları, çeşitli firma ve kuruluşların kendilerini tanıtmak ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için sıklıkla tercih ettikleri bir platformdur. Sosyal medyaların en büyük gelir kaynağının da reklamlar olduğu düşünüldüğünde, kazan kazandır mantığının işlediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Facebook, alternatif sosyal medya platformları ile kıyaslandığında verilen reklamlarda demografik yapıya en uygun çözümlemeyi sağlamayı başarması ile reklam verenlerin gözdesi konumundadır. Milyonlarca insanı bir araya getiren bu platform, reklam verenlerin taleplerine uygun olarak birçok alternatif reklam alanını içerisinde barındırmaktadır. Böylece reklam verenler, belirledikleri reklam kampanyası ile kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşmayı başarabilmektedir. Facebook’da reklam vermek için öncelikli olarak reklam hesabı oluşturmanız gerekmektedir. İçeriğimizde sizlere Facebook reklam hesabı nasıl oluşturulur ve hesap oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini adımlarıyla aktaracağız. Facebook reklam hesabı açmak için öncelikle Facebook Business platformuna giriş yapmanız gerekmektedir.

Facebook Business Manager Nedir?

Business Manager, Instagram ve Facebook reklamlarınızı yönetebileceğiniz bir araçtır. Eğer Facebook platformunda reklam vermek istiyorsanız, Facebook Business aracına kaydolmalısınız. Bu uygulama ile birlikte; Facebook sayfanızı ve reklam işleyişini aynı hesap üzerinden yönetebilirsiniz. Facebook Business ayrıca, Facebook ve Instagram reklam sayfanızı tek hesaptan yönetmenize olanak sağlamaktadır. Business Manager ile yapabilecekleriniz kısaca:

 • Instagram ve Facebook sayfalarınızı tek sayfa üzerinden kullanabilirsiniz.
 • Bir reklam hesabı oluşturabilirsiniz.
 • Facebook piksel kodu oluşturarak, bu kodu reklam hesabı ile ilişkilendirebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz ve belirlediğiniz hedef kitleye uygun reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.
 • İşletme çalışanlarını ekleyebilirsiniz ve eklediğiniz çalışanlarınıza da yetki verebilirsiniz.
Facebook Reklam Hesabı Oluşturma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Facebook Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business hesabı oluşturmak için öncelikle bir Facebook hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra Facebook Business Manager platformuna giriş için Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Hesap oluşturma işleminde yalnızca 2 adet Facebook Business hesabı oluşturabilirsiniz. Eğer 2 hesaptan daha fazla hesap oluşturmak istiyorsanız, firmanızda bulunan başka birisiyle çalışmanız gerekir. Facebook Business hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Daha sonra “business.facebook.com” adresine girin. Hesap oluştur seçeneğine tıklayın.
 • İşletmeniz için bir isim ve e-posta adresinizi girin. 
 • Bir sonraki aşamada işletmeniz için gereken bilgileri girdikten sonra ilerle butonuna tıklayın.
 • Son aşamada gönder butonuna tıklayarak hesap oluşturma işlemini kullanabilirsiniz.
Business Manager Avantajları

Business Manager Avantajları

Business Manager kullanmanın birçok avantajı vardır. Sahte hesap kullanımını önleyerek, kullanıcılarının hem reklam hem de gündelik işleyişlerinde eylemlerini güvence altına almaktadır. Bunun yanı sıra hızlı destek ve teknik yardım imkanı almanızı sağlar. Business Hesabı bulunan araçlar ücretsiz şekilde kullanıcıların reklam, demografi çalışmaları, odak anahtar kelime planlamaları ve paylaşım zamanlayıcısı gibi alanlarda eylem yapmasına olanak sağlamaktadır. Business Manager ile birlikte, hem kişisel hesabınız hem de reklam hesabınız aynı anda yönetilebilmektedir.

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook sosyal medya platformunda reklam vermek büyük kitlelere ulaşmanızı sağlar. Bu sebeple birçok reklam veren bu siteye reklam vermektedir. Ayrıca, Facebook Business ile hem Facebook hem de Instagram hesabınızı tek noktadan yönetebilirsiniz. Birçok avantajı bulunan Facebook Business Manager ile reklam hesabınızı ücretsiz bir şekilde yönetebilirsiniz. Söz edilen işlemleri gerçekleştirmek için Facebook reklam hesabı nasıl oluşturulur? Facebook reklam hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Gerekli süre: 30 dakika.

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 1. Giriş yapma

  İlk adım olarak Facebook Business Manager platformuna giriş yapın.

 2. İşletme ayarlarını açma

  Platforma giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımdan işletme ayarları butonuna tıklayın.

 3. Reklam hesaplarına giriş yapma

  İşletme ayarları kısmında sol menü üzerinden Reklam Hesapları butonuna tıklayın.

 4. Yeni hesap ekleme

  Daha sonra Yeni Reklam Hesapları Ekle butonuna tıklayın.

 5. Yeni hesap oluşturma

  Sonraki işlemde açılan alandan Yeni Bir Reklam Hesabı Oluştur butonuna tıklayıp karşınıza gelen penceredeki formu doldurun.

 6. İşlemi tamamlama

  Formu doldurduktan sonra Reklam Hesabı Oluştur butonuna tıklayın. İşlemi tamamlayın.

Bu adımları gerçekleştirerek Facebook reklam hesabına sahip olabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir detay bulunmaktadır. Reklam hesabınızı oluşturduktan sonra oluşturduğunuz bu hesaba, hesabı yönetecek kişileri eklemeniz gerekir.

Facebook Reklam Verme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook Business hesabı ve Facebook reklam hesabı oluşturduktan sonra geriye Facebook reklam verme işlemi kalmaktadır. Bu işlem oldukça basit birkaç adımdan oluşur.  Facebook reklam verme işlemini yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • İlk adım olarak sayfanıza giriş yapın.
 • Daha sonra sol tarafta bulunun menüden reklam yöneticisini seçebilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra sağ tarafta yer alan reklam oluştur butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Bu aşamadan sonra hangi reklam türünü seçmek istiyorsanız ona karar verin.
 • Reklam türünü seçtikten sonra karşınıza gelen kutucukta sayfa adınızı yazın.
 • Sonraki aşamada reklam görselinizi seçin. Farklı görseller eklemek sayfanızın beğenisini artırır.
 • Bir sonraki işlemde reklam metni ve reklam başlığınızı seçin.
 • Hedef kitle bölümünden reklamların kimlere hitap edeceğini seçin.

Yukarıdaki işlemleri tamamlayarak Facebook reklam verme işlemini tamamlamış olursunuz. Bu sayede dünyanın en büyük sosyal ağ platformunda reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Böylelikle hem tanınırlığınızı hem de mali anlamda kazancınızı artırabilirsiniz.

Facebook reklam hesabınız kapatıldı mı? Facebook Kapatılan Reklam Hesabı Nasıl Açılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz ve kapalı reklam hesabınızı açmak konusunda bilgileri edinebilirsiniz.

Facebook Business Manager nedir?

Facebook Business Manager, Instagram ve Facebook reklamlarınızı yönetebileceğiniz bir araçtır.

Business hesabı nasıl oluşturulur?

Facebook hesabınıza giriş yapın. Ardından business.facebook.com adresine gidin. Hesap oluştur seçeğine tıkladıktan sonra gereken işlem adımlarını tamamlayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook reklam verme işlemi nasıl yapılır?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Reklam Yöneticisi’ni seçin. Ardından Reklam Oluştur seçeneğine tıklayın ve vereceğiniz reklam türünü tercih edin. Reklamınıza dair ayrıntıları girdikten sonra Facebook reklamınızı verme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Facebook’ta reklam vermenin ücreti nedir?

Facebook’ta ödeyeceğiniz reklam ücretini siz belirlersiniz 10 TL tutarında bir reklamda verebilirsiniz 10.00 TL tutarında da bir reklam verebilirsiniz.

Facebook reklam hesabı kampanya harcama sınırı nedir?

Bir kampanya için ne kadar harcama yapacağınızı belirlediğiniz sınıra kampanya harcama sınırı denir.

Facebook reklam hesabı oluşturamıyorum ne yapmalıyım?

Öncelikle Facebook Business Manager’a sahip olduğunuzdan emin olun daha sonra güncellemeleri kontrol ederek tekrar deneyin.

YouTube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 25 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir