Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

Günümüzde, küçükten büyüğe birçok insanın tercih ettiği Facebook, sosyal ağların en popüler ve vazgeçilmez olanıdır diyebiliriz.

Facebook Sayfası Açma

 1. Adım- Facebook sayfası oluşturmadan önce, Facebook’a giriş yapmalısınız. Eğer, Facebook üyeliğiniz yoksa üye olmalısınız.
 2. Adım- Sayfa oluştur bağlantısını bulmalısınız. Facebook, sitesinde ‘’sayfa oluştur’’ yazısını zaman tüneli kısmının en altında mümkündür bulmanız.
 3. Adım:- Sayfa kategorileri: Sayfa oluşturma ekranını açtığınız zaman farklı kategoriler bulunmaktadır. Sayfanıza uygun seçeneği bularak ufak bir inceleme yapabilirsiniz.
 4. Adım- Kategori seçimi: Seçeneklere göz attıktan sonra sayfanız için uygun gördüğünüz kategori ve alt basamakları seçebilirsiniz.
 5. Adım-Profil fotoğrafı ekleme: Sayfaya uygun profil fotoğrafı seçimi yapmalısınız.
 6. Adım-Sayfa hakkında bilgi: Profil fotoğrafını belirledikten sonra sayfanın hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı ve sayfa türüne göre diğer bilgileri ekleyerek ‘’ Bilgileri Kaydet’’ butonuna basmalısınız.
 7. Adım-7. Adım son adımdır ve son adımda Facebook Sayfası oluşmuş olacaktır.

Facebook sayfası, açtıktan sonra yenilikleri ve gelişmeleri duvar bölümünüzde paylaşabilirsiniz. Sizi ‘’beğenen’’ kişilerle birliktelik oluşturabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Facebook sayfası; fotoğraf, video paylaşımı, etkinliklerin duyurulması, anketlerin düzenlenmesi açısından çok etkilidir. Ayrıca; Facebook sayfası bölümünde FBML uygulamasını kullanarak şirketiniz için yeni menü başlıkları oluşturup bu sayfada kendi belirlediğiniz şekilde sunumlarda yapabilirsiniz. Facebook sayfası, banner kullanımı, kampanyaların duyurulması gibi konularda da önemli esneklik sağlayarak sol kolonun etkili kullanımıyla sayfanın görsel yapısı da canlanmaktadır.

Facebook Ne İşe Yarar?

Facebook’un amacı; kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurarak bilgiler paylaşmasıdır. Facebook’ta;  fotoğraflarınızı, videolarınızı ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Kendi adınıza açmış olduğunuz bir hesapla, kendi kurduğunuz topluluk ya da grupla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Örneğin; edebiyatı çok seviyorsunuz ve yakından ilgileniyorsunuz, edebiyatla ilgili bir sayfa oluşturabilirsiniz. İş ve eğitim yönünden de son derece önemli bir yere sahip olmakla birlikte, Facebook’ ta işinizle ilgili ya da okulunuzla ilgili topluluklara da üye olup gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabın Koşullarımızı İhlal Ettiği İçin Kapatılmıştır Çözüm

Facebook Nasıl Kullanılır?

Facebook’a girebilmek için mail adresi gereklidir. Mail adresinizin yanı sıra telefon numaranızla da giriş yapabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Üye olurken, kendi adınızı ve kendinizle ilgili bilgileri kullanmanızda fayda olacaktır. Şayet sizinle aynı isimi kullanan biri olduğunda, tanıdıklarınızı sizin adınız yanı sıra okulunuzu, yaşadığınız yeri, işinizi arayarak bulabilirler. Profil fotoğrafınızı, gönderileri, hakkınızdaki bilgileri tamamen kapatabilir, sadece arkadaş listenizdekilere de açık yapabilir ya da herkese açık yapabilirsiniz. Sizi rahatsız eden ya da sevmediğiniz biri olduğu takdirde engelleyebilirsiniz. Böylece sizi bir daha rahatsız edemez hiçbir paylaşımınızı göremeyecektir. Ayrıca, kişi listenizdeki arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz. Arkadaşınız olmayanlarla da mesajlaşabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta arkadaş listesinde olmayan kişilerin mesajları diğer kutusuna düşmesidir.

Facebook sayfası nasıl açılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teknoloji ve küreselleşmenin gelişmesiyle beraber farklı uygulamalar günlük hayatı kolaylaştırmaya başladı. Dünyada iletişim, haberleşme hizmeti veren uygulamalar arasında dev isimlerden olan Facebook, takipçi kitlesiyle de gücünü ortaya koyuyor. Yaklaşık bir milyar insan bu uygulama üzerinden birbiriyle iletişime geçip, paylaşımlar yapıyor. Yani hizmeti aktif olarak kullanıyor. Facebook hayran sayfası ise milyonları aşmış durumda.

Bu kadar değer gören, lider sayılan bir uygulama üzerinden hayran kitlesi edinmek bir çok kişinin hayali. Bazı kişiler sadece popüler olmak adına bu hizmetten faydalanmak isterken, bazı kişiler de yeteneklerini ya da mesleki bilgilerini sergilemek için bu platformu tercih ediyor.

Peki nasıl oluşturulur bu hayran sayfası? Bu süreçte sayfa için neler yapılması gerekiyor, seçenekler neler gibi bir çok bilgiye yer verilecek. Hiçbir ayrıntıyı kaçırmazsanız, aradığınız tüm bilgilere buradan kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Facebook hayran sayfası nasıl oluşturulur?

Facebook hayran sayfası oluşturmak oldukça kolay olsa da bu sayfayı duyurmak ve takipçi sayısını arttırmak da bir o kadar zordur. Bu hesabı oluşturmak için bir Facebook hesabı açmanız yeterli. Bu hesaba giriş yaptıktan sonra, sağ üst tarafta bulunan kilit kısmına odaklanın. Bu kısmı bulduktan sonra sağ tarafındaki ok işaretine tıklayarak, çıkan menülerden ‘’Sayfa oluştur’’ yazana tıklayın. İşte bu kadar kolay. Şimdi yapılması gereken birkaç seçimden sonra sayfanız hazır.

Sayfa oluştururken seçilmesi gereken kategoriler ve nedenleri

Sayfa oluştururken, ne iş yapacağınıza ve ne yayınlayacağınıza göre seçilecek kategoriler farklılık gösterir. Bunun için öncelikle amacınızın ne olduğunu gözden geçirin ve kendinize net bir hedef belirleyin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Bu kategorilere bakacak olursak:

 

 • Yerel işletme

Kendinize ait işlettiğiniz bir yer varsa yerel işletme kategorisi üzerinden sayfa açmanız gerekir. Örneğin kendinize ait bir kafeniz, mobilya dükkanınız, kuaförünüz ya da buna benzer herhangi bir iş yeriniz var. Yaptığınız çalışmaları ve kampanyaları bir çok kesime duyurmak için böyle bir hayran sayfası açmanız işlevsel olacak. Yerel işletme kategorisi seçtikten sonra sizden istenecek bilgiler, iş yeri adı, sokak adı, ilçe ve şehir, posta kodu ve telefon numarasıdır. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra işleminiz tamam.

 • Şirket, Kuruluş veya Enstitü

Eğer bir kurum için hayran sayfası oluşturulacaksa bu kategori altında açılması gerekiyor. Bu kurum herhangi bir holding olabilir. Ya da üniversite gibi kurumlar için bu seçenek geçerlidir. Bu özelliklere sahip bir yerin hayran sayfası için en uygunu bu bölümdür. Bu kısım işaretlendiğinde  sadece şirket ya da kurum ismi isteniyor. İsim girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Marka veya Ürün

Mağazalar ya da marketler, ürünlerini daha geniş kitleye gösterebilmek adına Facebook hayran sayfası açabilmektedir. Bu şekilde milyonlarca takipçisi olan Facebook üzerinden, daha çok kişi bu ürünleri görme imkanı buluyor. Aynı zamanda bu hesapta, web sitenizdeki satış ürünlerini de yayınlayarak, internet satışlarını da arttırabilmektedir. Bu kategoriyi seçtikten sonra istenen bilgi marka ya da ürün ismi. Bu markayı girerek, işlemi tamamlayıp, hayran sayfanızdan bilgilendirme yapabilirsiniz.

 • Sanatçı, Müzik Grubu veya Tanınmış Kişi

Yetenekli olduğunuzu düşünüyor ve bu konuda kendinize güveniyorsanız, bu kategori sizin için. Güzel şarkı söylerim ya da güzel dans ederim diyorsanız ya da başka bir yeteneğiniz varsa buradan milyonlara duyurabilmeniz mümkün. Aynı zamanda blog yazarları, sporcular ya da gazetecilerinde bu seçeneği seçmesi gerekiyor. Bu kısımda istenen tek bilgi isim. İsim girişi yaparak sayfanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

 • Eğlence

Facebook hayran sayfası içinde tamamen insanları eğlendirme ve bilgilendirme amacınız var ise bu kategorinin seçilmesi uygundur. Kitapla ilgili ya da müzikle ilgili paylaşımlar için idealdir. Sadece isim belirleyerek, eğlence hayran sayfası kolay bir şekilde oluşturulabilir.

 • Ortak Hedef veya Topluluk

Bir topluluğunuz varsa ya da belli bir düşünce yapısını, ideolojiyi ortaya koymak için ideal bir seçim. Bu amaçla hayran kitlesi toplamak istiyorsanız, ortak hedef veya topluluk bölümünü seçerek, işleme devam edebilirsiniz. Bir isim belirleyerek, istenen kısımda belirtmeniz gerekiyor. Bu aşamada Facebook, önemli bir kategori olduğu için sizden bazı özel bilgiler isteyebilir. Bilgiler sonrasında, hayran sayfanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hayran sayfası oluştururken istenilen bilgiler ve doldurulması

 • İş ile alakalı olan

Hayran sayfası oluştururken Facebook uygulaması, sizden diğer bilgilerin yanında işinizle de ilgili bilgiler isteyecektir. Bu kısmı doldurup doldurmamak size kalmış. Kayıt için zorunlu bir bilgi değildir. Hatta hayran sayfası oluştuktan sonra bilgilerim kısmından, değişiklik yapabilir ya da yeniden yazabilirsiniz.

 • Açıklama bölümü

Açıklama bölümü ilk izlenim için oldukça önemli bir bölümdür. Çünkü kişisel sayfanızı ziyaret eden kişi, bunun ne amaçla açıldığını, burada neler yapıldığını ve kendisine hangi alanlarda fayda sağlayacağını bilmek ister. Buraya açtığınız hayran sayfasının amacını, onlara nelerden bahsedeceğinizi ve verdiğiniz hizmetleri yazabilirsiniz. 155 karakter sınırı olduğu için bu kısmı kısa, öz ve dikkat çekici bir şekilde yazmaya özen gösterin. Çünkü bu bölümü okuduktan sonra kötü izlenim oluşup, bir fayda sağlamayacağını düşünen takipçiler sayfayı hızla terk etmektedir.

 • Web site bilgileri

Paylaşımlarınızı gösteren, sizi anlatan bir web siteniz var ise, Facebook hayran kitlesi için önemli bir bilgidir. Zorunlu olmamasına rağmen, bu bilgiyi girmeniz durumunda hem oldukça profesyonel görünecek hem de sitenize de bir çok takipçi çekmiş olacaksınız. Aynı zaman da sitenize ait domaini girmeniz, ileriki süreçler de Facebook üzerinden reklam vermenizi de kolaylaştıracak. Bu nedenle gerekli ve olumlu izlenim oluşturabilecek her bilgiyi, girmeye çalışalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Destek Hattı Yardım Merkezi İletişim Numarası

 • Facebook uygulama adresi

Facebook web adresi, son zamanlarda özellikle büyük markaların da tercihleri arasında. Bu adresin akılda kalıcı ve sitenizin amacına uygun şekilde olmasına özen gösterin. Karmaşık ve hiçbir işe yaramayan web adreslerinin hiçbir işlevi olmayacaktır. Bu nedenle en kısa haliyle, hayran sayfanızı anlatan kelimeler seçmek doğru olur.

Bu şekilde o alanda arama yapan kişi, akılda kalıcı olduğu için sizin adresinizi hatırlayacak ve düzenli olarak takipçi sayınız artacaktır. Kaliteli içerik kadar, kaliteli bir web adresi adı da önemli olarak görülüyor.

Hayran sayfasına profil fotoğrafı koyma

Hayran sayfasına profil fotoğrafı koymanız, sayfanın daha profesyonel görünmesine de yardımcı olur. Sizi iyi anlatan ve işe yarayacak bir profil koymanız gerekiyor. Ya da işletme ve marka sahibiyseniz, markanızın logosunu profil fotoğrafı olarak ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sayfanızı ziyaret eden kişiler de, takip etme isteği uyandırır. Fotoğrafı olmayan sitelerin ilgi odağı olma, yükselme ve takipçi kazanma konusunda çok fazla şansı yoktur.

Facebook hayran sayfası profil fotoğrafı için ideal boyut 180 x 180 olarak biliniyor. Bu ebatlarda bir resmi yüklemeniz, çözünürlüğün iyi olması için önemlidir. Zaten Facebook bu resmi alıp, kendine uygun hale getirerek 160 x 160 ebatlarına dönüştürerek, siteye koymaktadır.

Favorilere ekle

Sayfanızı her an elinizin altında gibi hissetmek için, favoriler kısmına ekleyebilirsiniz. Bu şekilde normal hesabınızdayken, her defasında siteye giriş yapmanıza gerek kalmaz. Favoriler bölümünden direkt giriş yaparak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

gizlilik modu aç youtube
Sayfanıza Cover ekleme

Belki de profil fotoğrafı kadar önemli ve dikkat çekici bir detay. Hayran sayfasına cover ekleme demek, sayfayı en iyi şekilde anlatan ve bakınca bile her şeyi açıklayabilen bir fotoğraf. Herkesinkinden farklı, sizi anlatan bir fotoğrafla özgünlüğü yakalayıp, ön sıralara çıkabilirsiniz. Burada önemli olan ise 828 x 315 ebatlarında, farklı bir fotoğraf çekmek ya da tasarlamak.

Fotoğraf çekemem diyorsanız, tasarımlara yönelebilirsiniz. Photoshop programları resim şekillendirmede oldukça büyük işleve sahip. Bunları kullanmayı öğrenerek, adınızdan söz ettirecek görsellere imza atabilirsiniz. Bu aşamada tercih edebileceğiniz en iyi uygulamalardan bir tanesi Adobe Photoshop. Bu uygulamanın inceliklerini ve uygulamayı kullanmayı öğrenerek, güzel sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'da Takipçi Satın Almanın Zararları Var mı?

Beğeni sayısına göre yapılabilecekler

Facebook hayran sayfası, belli bir beğeni sayısına ulaşmadan, belli özellikleri kullanmanızı engelliyor. Bu durumda bazı sayfa bilgilerini görüntüleyemez hatta web adresi bile alamazsınız. Facebook bu aşamada kısıtlama getirerek, her özellik için belli bir taban beğeni sınırı koymuş bulunuyor. Bazı basit özellikler için alt düzey beğeni yeterliyken, üst düzey özelliklere ulaşabilmek için beğeniyi arttırmanız lazım.

 • Toplamda 25 beğeni üstüne çıktığınızda, web adresi alabilirsiniz.
 • Sayfa istatistik bilgilerine ulaşabilmeniz için, toplamda 30 beğeni gerekiyor.
 • Herhnagi bir indirim ya da yayınlamak istediğiniz kampanyaları takipçilerinizle paylaşmak için, toplam sayfa beğenisinin 50 üstü olması gerekli.
 • Sayfadaki tüm analizleri yapabilmeniz için, geçen haftaya göre değişimleri görebilmeniz ve tüm istatistiksel bilgileri inceleyebilmeniz için sayfanızın en az 100 beğeni almış olması gerekiyor.

 

 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hileleri Nelerdir Resimli Anlatım?

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
5.0
01

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir