Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook’ta paylaşımlarımızın beğenilmesini, güzel yorumların gelmesini hepimiz istiyoruz fakat bazı durumlarda işler istediğimiz gibi gitmiyor. Kötü yorumlar ummadığımız anda karşımıza çıkabiliyorlar. Özellikle bir sayfa yöneticisiyseniz konularınızın altına reklam, küfür, hakaret, gibi kabul edilemez yorumlar gelebiliyor. Bu da sayfanızın kalitesini düşürüp, kullanıcıların sizin sayfanızdan, alternatif sayfalara yönelmesine neden oluyor. Peki, bunun önüne geçebilir miyiz, Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır? Bugün bu soruların cevaplarını arayacağız.

Facebook kullanıcı kitlesi, gün geçtikçe artıyor aynı zamanda kötü niyetli kullanımlar da artmaya başlamıştır. Platform üzerinde art niyetli kullanıcı sayısının artmasıyla kötü yorumlar ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle Facebook, kötü niyetli kullanıcılardan korunmak için çeşitli ayarlar tanımlamıştır. Bu ayarlardan biri de yorum engelleme ayarıdır. Yorum engelleme işlemlerini gerçekleştirerek, istenmeyen kelimeleri engelleyebilirsiniz. Bu kelimelerin gönderilerinize yorum olarak yazılmasını kapatabilirsiniz. Bu sayede küfür içerikli yorumlardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Facebook Sayfasında Yorum Engelleme

Facebook’un eski sürümlerinde kişisel sayfalarınızda “yorum yapmayı kaldır” seçeneği bulunuyordu. Bu özellik sayfanızın tamamen yorumlara kapanmasına neden oluyordu. Sayfanızın tamamen yorumlara kapatılması ise iletişim oranlarının azalmasına neden oluyordu. Facebook geçen yıllarda bu özelliği hem kişisel sayfalardan hem de kurumsal sayfalardan kaldırdı. Her ne kadar neden yapıldığı hakkında bilgi olmasa da Facebook’un bu özelliği bazı dolandırıcılık ve sahtekârlıkların önüne geçmek için kaldırdığını düşünebiliriz. Özellikle son yıllarda artan sahte ünlü sayfaları, bahis sayfaları, ürün sayfaları gibi kullanıcıyı yanıltmaya yönelik içerikler üreten kişilerin önüne geçmeye çalışıyor olabilirler. Peki, buna rağmen sayfanızdan Facebook yorum kapatma işlemini nasıl yapabilirsiniz?

Birçok aktif Facebook kullanıcısını rahatsız eden Facebook yorumlarını filtreleyerek, yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Facebook artık yorumlara gizleme özelliği getirdi. Belirtilen özellik sayesinde istenmeyen yorumlara son verebilirsiniz böylece Facebook kullanımını işlevsel hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar üzerinden neler yapabileceğinizi inceleyin ve Facebook uygulamasını güvenilir ve daha verimli bir halde kullanmanın keyfini çıkarın.

facebook sayfasında yorum engelleme

Facebook Sayfa Moderasyonu

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi artık Facebook yorum kapatma işlemi yapılamıyor. Bunun için sayfa yöneticilerine alternatif bir yol olan “sayfa moderasyonu” bölümünden istenmeyen sözcükleri nasıl engelleyeceklerini detaylıca anlatacağız. İstenmeyen sözcüklerin engellenmesi, küfür ve diğer birçok kötü kelimenin artık yorum olarak paylaşımlarınızın altına eklenememesi anlamına gelmektedir. Böylece yorumlara gelecek olan yazıların filtrelenmesini sağlayabilecek ve gereksiz yorumlardan veya cinsellik, şiddet içeren yorumlardan kurtulacaksınız.

Facebook sayfanız ‘herkese açık’ durumda ise popüler ve etkileşimi yüksek olan bir hesaba sahipseniz, mutlaka gönderilerinize yapılacak olan yorumları filtrelemelisiniz. Aksi durumda kötü yorumlar yapılması sayfanız için hiç iyi görünmeyecektir. Kullanıcıların bu tarz sayfaları pek tercih etmeyeceklerini ve takipte kalmayacaklarını söylemek gerekir. Çünkü, çok geniş bir kitleye sahip olan Facebook’ da kötü niyetli kullanıcılar da olabilmekte ve rahatsız edici, küfür içerikli yorumlar yazabilmektedirler. Bu tür kullanıcılar ile uğraşmamak adına yorum filtreleme çok önemli bir durum haline gelmiştir.

facebook sayfa moderasyonu

Facebook Yorum Sansürleme

Facebook yorum sansürleme işlemini aşağıda belirtilen aşamalara göre gerçekleştirebilirsiniz. Gönderilerinize yapılmasını istemediğiniz yorumları filtreleyebilirsiniz. Böylece, istemediğiniz kelime veya kelime öbekleri hiçbir şekilde yorum olarak gönderinize yazılamıyor. Kullanıcılar açısından çok faydalı olan ve Facebook uygulamasını güvenle kullanmalarını sağlayan özelliklerden biri olan Facebook yorum sansürleme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz;

 • Bu işlem için ilk olarak sayfamızın “Sayfa Ayarları” kısmına tıklıyoruz.
 • Hemen ardından “Genel Ayarlar” sekmesine tıklıyoruz.
 • Bu sayfada bulunan “Sayfa Moderasyonu” kısmından engellenmesini istediğiniz sözcükleri virgül işareti ile ayırarak yazabilirsiniz.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra engelli sözcüklerden biri kullanıldığında yorum spam olarak işaretleniyor böylelikle yönetici bu yorumu onaylayabilir ya da silebilir.
 • Aynı zamanda “Sayfa Moderasyonu” sekmesinin hemen altında bulunan “Küfür Filtresi” özelliğini de aktif ederseniz etkili biçimde engelleme yapmış olursunuz.
 • Bu şekilde Facebook yorum kapatma işlemini kısıtlı da olsa uygulayabiliyoruz.

Facebook sayfasında yorum engelleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca, Instagram yorum kapatma nasıl yapılır merak ediyorsanız, ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz!

Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın ayrıca Facebook takipçi satın alma ve Facebook sayfa beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İstenmeyen yorumlarla uğraşmak istemiyorsanız, yorumları engelleyebilirsiniz bu sayede daha rahat bir Facebook deneyimi yaşamış olursunuz.

Sayfanızın yorumlarında görülmesini istemediğiniz kelimeleri tek tek belirterek, bu kelimelerin engelli birer kelime olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum engelleme yapmak aslında çok basittir kısacası Facebook sayfa ayarlarınızı düzenlemeniz gerekir.

İstemediğiniz kelimeleri sayfa moderatörü aracılığı ile belirleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz..

Takipçilerinizin kötü amaçlı içeriklerden korunmasını sağlayarak daha güvenilir bir sayfaya sahip olabilirsiniz.

Sayfanıza atılan yorumların analizini yapabilirsiniz böylelikle kötü amaçlı kullanılan bütün kelimelerin Facebook sayfasında yorum engelleme işlemini yaparsınız.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

8 yorum

 1. Sinan KALIN
  Sinan KALIN

  Facebook yorum engelleme işlemleri olması iyi olmuş. Tabi ki. Bazı yorumlar var insanı çileden çıkartıyor. Laf yazmak istemiyoruz ama adamlar kaşınıyor. Neyse ki engelleniyormuş

  • ilhan
   ilhan

   merhaba arkadaslar ben bir turlu yorum engelleme konusunu halledemedim. lutfen yardim edermisiniz tesekkurler.

   • Insta Takipçi
    Insta Takipçi

    Merhaba yorum yapma işleminiz engellendiyse öncelikli olarak bir süre bu işlemi uygulamamanızı öneririz. Eğer şifrenizi değiştirdiğinizde de düzelmiyorsa Instagram bazen 2 hafta veya 1 aya kadar engel süresi verebiliyor ve bu süreden önce açılmıyor.

 2. ODENSE
  ODENSE

  yönettiğimiz sayfada kişiyi engellemek istemiyorum yorum yapmasını kısıtlamak istiyorum nasıl yapılıyor yani sayfayı paylaşımları görsün ama hiçbir gönderiye yorum yapmazsın yardımcı olurmusunuz ?

 3. Serap
  Serap

  Merhaba, telefonda bu buton yok. Lütfen daha detaylı anlatır mısınız?

 4. Emel Korkut
  Emel Korkut

  Facebook yorum engelleme işlemi yapabiliyorum. Fakat o kişinin bana tamamen yorum atamaması için ne yapmalıyım?

 5. Yagmur Topcu
  Yagmur Topcu

  Facebook yorum engelleme hakkında yazdığınız bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Saçma sapan yorumlar geliyordu ve sinir krizlerine giriyordum.