Facebook Sayfasında Yorum Engelleme Nasıl Yapılır?

Facebook Sayfasında Yorum Engelleme Nasıl Yapılır?

Facebook’ta paylaşımlarımızın beğenilmesi, güzel yorumların gelmesi hepimizin istediği bir şeydir. Fakat bazı durumlarda işler istediğimiz gibi gitmiyor. Kötü yorumlar ummadığımız anda karşımıza çıkabiliyorlar. Özellikle bir sayfa yöneticisiyseniz konularınızın altına reklam, küfür, hakaret, gibi kabul edilemez yorumlar gelebiliyor. Bu da sayfanızın kalitesini düşürüp, kullanıcıların sizin sayfanızdan, alternatif sayfalara yönelmesine neden oluyor. Peki, bunun önüne geçebilir miyiz, Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır? Bugün bu soruların cevaplarını arayacağız.

Facebook kullanıcı kitlesi, gün geçtikçe artmakla birlikte, kötü niyetli kullanımlar da artmaya başlamıştır. Platform üzerinde art niyetli kullanıcı sayısının artmasıyla kötü yorumlar ortaya çıkmaya ve diğer kullanıcıları rahatsız etmeye başlamıştı. Bu nedenle Facebook, kötü niyetli kullanıcılardan korunmak için çeşitli ayarlar tanımlamıştır. Bu ayarlardan biri de yorum engelleme ayarıdır. Yorum engelleme işlemlerini gerçekleştirerek, istenmeyen kelimeleri engelleyebilir, bu kelimelerin gönderilerinize yorum olarak yazılmasını kapatabilirsiniz. Bu sayede küfür içerikli yorumlardan tamamen kurtulabilirsiniz. Sizlerde profillerinizde bu özellikten yararlanmak istiyorsanuz, birçok kullanıcı tarafından son zamanlarda büyük ilgi gören, yorum engelleme özelliğini incelemek için, aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. 

Facebook Sayfasında Yorum Engellemefacebook sayfa yorum engelleme

Facebook’un eski sürümlerinde kişisel sayfalarınızda “yorum yapmayı kaldır” seçeneği bulunuyordu. Bu özellik sayfanızın tamamen yorumlara kapanması anlamına geliyordu. Sayfanızın tamamen yoruma kapatılması ise iletişim oranlarını azaltan bir durum ortaya çıkarmaktaydı. Fakat nedeni bilinmez, Facebook geçen yıllarda bu özelliği hem kişisel sayfalardan hem de kurumsal sayfalardan kaldırdı. Her ne kadar neden yapıldığı hakkında bilgi olmasa da, Facebook’un bu özelliği bazı dolandırıcılık ve sahtekârlıkların önüne geçmek için kaldırdığını düşünüyoruz. Özellikle son yıllarda artan sahte ünlü sayfaları, bahis sayfaları, ürün sayfaları gibi kullanıcıyı yanıltmaya yönelik içerikler üreten kişilerin önüne geçmeye çalışıyor olabilirler. Peki, buna rağmen sayfanızdan Facebook sayfasında yorum engelleme işlemini nasıl yapabilirsiniz?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: OBS Studio Nasıl Kullanılır?

Birçok aktif Facebook kullanıcısını rahatsız eden Facebook yorumlarını filtreleyerek, yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Facebook artık yorumlara gizleme özelliği getirdi. Belirtilen özellik sayesinde istenmeyen yorumlara son verip, Facebook kullanımını işlevsel hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar üzerinden neler yapabileceğinizi inceleyin ve Facebook uygulamasını güvenilir ve daha kullanışlı bir halde kullanmanın keyfini çıkarın.

Sayfa Moderasyonu

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi artık Facebook sayfasında yorum engelleme işlemi yapılamıyor. Bunun için sayfa yöneticilerine alternatif bir yol olan “sayfa moderasyonu” bölümünden istenmeyen sözcükleri nasıl engelleyeceklerini detaylıca anlatacağız. İstenmeyen sözcüklerin engellenmesi, küfür ve diğer birçok kötü kelimenin artık yorum olarak paylaşımlarınızın altına eklenememesi anlamına gelmektedir. Böylece yorumlara gelecek olan yazıların filtrelenmesini sağlayabilecek ve gereksiz yorumlardan veya cinsellik, şiddet içeren yorumlardan kurtulacaksınız.

Facebook sayfanız ‘herkese açık’ durumda ise popüler ve etkileşimi yüksek olan bir hesaba sahipseniz, mutlaka gönderilerinize yapılacak olan yorumları filtrelemelisiniz. Aksi durumda kötü yorumlar yapılması sayfanız için hiç iyi görünmeyecektir. Kullanıcıların bu tarz sayfaları pek tercih etmeyeceklerini ve takipte kalmayacaklarını söylemek gerekir. Çünkü, çok geniş bir kitleye sahip olan Facebook’da kötü niyetli kullanıcılar da olabilmekte ve rahatsız edici, küfür içerikli yorumlar yazabilmektedirler. Bu tür kullanıcılar ile uğraşmamak adına yorum filtreleme çok önemli bir durum haline gelmiştir.

Facebook Yorum Sansürleme

Facebook yorum sansürleme işlemini  aşağıda belirtilen aşamalara göre gerçekleştirerek, gönderilerinize yapılmasını istemediğiniz yorumları filtreleyebiliyorsunuz. Böylece, istemediğiniz kelime veya kelime öbekleri hiçbir şekilde yorum olarak gönderinize yazılamıyor. Kullanıcılar açısından çok faydalı olan ve Facebook uygulamasını güvenle kullanmalarını sağlayan özelliklerden biri olan Facebook yorum sansürleme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz;

 • Bu işlem için ilk olarak sayfamızın “Sayfa Ayarları” kısmına tıklıyoruz.
 • Hemen ardından “Genel Ayarlar” sekmesine tıklıyoruz.
 • Bu sayfada bulunan “Sayfa Moderasyonu” kısmından engellenmesini istediğiniz sözcükleri virgül işareti ile ayırarak yazabilirsiniz.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra engelli sözcüklerden biri kullanıldığında yorum spam olarak işaretlenir ve yönetici bu yorumu onaylayabilir ya da silebilir.
 • Aynı zamanda “Sayfa Moderasyonu” sekmesinin hemen altında bulunan “Küfür Filtresi” özelliğini de aktif ederseniz etkili biçimde engelleme yapmış olursunuz.
 • Bu şekilde Facebook sayfasında yorum engelleme işlemini kısıtlı da olsa uygulayabiliyoruz.

Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook takipçi satın alma ve Facebook sayfa beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Facebook Collab Nedir?

Facebook Sayfalarda Yorum Engelleme Yapılabilir Mi?

Facebook sayfalarınızda istenmeyen yorumlarla uğraşmak istemiyorsanız, yorumları engelleyebilirsiniz. Bu sayede daha rahat bir Facebook deneyimi yaşamış olursunuz.

Facebook Sayfam İçin İstemediğim Kelimeleri Engelleyebilir Miyim?

Facebook sayfanızın yorumlarında görülmesini istemediğiniz kelimeleri tek tek belirterek, bu kelimelerin engelli birer kelime olmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Yorum Engelleme Nasıl Yapılır?

Facebook yorum engelleme yapmak aslında çok basittir. Facebook sayfa ayarlarınızı düzenlemeniz gerekir. Detayları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Facebook yorum engelleme işlemleri olması iyi olmuş. Tabi ki. Bazı yorumlar var insanı çileden çıkartıyor. Laf yazmak istemiyoruz ama adamlar kaşınıyor. Neyse ki engelleniyormuş

   1. Merhaba yorum yapma işleminiz engellendiyse öncelikli olarak bir süre bu işlemi uygulamamanızı öneririz. Eğer şifrenizi değiştirdiğinizde de düzelmiyorsa Instagram bazen 2 hafta veya 1 aya kadar engel süresi verebiliyor ve bu süreden önce açılmıyor.

 2. yönettiğimiz sayfada kişiyi engellemek istemiyorum yorum yapmasını kısıtlamak istiyorum nasıl yapılıyor yani sayfayı paylaşımları görsün ama hiçbir gönderiye yorum yapmazsın yardımcı olurmusunuz ?