İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Facebook Toplu Mesaj ve Resim Silme İşlemi

Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan Facebook; kullanıcıların kendi hesaplarından paylaşım yapabildiği, başkaları tarafından yapılan paylaşımları takip edebildiği ve arkadaşlarıyla iletişim kurabildiği bir sosyal medya platformudur. Facebook kendini sürekli güncellediği ve geliştirdiği için kullanıcı sayısı da giderek artmakta ve zaman içerisinde popülaritesini kaybetmemektedir. Hemen her gün yeni bir özellik geliştirilse de Facebook toplu mesaj silme özelliği henüz kullanılamamaktadır.

Facebook Toplu Mesaj Silme

Facebook kullanıcıları genel olarak Mesenger’a gelen mesajlarını düzenli olarak silmeyi tercih etmeyebiliyorlar. Bu nedenle gelen kutuları zaman içinde dolabilmektedir. Özellike Messenger’a sık olarak girmeyen kullanıcılan gelen kutusunda aşırı bir yogunluk yaşandığı gözlemlenmiştir. Ancak maalesef Mesenger uygulamasında Facebook toplu mesaj silme özelliği bulunmamaktadır. Bu durumda mesajları tek tek silmek çok zor ve uzun zaman isteyen bir işlem haline gelmektedir. Bu nedenle “Facebook toplu mesaj silme işlemi nasıl yapılır?” sorusu Facebook kullanıcılarının en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Peki, bütün mesajları tek seferde silebilmemizin bir yolu var mıdır?

Facebook toplu mesaj silme işlemini yapabilmenin tek yolu bu amaç için yazılmış bir uygulama veya uzantı kullanmaktır. Ancak bu uygulama veya uzantıyı kullanırken güvenilir olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hesabınızın çalınma riski çok yüksektir. Güvenilir bir Chrome uzantısı bulduğunuz zaman uzantıyı sayfanıza ekleyerek Facebook toplu mesaj silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer güvenilir bir uzantı bulamıyor iseniz bizim sizlere önereceğimiz uzantılara bir göz atabilirsiniz.

Facebook toplu mesaj silme işlemine uygun başlıca Chrome uzantıları;

 • Delete all messages for Facebook
 • Messenger message cleaner
 • Facebook- Delete all messages
 • Message cleaner
Facebook toplu mesaj silme nasıl yapılır

Facebook Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Bu uzantıların çoğu kurulum ve kullanım özellikleri bakımından aynıdır. Eğer uzantınızı nasıl kurmanız ve çalıştırmanız gerektğini bilmiyor iseniz aşağıda açıklanan adımları takip ederek uzantıyı tarayıcınıza ekleyebilir ve Facebook toplu mesaj silme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • İlk olarak Facebook hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sayfanızda bulunan mesajlar bölümüne giriniz.
 • Hesabınızın mesajlar bölümündeyken tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan “üç nokta” simgesine tıklayınız.
 • Bu simgeye tıkladığınız anda karşınıza bir pencere açılacaktır. Açılan sayfada bulunan seçenekler arasından “diğer araçlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Daha sonra karşınıza çıkan pencereden de “uzantılar” kısmını seçiniz.
 • Seçimini yaptığınızda karşınıza “Google Uzantılar Sayfası” çıkacaktır. Sayfada bulunan arama çubuğuna yukarıda belirtilen Chrome uzantılarından herhangi birini yazabilir ve uzantıları mağazada bulabilirsiniz. Biz “Facebook – Delete all messages” uzantısını kullanmayı tercih ediyoruz. Tarayıcıya uzantı ekleme işlemini bizimle birlikte tamamlamak istiyor iseniz sizin de bu uzantıyı seçmenizde fayda var.
 • Eklentiyi bulduğunuzda üzerine tıklamalısınız.
 • Açılan pencerede sağ üstte göreceğiniz “Chrome’a ekle” butonuna tıklayarak uzantıyı tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.
 • Uzantıyı tarayıcınıza ekledikten sonra Facebook sayfanıza da eklemeniz gerekmektedir.
 • Facebook sayfanızı tekrar açtığınızda karşınıza bir bildirim gelecektir. Bu bildirimde uzantının sayfanıza eklenmesini isteyip istemediğiniz sorusu yer alır. “Evet” butonuna tıkladığınızda uzantı Facebook sayfanıza da eklenmiş olacaktır.

Choreme Uzantısı

 • Chrome uzantısını Facebook sayfanıza da ekledikten sonra “https://www.facebook.com/delmessages” linkine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada “uygulamayı kullan” butonunu göreceksiniz. Butona tıklayınız.
 • Uzantınız tarayıcınızın sağ üst köşesindeki çubuğa eklenmiş olmalıdır. Orada Facebook Messenger simgesini görebilirsiniz. Simgeye tıkladıktan sonra uzantınızı aktifleştirmiş olursunuz. Ardından açılacak olan sayfada da tüm mesajları silmek için onay vermeniz gerekir. Onayı vermek için “silmeye başla” ya da ingilizce kullanıyor iseniz “begin deletion” butonuna tıklamalısınız.
 • Böylece Facebook toplu mesaj silme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.
 • İşlemi gerçekleştirdikten sonra mesajlarınızın hepsinin silindiğinden emin olmanız gerekir. Bu tür uzantılar bazen mesajların hepsini tek seferde kaldıramayabilir. Mesaj kutunuzu kontrol etmenin bir yolu anasayfanızdan bildirimleri kontrol etmektir. Mesaj kutunuzu kontrol ettiğinizde mesajlarınızın bir kısmının hala silinmemiş olduğunu görürseniz tarayıcınızda bulunan Messenger simgesine yeniden tıklayıp silme işleminizi tekrarlayabilirsiniz. Böylece mesajlarınız, mesaj kutunuzdan tamamen kaldırılmış olacaktır.

Facebook toplu mesaj silme işlemi için uzantı kullanmanın yanı sıra mesaj kaldırma sitelerini de kullanabilirsiniz. Ancak mesaj kaldırma siteleri, Chrome uzantılarına göre daha az güvenilirdir. Bunun yerine makro kaydediciler daha iyi bir seçenek olabilir. Bilgisayar için Jitbit Macro Recorder, mobil cihazlarınız için MacroDroid’i makro kaydedicilere örnek verebiliriz. Facebook sayfa beğeni satın al hizmetimize bakmayı unutmayın!

İnsanların resim ve video yükleyebildiği sosyal medya platformlarından olan Facebook kullanıcıları bazen de yükledikleri resimleri silmek isterler. Facebook toplu resim silme işlemi kullanıcıların bu konudaki ihtiyaçlarını etkili olarak karşılayan bir yöntemdir.

Üçüncü Parti Uygulamalar

Facebook üzerinde mesajlarını toplu bir şekilde silmek istiyorsanız üçüncü parti bir uygulama yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Android ya da iOS cihazınıza uygun bir toplu mesaj silme uygulaması indirerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kullanırken güvenirliğinden emin olmanız oldukça önemlidir. Hesabınıza erişim için izin verirken dikkatli olmalısınız.

Ayrıca Messenger mesaj silme toplu olarak nasıl olur diye merak ediyorsanız, konuşmayı tamamen silerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Messenger toplu mesaj silme işlemini de basitçe bu şekilde gerçekleştirerek konuşmalarınızı temizleyebilirsiniz.

Facebook toplu resim silme

Facebook Toplu Resim Silme Hakkında

İnsanlar Facebook’ta hesap açtıktan sonra zaman içinde fotoğraflar yüklemeye başlarlar ve bunu periyodik olarak devam ettirirler. Yapmış oldukları etkinlikler, manzaralar, piknikler ya da farklı konuda fotoğrafları buraya yüklerler. Bu işlem uzun süre devam edebilir ve kullanıcılar fark etmese de yüklenilen fotoğrafların sayısı yüzlerle hatta binlerle ifade edilebilir sayıya ulaşabilir. Dolayısıyla da kullanıcılar bu fotoğrafları tek tek silmek yerine Facebook resimleri toplu silme yolunu ararlar.

İnsanlar özellikle Facebook profillerini sıfırlamak istediklerinde bütün fotoğrafları silmek isterler. Bunun için farklı yöntemler bulunur ve bu yöntemler sayesinde silme işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir.

Facebook Toplu Resim Silme Yolları

Facebook toplu resim silme yöntemlerinin ilki albüm silmektir. Albüm silince bütün fotoğraflar değil sadece albüm içerisindeki fotoğrafların silindiğinin bilinmesi gerekir. Bu şekilde fotoğraf silmek için aşağıda belirtilen adımların izlenmesi gerekir. Bu adımlar şunlardır:

 • Facebook hesabına giriş yapıldıktan sonra öncelikle fotoğrafların olduğu bölüme geçiş yapılmalıdır.
 • Buradan silmek istenen albüme gelerek dişli çark simgesine basılır ve çıkan seçeneklerden “Albümü sil” tercih edilir.
 • Böylece işlem tamamlanmış olur.

Facebook’ta Diğer Toplu Silme Yöntemleri

Albüm silme haricinde fotoğrafları toplu olarak silmek isteyen kişiler için Facebook tarafından bir olanak maalesef sunulmuyor. Bundan dolayı bu işlemi yapmak isteyen kişilerin farklı programlar kullanması gerekiyor. Fakat bu programlar üzerinden Facebook hesabına giriş yapılması gibi bir zorunluluk vardır. Bu da hesapların güvenliği için ciddi bir risk oluşturduğu için kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Sonuç

Facebook toplu fotoğraf silme konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğenisi satın alma ve Facebook grup üyesi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızın ardından Facebook silinen mesajları nasıl geri getireceğinizi diğer yazımız ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca Messenger arşivlenmiş mesajlara nasıl ulaşacağınızı bizimle öğrenin.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Facebook hesabınıza giriş yapın. Daha sonra mesajlar sekmesini açarak burada bulunan üç noktaya tıklıyoruz. Uzantılar seçeneğine gelerek Google Uzantıları açıyoruz. Buraya Facebook – Delete all messages uzantısını yazarak ekliyoruz daha sonra toplu silme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Facebook albümleri toplu silmek dışında bu şekilde toplu fotoğraf silme olanağı sağlamamaktadır. Aracı uygulamalar ise güvenilir olmadığından kesinlikle kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Facebook messenger kullanabilmek için en az 13 yaşında olmanız gerekmektedir. 13 yaş altı kullanım yasaktır.

Facebook hesabınız ile 3.parti uygulamalara giriş yapmayınız. Hesabınızın telefon ve e-posta ile doğrulandığından emin olunuz.

Eğer Facebook hesabınız çalındı ise hızlı bir şekilde destek merkezi ile iletişime geçmeli ve hesap kurtarma adımlarını takip etmelisiniz.

Facebook destek merkezi, facebook hesabınız ile ilgili yaşadığınız sorunlarınızı halletmeniz adına sizlere destek vermekte olan bir hizmet merkezidir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook Toplu Mesaj ve Resim Silme İşlemi Hakkında 5 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 24 Ortalama: 5 )

5 yorum

 1. Mevlüt İÇEN
  Mevlüt İÇEN

  Toplu mesaj silme derken. Bugüne kadar yazdığımız tüm mesajlardan mı bahsediliyor onu tam anlayamadım. Nasıl yapmamız gerekiyor.

 2. Aziz
  Aziz

  facebook üzerinden toplu mesaj ve resim silme islemini gerceklestirmeye calısıyordum bir suredir hallettim

 3. Tuncay
  Tuncay

  Facebook üzerinden toplu mesaj ve resim islemi yaparken zorlanan ve gerceklestiremeyenler icin faydali bir blog yazısı

 4. Barış
  Barış

  Bu makale, Facebook’ta toplu mesaj ve resim silme işlemini anlamak için mükemmel bir kaynak. Adım adım yönergeler çok net ve kullanışlı. Facebook kullanıcıları için gerçekten faydalı bir rehber olmuş.

 5. Ayla
  Ayla

  Facebook’taki toplu silme işlemleri hakkında bilgi edinmek için harika bir yazı! Özellikle resimleri toplu olarak nasıl sileceğimiz konusundaki açıklamalar çok yardımcı oldu. Her Facebook kullanıcısının okuması gereken bir içerik.