İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Facebook’ta Satış Yapmak

Çok fazla sosyal medya ağlarında bulunan şirketlerle dolu bir dünyada, müşterilerinizin en çok takıldığı yerlere girmezseniz rekabete ayak uydurmak zordur. Ve öyle oluyor ki Facebook, insanların zamanlarının çoğunun zaman geçirdiği sosyal medya platformlarından biri. Facebook’ta satış yapmak bu kadar iyi bir fikir olmasının en büyük nedeni budur.

Facebook kullanıcıları popüler olan bu sosyal ağda günde ortalama 40 dakika veya 40 dakikanın üstünde zaman harcıyor. Ve o zamanın büyük bir kısmı Facebook alışverişine gidiyor.

Bunun günlük olarak gerçekleştiğini düşünürsek bu oldukça uzun bir süre. Çoğumuz iş günü boyunca Facebook’ta bağlantılara tıklayarak ve gönderileri beğenerek çok fazla zaman harcarız ve bunun yanında alışveriş seçeneklerini de değerlendiririz. Bu nedenle, bir satış platformu olarak Facebook’tan yararlanmanın zamanı geldi. Facebook size Shopify kadar çok e-ticaret özelliği sunmayabilir. Ancak ürünlerinizi satmaya başlamak için gerçekten gerekli olan her şeyi elde edebilirsiniz. Facebook’ta satış yapmak için Facebook ve Instagram Reklam Modellerini öğrenmeniz sizin için büyük avantaj sağlar.

Bir Facebook Mağaza sayfasının harika yanı, önceden var olan herhangi bir mağazanızın olmasına bile gerek olmaması ve isterseniz tüm süreci Facebook üzerinden yürütebilmenizdir. Ancak faydaları burada bitmiyor. Facebook’ta satış yapmak için mağaza sayfasıyla şunları yapabilirsiniz;

 • Sınırsız sayıda ürün ekleyebilirsiniz
 • Ürünlerinizi koleksiyonlar ve kategoriler halinde düzenleyebilirsiniz,
 • Müşterilerinizle doğrudan sayfa üzerinden iletişim kurabilirsiniz,
 • Satışlarınız, ziyaretleriniz ve daha fazlasıyla ilgili istatistikleri görebilirsiniz,
 • Ürünlerinizin Facebook Marketplace’te görünmesini sağlayarak çok daha büyük bir potansiyel müşteri tabanına erişmenizi sağlayabilirsiniz.

Facebook’ta Mağaza Nasıl Açılır?

Sosyal medyada pazarlama faaliyetlerinin artmasından dolayı en çok aranan konulardan biri haline gelen Facebook’ta Mağaza Nasıl Açılır konusu önemini arttırmıştır. Hepimizin aklına arada bir gelmiştir Facebook mağazası açmak. Belirlediğimiz ürünleri bu platform üzerinden satmak. Şimdi bu konu hakkında tüm yapılması gereken işlemleri adım adım inceleyelim.

facebook'ta mağaza nasıl açılır

Facebook Sayfanıza gidin ve sayfasını yapılandırın.

İlk adım, Facebook işletme sayfanıza gitmektir. İşletme sayfasında oturum açmanız gerekir. Birçok Facebook işletme sayfasında, giriş yaptığınızda Mağaza sayfasını görebilirsiniz. Müşterileriniz görmez, ancak siz görürsünüz. Başlamak için soldaki Mağaza sekmesini bulun ve tıklayın.

facebook mağaza sayfası

Facebook’ta Satış Yapmak için Mağaza Ayrıntılarınızı Ayarlayın

Mağaza sekmesini seçtiğiniz zaman, üzerinde yapacak olduğunuz kurulumu açıklayan bir pop-up göreceksiniz. Okumaktan çekinmeyin ve ardından Başlayın düğmesine tıklayın.
İşletme ayrıntılarınızı soran başka bir pencere görebilirsiniz. İş türünüzü ve adresinizi girerek başlayın. Ardından, İleri’ye tıklayın.
Bundan sonraki adım, iş yaptığınız illeri ve vergi sicil numaranızı ister. Şimdilik bu adımı atlayabilirsiniz, ancak bir noktada Facebook’a bu bilgiyi vermeniz gerekecek.
Bir sonraki adım, Facebook’ta satmayı düşündüğünüz ürünlerin ve ürünlerin türünü belirteceğiniz yerdir.

Henüz vergilerle işimiz bitmedi! Bir sonraki adımda Facebook, işletmenizin türünü ve işletme temsilcinizin bilgilerini sorar. Başka birini atamak istemiyorsanız, bu büyük olasılıkla kendi bilgileriniz olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra, zor işleri geride bıraktınız ve artık Facebook’ta satış yapmak için mağazanızın kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Açıklığa kavuşturulması gereken son şeyler, gönderim seçenekleriniz, iade politikanız ve müşteri hizmetleri e-postanızdır. Sadece mevcut gönderim seçenekleri listesinden seçim yapın ve her biri için ayrıntılarınızı belirleyin.

Facebook kurallarına göre, paketi siparişi aldıktan sonra üç iş günü içinde göndermelisiniz. Müşteri, paketi sipariş verdikten sonra en geç on gün içinde teslim almalıdır. Bu, Facebook alışverişini insanlar için çekici kılan faktörlerden biridir. Ayrıca takip ve teslimat onayı gibi özellikler sunan gönderi hizmetlerini de kullanmalısınız. Bir diğer önemli detay ise, henüz kargoya verildi olarak işaretlenmeyen, müşterinin satın alma tarihinden itibaren 30 dakika içinde siparişini iptal edebilme özelliğidir.

Ayrıca, Facebook, uluslararası gönderi yapmanıza veya kendi ülkeniz (mağazanın kurulduğu ülke) dışındaki ülkelere satış yapmanıza izin vermez.

Kurulumu tamamlamadan önce yapmanız gereken son bir adım, Satıcı Şartları ve Politikalarını kabul etmektir (hesap kurulumunuza ve konumunuza bağlıdır).

Bunu yaptıktan sonra, ürünlerinizi ekleyebileceğiniz ve her şeyi ayarlayabileceğiniz yeni Mağaza sayfanıza yönlendirileceksiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzün sosyal medya ve teknoloji çağı oluşu ile her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme ya da sosyal medya bazında yeni bir güncelleme yaşanabili...

Instagram Reels Video Hızlandırma Nasıl Yapılır? 
Instagram Reels Video Hızlandırma Nasıl Yapılır? 

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya araçlarından biri. Aktif olarak 2 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram, hayatımızın b...

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? hakkında bilgi almak için ilgili blog yazımıza göz atın!

Facebook Mağaza Ayrıntılarını Ayarlama

Ödemelerinizi Yapılandırın

Facebook’ta satış yapmak için faaliyet gösterdiğiniz ülkeye bağlı olarak, Facebook mağaza modülü burada size farklı seçenekler sunacaktır. İşletmeler için en yaygın kurulum, bir banka hesabını bağlamayı ve paranın (siparişlerinizden gelen) oraya yatırılmasını içerir.

İyi haber şu ki, kurulum boyunca Facebook mağaza ara yüzü tarafından elle tutulacaksınız.
İlk pencerede vergi ayrıntıları alanını göreceksiniz. Bu gereklidir ve daha sonra düzenlenemez. Bu nedenle, işletme adınız, işveren kimlik numaranız ve yasal adınız için doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Kaydet düğmesine tıklayın.

Son adım, ödeme için bankanızı bağlamaktır. Hesaptaki adla birlikte banka yönlendirmenizi ve hesap numaralarınızı yazın. Kaydet düğmesine tıklayın.

Facebook’ta Satış Yapmak için Mağazanıza Bir Ürün Ekleyin

 • Ürün fotoğrafları veya videoları: Ürününüzün en az bir resmini eklemek zorunludur. Birden fazla resim eklemek çok daha iyidir. Ayrıca, Facebook’ta sattığınız ürünlerin türüyle alakalıysa, bir video da ekleyebilirsiniz. Ürün resimlerini eklemek için Fotoğraf Ekle’ye tıklayın. Bu, bilgisayarınızdan bir resim alıp Facebook mağazasına yükleyebileceğiniz diğer yükleme ara yüzleri gibi çalışır.
 • Ad ve Açıklama: Bunların hepsi sattığınız ürünlerin türüne bağlıdır, bu nedenle yaratıcı olmaktan ve ürünü özel kılan şeylerden bahsetmekten çekinmeyin. E-ticaret mağazanızda kullandığınız ürün açıklamasını da kopyalayabilirsiniz.-Fiyat: Bu önemli ayrıntı olmadan hiçbir ürün kategorize edilemez.
 • Stok: Stoklarınızı takip etmek, sahip olduğunuz satış hacmini kavramanıza ve her şeyin usulüne uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.
 • Kargo seçenekleri: Kurulum sırasında yapılandırdığınız gönderi seçenekleri arasından seçim yapın ve bu belirli ürün için ayrıntıları doldurun.
 • Bu ürünü Sayfanızda paylaşın. Onayladığınız anda ürünün sayfanızda paylaşılabilmesi için bu kutucuğu işaretlemek isteyebilirsiniz.
 • Görünürlük kısmını “Genel” olarak ayarlayın.
 • İşlemi tamamlamak için Kaydet’ e tıklayın.
 • Ürün Ekle butonunu kullanarak istediğiniz zaman mağazanıza daha fazla ürün ekleyebilirsiniz.
 • Veya sizin durumunuzda mantıklıysa ürün koleksiyonları da oluşturabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi yönetme
 • Belirli sayıda ürün yükledikten sonra, her birinin mağaza yönetim panelinizde bir listeye yerleştirildiğini göreceksiniz. Buna ulaşmak için üst çubuktaki Yayınlama Araçları bağlantısını tıklamanız yeterlidir:
 • Ürünlerinizin her birini düzenleyebilirsiniz ve yenilerini ekleyebilirsiniz.
Facebook'ta satış yapmak için ürün ekle

Siparişlerinizi yönetme

Kenar çubuğunda Bekleyen Siparişler bağlantısını bulun. Oradaysa, sipariş yönetiminiz kısmı var.
Bu bağlantıya tıkladığınızda, siparişlerinizle ilgilenebilecek, her birinin ayrıntılarını kontrol edebilecek, alıcının bilgilerini görebilecek, onlarla iletişim kurabilecek ve sonunda siparişi gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca, sipariş geldiğinde Facebook size bir bildirim gönderir.

Hatırlatmak gerekirse, Facebook kurallarına göre her siparişi, siparişi aldıktan sonra üç iş günü içinde göndermeniz gerekir. Sipariş gönderildikten sonra, her şeyi tamamlamak için Gönderildi Olarak İşaretle düğmesine tıklamayı unutmayın.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çevrimiçi mağaza oluşturucunuz olarak Shopify’ı seçerseniz, Facebook Mağazanızı oluşturmak için tek yapmanız gereken ücretsiz uygulamalarını eklemek ve hazırsınız. Ürünleriniz otomatik olarak güncellenir, ayrıca müşterileriniz doğrudan Facebook’ta ödeme yapabilir.

Bir Facebook mağazasına sahip olmanız, işinizi büyütmenin en etkili yollarından bir tanesidir. Yeni yeni kişilere erişmenize ve daha çok müşteri kazanmanıza etkili olur.
İçeriğinizi paylaşmayı gerçekten kolaylaştırır, bu nedenle mağazanızı ve ürünlerinizi pazarlamanın, satışları artırmanın ve kârlılığınızı artırmanın harika bir yoludur!

Facebook Mağazanızdan geri bildirimlerinizi artırmak için Facebook hedef kitlenizi büyütmeniz gerekir. Bu, Facebook gönderilerini tanıtarak- bütçeniz varsa- veya sadece Facebook etkinliğinizi artırarak yapılabilir. Burada aslında tüm sosyal medya platformları kazan kazan modeliyle iş yaptığı için, siz ne kadar bütçe ayırır reklam çıkarsanız, size de dönüşü o şekilde olacaktır. Ayrıca, mağazanızla ilgili Facebook gruplarını aramayı deneyebilir ve bu gruplarda mağazanızla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz; bu, trafiğinizi artırmanıza ve geri bildirimlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Evet mağazanızdaki ürünleri istediğiniz zaman değiştirip, fiyatlarını güncelleyebilirsiniz. Bazı aylarda ürünlerinizde indirim uygulayıp eğer aldığınız fiyat artarsa da zam yapabilirsiniz. Facebook bu konuda tüm yetkiyi Facebook’ta satış yapmak için mağaza sahiplerine bırakmıştır.
Banka bilgilerimi Facebook Mağazama bağladığımda satışlardan elde ettiğim gelir direkt olarak hesabıma gelir mi?
Evet direkt olarak hesabınıza yüklenir. Herhangi bir aracı şirketle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Böylece ödeme aldıkça online dükkanınız olduğunu daha iyi anlamış olursunuz.

Hayır. Somut bir ürün satıyor olmalısınız. Facebook şu anda soyut bir ürün olan hizmetlerin satışını desteklememektedir.

Çağatay Özgün

Yazılar: 31

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijital ortamda birçok konuda kaliteli ... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Facebook’ta Satış Yapmak Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 27 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Abdullah sevinç
  Abdullah sevinç

  Hesap ım komple kapandı asıl sahibi benim PUBG yüzünden kapandı çalmak istediler hesapı çalamadılar hesap ım kalıcı olarak kapanacak üstelik İnstagram üzerinden de bağlı dı lütfen yardım eder misiniz

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , hesabınızın şifresini Pubg oyunu dışında bir yerde paylaştınız mı?