Facebook Türkçe Ayarlanamıyor Sorunu Ve Çözümleri

Facebook Türkçe Ayarlanamıyor Sorunu Ve Çözümleri

Hem mesajlaşma üzerine kendini geliştiren hem de paylaşım odaklı olan, popüler uygulamalardan bir tanesi. Zamanla büyüyerek Instagram gibi büyük bir ismin de sahibi oldu. Bu kadar iyi bir izlenim oluştururken, zaman zaman sorunlar meydana gelebiliyor. Her zaman olmasa bile bazen Facebook’ta da can sıkıcı bir hal alıyor. Bu sorunlardan bir tanesi Facebook Türkçe ayarlanmıyor sorunu.

Bu sorun özellikle, uygulamaların güncellemesi sonrasında daha sık görülüyor. Güncelleme sonrasında dil bir anda değişiyor. Çoğunuz bu durumla karşılaşmışsınızdır. Facebook uygulamasının resmi dili İngilizce’dir. Bu nedenle dil değişimi genel olarak Türkçe’den İngilizce’ye olmaktadır. Tabi başka nedenlerden kaynaklıysa, farklı dillere de geçiş olabilir. Bu yazıda Facebook Türkçe ayarlama ayarları nasıl yapılır, adım adım göstereceğiz. Bu sorundan kurtulmak için, yazıyı sonuna kadar okumanız işlevsel olacaktır.

Facebook Türkçe ayarlanmıyor sorunu ve çözüm yolu

Facebook Türkçe ayarlanmıyor sorunu öncelikli olarak, Android cihazlarda görülmektedir. Bu sorunun çözümü oldukça basit. Hem mobil uygulama üzerinden hem de web site üzerinden nasıl ayarlanacağı noktasında, aşamaları adım adım göstereceğiz. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım.

Mobil uygulama üzerinden Facebook dil ayarı yapma

 • Mobil uygulama üzerinden dil ayarını yapabilmek için, hesap bilgilerinizi kullanarak uygulamaya giriş yapın.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Facebook ana sayfasına geldiğinizde, sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın. Bu hesabınız için gerekli olan bir çok bilgiyi, size gösterecek olan bölümdür.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Karşınıza çıkan ekranda, aşağıya doğru ekranı kaydırın. Ayarlar ve gizlilik bölümünü göreceksiniz. Bu bölümüne tıklayın. Sonraki aşama olarak, ayarlar butonuna tıklayın.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Karşınıza ayarlar kapsamında bir çok bilgi çıkacak. İlk kısımda yer alan hesap ayarları içindeki ‘’dil’’ bölümüne gelin.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Burada karşınıza bir çok dil çıkacak. Bu kısımda büyük ihtimalle, uygulamanız hangi dil olarak görünüyorsa, o dil işaretlidir. Buradaki dillerin hepsinin başındaki tik işaretini kaldırın. Türkçe dilini bulun ve sadece burayı işaretleyin. İşaretleme sonrası kaydet dedikten sonra işlem tamamlanmıştır. Artık ayarlar bölümünden, dil Türkçe olarak düzenlenmiştir.

Web site üzerinden Facebook dil ayarı yapma

Yukarıda, uygulama üzerinden Facebook Türkçe ayarlanmıyor sorununu nasıl çözeceğinizi gösterdik. Eğer isterseniz, web site üzerinden de bu ayarları yapabilirsiniz. Adım adım web site üzerinden Facebook dil sorunu çözümünü yapma:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Tiktok Fenomenleri: En Yüksek Takipçi Sayısı Kimde?

 • Bu işlemi web site üzerinden yapacağınız için, ilk olarak masa üstünden Facebook’u bulun. Hesap bilgilerinizle giriş yapın.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 

 • Facebook ana ekranında, sağ üst köşede yer alan simgeye tıklayın. (Alt alta üç çizgi)

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Çıkan bölümde, ekranı aşağı doğru kaydırın. En aşağılarda ‘’ayarlar ve gizlilik’’ bölümü yer alıyor. Buraya tıklayıp, oradan çıkan ekranda ‘’ayarlar’’ seçeneğine tıklayın.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 • Ayarlar kısmına giriş yaptığınızda, karşınıza ‘’dil’’ seçeneği çıkacak. Buraya girin. Burada küçük bir bilgi verelim. Eğer Facebook, İngilizce’ye dönmüşse burada dil yerine language yazacaktır. Bu kısımda ilk bölme, hesabı hangi dilde kullanmak istediğinizi soruyor. Burada ilk bölüme tıklamanız gerekiyor.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

 

 • Dil ya da language butonuna bastığınızda karşınıza, bir çok dil seçeneği çıkacak. Bunlar arasında Türkçe dilini bularak işaretleyin. Ve sonrasında kaydet dediğiniz zaman işlem tamam. Eğer sorun ayarlardan kaynaklı ise bu aşamaları adım adım uyguladıktan sonra Facebook Türkçe ayarlanmıyor sorunu çözülecektir.

Yukarıda da dediğimiz gibi sorun ayarlardan kaynaklı ise, bu işlemler sonucunda kolayca çözülecektir. Eğer vpn, dns ayarları ile oynadıysanız sorun buradan çözülmez. çünkü siz kendinizi farklı ülkede gibi göstermiş oluyorsunuz. Böyle bir işlem yapmadıysanız, kolay bir şekilde sorun çözülecektir.

Hatırlatma: Bu adımlar, kökten bir çözüm değildir. Hiçbir zaman kökten çözümü yoktur. Dil sorunuyla her karşılaştığınızda, bu adımları tekrardan uygulamanız gerekmektedir. Bu şekilde sorun giderilmiş olacaktır.

facebook turkce ayarlanmiyor sorunu ve cozumu 2019 cozuldu

Tüm adımları uyguladım ama Facebook Türkçe ayarlanmıyor

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sorun bazen ayarlardan kaynaklı olmuyor. Tüm adımları uygulamanıza rağmen sorun çözülmediyse, yapmanız gereken uygulamayı telefondan kaldırmak. Telefondan kaldırdıktan sonra, tekrar yüklediğinizde büyük ihtimalle sorun çözülmüş olacaktır.

Eğer telefon ayarlarında vpm, dns ayarlarında sorun varsa bunu bir telefoncuya düzelttirmenizde fayda var. Ayarları tekrar Türkiye yaptıktan sonra, uygulamayı yeniden indirdiğinizde sorun çözülecektir.

Ekstra yöntem

Tüm adımları uyguladınız ama, Facebook Türkçe ayarlanmıyor   sorunu çözülmüyor. Bunun için son bir yönteme değinelim. İnternet üzerinden m.facebook.com adresine, hesap bilgilerinizle giriş yapın. Web site için bahsettiğimiz Facebook dil ayarı yapma yöntemlerini, aynı şekilde burada da uygulayın. Son çare olarak, sorunun çözülmesi gerekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sorun hala çözülmediyse, Facebook ile irtibata geçerek sorunu belirtmeniz gerekiyor. Onlardan kaynaklı bir sorun olabilir. Sorunun çözümü için size gereken yardımı yapacaklardır.

Bu yazıda Facebook Türkçe ayarlama sorunu ile ilgili gerekli bilgilere değindik. Artık nasıl çözüleceğini biliyorsunuz.

Umarım yazımız, sorununuzun çözümü için faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın.

 

 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Hümeyra Ö.

Yazılar: 44

1994 yılı Mersin doğumluyum. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunuyum. Teknoloji ve sosyal medya konularına karşı ayrı bir ilgim var. Sosyal medya kullanımı, kodlamalar ve teknolojiye dair diğer gelişmeler konusunda uzun zamandır çalışma yapmaktayım. Bilginin payl...

7 yorum
 1. Facebook Türkçeleştirme ayarları için mobil kullanım zor oluyor. Masa üstünden yapılması halinde mobilden kaldırın ve tekrardan kurulum yapın. O zaman düzeltilme işlemleri yapılacaktır.

 2. Sevinç ÖZDEMİR

  Facebook Türkçe dil ayarları için ben saatlerce uğraştım. Baktım yapamıyorum. En sonunda uygulamayı telefondan kaldırdım. Sonra türkçe olarak tekrar yükleme yaptım ve her şey normale döndü. Bu şekilde de yapabilirsiniz.

 3. Facebook Türkçe Dil ayarları için özel yardım edermisiniz. Mail adresime gönderim yaparsanız sevinirim. benim telefonum yurt dışından geldi. Özel para verip Türkçeleştirme yaptım. Ama uygulamalar ne yaptıysam hep ingilizce oluyor. Acaba bunun için özel bir çözüm var mı?

 4. Naime SANCAKTAR

  Facebook dil ayarları için özel bir yöntem var diye bir sitede linke tıkladım. Bir kaç gün sonra hesabımda sıkıntı yaşadım. Yaptığımız gerçek bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir