Facebook Takipçi Açma/Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook Takipçi Açma/Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

2007-2008 yıllarında ülkemizde ve dünyada kullanımı yaygınlaşmaya başlayan ve global bir araç halini alan Facebook, daha sonrasında ortaya çıkan veri satışı skandalı ile büyük yara almıştı. Ancak buna rağmen Facebook’un kemik bir kitle tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ettiği söylenebilir. Zaman içinde eklenen yeni özelliklerle bu platformun daha kullanışlı hale getirilmesi amaçlanmıştı. Bu özelliklerden birisi de hesaplarda takip ve takipçi modunun aktif hale getirilmesidir. Bir kullanıcıyı arkadaş olarak eklemeden takip edebilir, arkadaşınız olan bir kullanıcıyı ise takipten çıkabilirsiniz. Peki, Facebook Takipçi Açma Kapama İşlemi nasıl yapılır?

Facebook Takipçi Açma

Arkadaş listesi dolu olan kullanıcılar, diğer Facebook kullanıcıları tarafından takip edilmek isterse takipçi özelliğini aktif hale getirmek durumundadır. Facebook’da arkadaş listesinde en çok 5000 kişi bulunabilir. Daha fazla kişiye erişebilmek için bu özellik tercih edilir. Sizi takip eden kullanıcılar zaman tünelinize erişebilir, gönderilerinize yorum yapabilir.

Facebook’un bu özelliği her hesapta ilk başta kapalı durumdadır. Özelliği aktif etmek için şu adımlar izlenebilir:

 • Sağ üstte yer alan aşağı ok simgesine tıklanır.
 • Açılan bölümde Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar seçilir.
 • Sol tarafta bulunan alanda Herkese Açık Gönderiler’e girilir.
 • Açılan “Herkese Açık Gönderi Filtreleri ve Araçları” sekmesinde “Beni Kimler Takip Edebilir” kısmı dikkate alınır.
 • Bu kısımda Facebook takipçi açma işlemi “Arkadaş” seçeneğinden “Herkese Açık” olarak değiştirilerek gerçekleştirilir.
 • Hesabınız herkese açık moduna alındığında takipçi açma işleminiz başarıyla tamamlanmış demektir.
Facebook takipçi açma

Facebook Takipçi Kapama

Bazı kullanıcılar hesaplarının herkese açık olmasını istemeyebilir. Bu özellik İnstagram, Twitter gibi sosyal medya araçlarında bulunmaktadır. Takipçi özelliğini kapatmak için yukarıda bahsettiğiniz işlemler sırasıyla tekrar gerçekleştirilmelidir. En sonunda “Herkese Açık” bölümü “Arkadaşlar” olarak değiştirildiğinde Facebook takipçi nasıl kapanır sorusuna yanıt alınmış olunacaktır.

Size arkadaşlık isteği gönderen bir kullanıcıyı reddetmeniz halinde, kullanıcı hesabınıza hiçbir şekilde erişim sağlayamaz. Ancak takipçi özelliği herkese açık olsaydı, ilgili kullanıcının arkadaşlık isteğini reddetseniz bile sizi takip edebiliyor olacaktı. Sosyal medyayı daha özel yaşamak isteyenler için takipçi kapama tercih edilebilir bir seçenek olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Facebook'un Kurucusu Kimdir?

Facebook Takipçi Özelliğinin Faydaları

Facebook’un devreye soktuğu takipçi özelliği kullanıcılara birçok avantaj sağlayabilmektedir.

 • Daha fazla kullanıcıya erişebilme
 • Arkadaşlık limitine takılmadan hesabını büyütebilme
 • Paylaşılan gönderilerin etkileşim oranını artırabilme
 • Ürün pazarlamacılığı konusunda yüksek etkileşim yakalayabilme
 • Diğer sosyal medya hesaplarının veya YouTube vb. hesapların takipçilerini arttırabilme

Bu faydaların dışında bir başka avantaj daha bulunmaktadır. Günümüzde bir Facebook beğeni sayfasını sıfırdan açıp büyütmek oldukça zorlu bir süreci beraberinde getirecektir. Sayfayı büyütebilmek için reklam maliyetleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak takipçi açma özelliği sayesinde maliyetlere takılmadan, sayfa kurmakla ve büyütmekle zaman harcamadan hesabınızı geniş kitlelere tanıtabilmeniz mümkün olacaktır. Facebook Takipçi Açma Kapama İşlemi Nasıl Yapılır? sorusunun bu sebeplerle önem kazanmaktadır.

Facebook Destek kategorisi ile tüm Facebook sorunlarınızı çözün!

Facebook Takipçi Açma Kapama Nedir?

Facebook profillerinizin takipçi edinmesini tamamen kapatmak ya da açmak adına yapılabilecek olan işleme Facebook Takipçi Açma Kapama denilmektedir.

Facebook Takipçi Kapatma Neden Önemlidir?

Facebook hesabınızın takip edilmesi istemiyor olabilirsiniz. Sürekli olarak sizlere gelecek olan takipçi istekleriyle uğraşmamak için “Takipçi Kapatma” işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Facebook Takipçi Açma Kapama Nasıl Yapılır?

Faceook takipçi açma kapama işlemlerinizi hesap ayarları kısmında bulunan gizlilik bölümünden yönetebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için lütfen blog yazımıza göz atın.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir