Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?

Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?

Facebook uygulamalarına bulaşan video virüsü hesabınıza ve bilgisayarınıza yayıldığı andan itibaren çok ciddi zararlar verir. Bu virüsler genellikle sahte linkler ile mesaj yolu ile gönderilir. Mesajda bulunan linke tıkladığınız anda hesabınıza ve bilgisayarınıza virüs yayılır. Instatakipci ekibi olarak bu virüsten kurtulma yollarınızı sizin için derledik.

Facebook Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Facebook virüsü aldatıcı yöntemler ile hazırlanıp, kullanıcılara mesaj ile gönderilir. Kullanıcılar mesajda bulunan linke tıkladıkları anda virüs yayılmaya başlar. Genellikle mesajda Youtube linki ile birlikte gönderilir. Bu sebeple de kullanıcı linke tıklama ihtiyacı hisseder. Öncelikle mesaj olarak gelen her linke hemen tıklamamalısınız. Virüs olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Bu kontrolü ise size mesaj atan kişiyi tanıyorsanız eğer ona sorarak sağlayabilirsiniz. Peki, bu virüs nasıl temizlenir? Facebook virüsünü yok etmek için ise anti-virüs programları aracılığı ile yapmakta fayda var. Aksi taktirde bilgisayarınızı ya hesabınızı tam anlamı ile kaybetmeniz mümkün.

Facebook video virüsü için öncelikli olarak alınması gereken önlemlerden biri, Facebook şifrenizi, 3-4 ayda bir değiştirmeniz. Aşağıdaki başlıklar üzerinden virüs nasıl yayılır ve Facebook video virüsünden nasıl kurtulacağınızı inceleyebilirsiniz.

facebook virüs

Facebook Video Virüsü Nasıl Yayılır?

Facebook video virüsü genellikle yukarıda anlattığımız arkadaşlarımızdan gelen linklere tıklayarak yayılmakta. Lakin bu virüs Facebook hesabınıza farklı yollar ile de bilgisayarımıza yayılabilir. İndirdiğiniz herhangi bir program ile birlikte bu virüs bilgisayarınıza yayılabilir. Bu sebeple de indirdiğiniz programları, oyunları orijinal sitelerinden indirmenizde fayda var. Bir diğer yayılma şekli ise Facebook üzerindeki oyunlar. Bu oyunlarda da zaman zaman Facebook virüsü bulunmakta. Oyunlara verdiğiniz izinleri kontrol etmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. (Facebook Destek)

Hesabımı Nasıl Koruyabilirim?

Hesabınızı korumanızın en kolay yolu her gelen linke hemen tıklamamak olacaktır. Bilgisayarınıza yüklediğiniz her türlü uygulamayı, oyunu yüklerken orijinal sitelerinden indirmek ise en önemli diğer detay. Eğer böyle bir linke yanlışlıkla dahi tıkladıysanız hemen bir anti-virüs programı ile virüsü ortadan kaldırmalı ve tüm hesaplarınızın şifrelerini değiştirmeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili kapsamlı bilgi için Facebook hesap kurtarma yazımızı okuyabilirsiniz.

En Çok Karşılaşılan Facebook Virüsleri

Virüslerin nasıl bulaştığını, kaldırma yöntemini ve hesabınızı nasıl koruyacağınızı söyledik. Şimdi ise karşılaşma ihtimalinizin en fazla olduğu virüsler hakkında sizleri bilgilendirelim. Facebook hesabıma virüs bulaştı nasıl temizlerim veya virüs bulaşmasını nasıl engellerim gibi merak ettiğiniz tüm konuları içeriğimiz üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz.

  • ‘Dikkat: Sana Bir Mesajım Var’ bu tarz virüslerin aldatıcı yöntemler ile hazırlandığını söylemiştik. Bu mesaj ile merakınızı arttırarak linke tıklamanızı sağlıyor.
  • Facebook Mesaj Virüsü, bu virüs aniden chat yani konuşma penceresinde belirir ve bu mesaj tanıdığınız birinden arkadaşınızdan gönderilmiş gibi gösterilir. Tanıdığınız birinden geldiği için linke tıklama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu sebeple de dikkatli olmanızda yarar var.
  • Facebook Davet Virüsü, bu virüs en fazla karşılaşılan bir diğer virüs türüdür. E-posta ya da Facebook mesajlaşma özelliği ile yayılmaktadır.

Facebook Video Virüsü, bu virüs türünde ise kişinin Facebook hesabını ele gerçirir ve zaman tünelinde ‘Çok özel videolarım’, ‘Benim videolarım’ ya da benzer farklı başlıklar ile linkleri paylaşır. En tehlikelisi ise arkadaşlarını bu gönderilere ekleyip dikkat çekmesidir.

Facebook Üzerinden Virüs Kapabilir miyim?

Facebook sitesi üzerinden virüs kapmanız diğer internet ortamında olduğu gibi mümkün. Virüs çeşitlerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Facebook Üzerinden Kaptığım Virüsü Temizlemem Mümkün mü?

Facebook üzerinden virüs kaptıysanız bunları temizlemenin bazı yolları bulunmaktadır. Virüslerinizden kurutlmak için yazımızı detaylıca okuyunuz.

Hangi Yollarla Facebook Virüs Kapabilirim?

Facebook üzerinden virüs kapmanın çok farklı yolları bulunmaktadır. Bu yolları yazımızdan öğrenip kendinizi buna göre koruyabilirsiniz.

Facebook Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Facebook hesabınızın çalınması durumunda çok hızlı bir şekilde facebook destek merkezi ile iletişime geçmeli ve facebook’a bu durum hakkında bilgi vermelisiniz.

Faeebook Hesabımı Nasıl Güvenceye Alırım?

Facebook hesabınızı güvenceye almak için çift aşamalı doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Telefon ve e-posta doğrulamalarınızı eksiksiz yapmalısınız.

Virüs Kaparsam Ne Olur?

Virüs kapmanız durumunda hesabınızın bilgileri başka kullanıcıların eline geçebilir ve hesabınızın sizin haberiniz dışında kullanılabilir.

Spotify Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir