Facebook ve Instagram Kripto Para Reklamlarını Yasakladı

Facebook ve Instagram Kripto Para Reklamlarını Yasakladı

instagram takipçi satın al instatakipci

Instagram ve Facebook Kripto Para Reklamlarını Neden Yasakladı ?

Kripto para birimlerinin Facebook ve Instagram üzerinden reklam ve pazarlama çalışması yapması yasaklandı. Yasağın gerekçesi olarak dolandırıcılık işlemlerinin de bu yöntemle yapılabilmesi gösteriliyor.

Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı. Sosyal medya kavramını ortaya çıktıktan sonra en çok besleyen ve büyümesine yardımcı olan kuruluş Facebook olmuştur. Kurulduktan bir kaç yıl sonra çok büyük bir değere kavuşan Facebook sosyal medyanın lokomotif uygulaması konumunda bulunuyor.

Kendisinden küçük ve gelecek potansiyeli barındıran bütün sosyal medya ve internet girişimlerine yatırım yapan Facebook. Yeri geldiğinde kendisinde olmayan ancak rakiplerinin icat ettiği özellikleri taklit etmekten de geri durmuyor.

Öreğin 2016 yılında rakibi Snapchat’in hikaye modunu kendi şirketi olan Instagram’a anında entegre etmiş ve daha sonra kendi bünyesinde ve diğer bir şirketi Whatsapp bünyesinde de aynı özelliği aktif hale getirmişti. Yani yeri geldiğinde dövüşü kuralına göre yapmayan Facebook bu sefer, ahlaki ve yasal gerekçeler öne sürerek kripto para birimlerinin reklam işlemlerini kendi üzerinden yapmasını yasakladı.

Facebook_yasak

Kripto Para Nedir ?

Kripto paralar internet çağının geldiği son noktalardan biridir. Blockchain adıyla duyulan bir bilgi akışı zinciri kullanılarak çeşitli işlemler yapılıyor. Bu blockchain sayesinde bir çok bilgisayardan çözmesi çok zor olan algoritmalar ve matematik işlemleri yapılabiliyor. Uzak masaüstü bağlantısı benzer bir sistemle siz diğer kripto para üreten blockchainlere katılabiliyorsunuz ve onların algoritmalarının çözümüne yardım edebiliyorsunuz.

Böylelikle blockchain firmasının belirlemiş olduğu bir para birimini de yaptığınız iş karşılığında kazanmış oluyorsunuz. Bu para birimlerinin en çok duyulanı ve en değerlisi Bit Coin adıyla bilinen Japon bir bilgisayar uzmanı tarafından geliştirilen blockchain parasıdır.

Bit coin geçtiğimiz yıl inanılmaz iniş ve çıkışlar yakaladı. Haberlerde yıllar önce bu kripto para biriminden satın alan ve şu an değerlendiğinde satıp zengin olan yerli yabancı birçok insan gördük. Bu yaşananların gerçek olmadığını düşünen birçok ekonomistin de aynı haberlerde konuştuğunu gördük. Biz asla herhangi bir kripto para yatırım tavsiyesi vermiyoruz ancak bu birçokları tarafından geleceğin para birimi olarak gösterilmekte.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

facebook-instagram-bitcoin

Neden Kripto Paralar Yasaklandı ?

Facebook ve Instagram gibi milyonlarca kullanıcı olan sosyal medya ağları bazı katı kurullarla yönetilmek zorundadır. Bunlardan bazıları cinsel içeriklere karşı, bazıları da dolandırıcılık yapabilecek kişilere karşı uygulanan katı kurallardır.

Bu sosyal ağların kullanım yaş ortalaması 18 yaşın çok altında olduğundan, Facebook ve Instagram yöneticileri asla cinsel ve genel ahlaka aykırı içeriklere ve sayfalara müsamaha göstermemektedir. Bu yönüyle çoğumuzun beğenisi alan Facebook, dolandırıcılık kurallarının katılığıyla da bazılarının tepkisini çekebiliyor.

Kripto para birimlerinde de durum aynen böyle olmuş gibi görünüyor. Bazı kötü niyetli kişilerin, konu hakkında çok bilgisi olamayan insanları kandırarak onları dolandırdığı yönünde çıkan haberler, Facebook ve Instagram’ı harekete geçirdi. Kendi sistemleri üzerinden bu paraların alış ve satışının yapılmasını istemeyen sosyal ağlar, bu ağların sayfalarının yapacağı reklam ve tanıtım gönderilerine yasak getirdi.

bitcoin-yasaklandı

Bu yasakla bazı satışçılar kara borsa dediğimiz tabirle el altından değişik reklam verme yöntemleriyle yine Facebook ve Instagram kullanıcılarına hitap etmeyi deneyecektir. Ancak bakalım Facebook bunlara göz açtıracak vakit sunmayacaktır.

Instagram Type Özelliği  Resmen Duyuruldu

Instagram‘ın aylar önceden geleceği duyurulan hikayelerde daha fazla ve değişik türde yazı yazma güncellemesi sonunda yayınlandı. Instagram kullanıcılarına küçük bir video ile yeni özelliğini tanıttı ve özelliği kullanmaları için onlarla bir bağlantı paylaştı.

instagram-type-ozelligi

Yeni Instagram type özelliğiyle birlikte kullanıcılar hikaye gönderilerine daha fazla font ile daha fazla karakter yazabilecek. Bold, neon, daktilo gibi güzel fontları bulunan yeni type özelliği kullanıcılar tarafından sevilecek gibi duruyor.

Konuyla İlgili Youtube’de Paylaşılan Türkçe Bir Video

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Facebook ve Instagram Kripto Para Reklamlarını Yasakladı
4.6 (91.11%) 72 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir