Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır?

Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır?

Facebook’ta paylaşımlarımızın beğenilmesi, güzel yorumların gelmesi hepimizin istediği bir şeydir. Fakat bazı durumlarda işler istediğimiz gibi gitmiyor. Özellikle bir sayfa yöneticisiyseniz konularınızın altına reklam, küfür, hakaret, gibi yorumlar gelebiliyor. Bu da sayfanızın kalitesini düşürüp, kullanıcıların sizin sayfanızdan,  alternatif sayfalara yönelmesine neden oluyor. Peki, bunun önüne geçebilir miyiz, Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır? Bugün bu soruların cevaplarını arayacağız.

Facebook Sayfasında Yorum Engelleme

Facebook’un eski sürümlerinde kişisel sayfalarınızda “yorum yapmayı kaldır” seçeneği bulunuyordu. Fakat nedeni bilinmez, Facebook geçen yıllarda bu özelliği hem kişisel sayfalardan hem de kurumsal sayfalardan kaldırdı. Her ne kadar neden yapıldığı hakkında bilgi olmasa da, Facebook’un bu özelliği bazı dolandırıcılık ve sahtekârlıkların önüne geçmek için kaldırdığını düşünüyoruz. Özellikle son yıllarda artan sahte ünlü sayfaları, bahis sayfaları, ürün sayfaları gibi kullanıcıyı yanıltmaya yönelik içerikler üreten kişilerin önüne geçmeye çalışıyor olabilirler. Peki, buna rağmen sayfanızdan Facebook sayfasında yorum engelleme işlemini nasıl yapabilirsiniz?

Sayfa Moderasyonu

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi artık Facebook sayfasında yorum engelleme işlemi yapılamıyor. Bunun için sayfa yöneticilerine alternatif bir yol olan “sayfa moderasyonu” bölümünden istenmeyen sözcükleri nasıl engelleyeceklerini detaylıca anlatacağız. Bu sayede yorumlara gelecek olan yazıların filtrelenmesini sağlayabilecek ve gereksiz yorumlardan veya cinsellik, şiddet içeren yorumlardan kurtulacaksınız.

Facebook sayfanız ‘herkese açık’ durumda ise popüler ve etkileşimi yüksek olan bir hesaba sahipseniz, mutlaka gönderilerinize yapılacak olan yorumları filtrelemeniz son derece önemlidir. Çünkü, çok geniş bir kitleye sahip olan Facebook’da kötü niyetli kullanıcılar da olabilmekte ve rahatsız edici, küfür içerikli yorumlar yazabilmektedirler. Bu tür kullanıcılar ile uğraşmamak adına yorum filtreleme çok önemli bir durum haline gelmiştir.

Facebook Yorum Sansürleme

Bu işlem için ilk olarak sayfamızın “Ayarlar” kısmına tıklıyoruz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Tbt Nedir Ne İşe Yarar Neden Herkes Kullanır

Hemen ardından “Genel” sekmesine tıklıyoruz.

Bu sayfada bulunan “sayfa moderasyonu” kısmından engellenmesini istediğiniz sözcükleri virgül işareti ile ayırarak yazabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra engelli sözcüklerden biri kullanıldığında yorum spam olarak işaretlenir ve yönetici bu yorumu onaylayabilir ya da silebilir. Aynı zamanda “sayfa moderasyonu” sekmesinin hemen altında bulunan “küfür filtresi” özelliğini de aktif ederseniz ektili biçimde engelleme yapmış olursunuz. Bu şekilde Facebook sayfasında yorum engelleme işlemini kısıtlıda olsa uygulayabiliyoruz.

Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook takipçi satın alma ve Facebook sayfa beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
1 Yorum
  1. Facebook yorum engelleme işlemleri olması iyi olmuş. Tabi ki. Bazı yorumlar var insanı çileden çıkartıyor. Laf yazmak istemiyoruz ama adamlar kaşınıyor. Neyse ki engelleniyormuş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir