Farabi Kimdir?

Farabi Kimdir?

Adını sıkça duyduğumuz Farabi kimdir? Farabi ünlü Türk İslam düşünürlerinden birisi olarak geçmişten günümüze kadar adını duyurmuş düşünürlerimizden birisidir. Aristoteles mantığına uygun olarak gelişim göstermiş usçu metafizik oluşturmuş olan Farabi pek çok ünlü düşünür tarafından da desteklenmiştir. Asıl amacı Aristoteles ve Platon’un var olan düşüncelerini İslamiyet ile uzlaştırmakken daha sonrasında İslamiyet’i bilimle uzlaştırmaya da çalıştırmıştır. Bu oldukça önemli bir adım olurken isminin duyulmasında da etkili olmuştur.

Farabi anadili olan Türkçe haricinde;

 • Arapça
 • Farsça
 • Yunanca
 • Süryanice

Gibi dillere de oldukça hakim olan İslam düşünürüdür. Bu yönüyle farlı kaynaklardan da yararlanabilen Farabi’nin bilgi birikimi oldukça güçlü ve geniş kapasitelidir. Farabi’nin eserleri yüzden çok olarak günümüze kadar ulaşırken aynı zamanda Farabi hekimlik ve müzisyenlik yapmıştır.

Farabi, hayatı boyunca Platon, Aristoteles, Plotinos, Zenon gibi düşünürlerin düşüncelerini yorumlamış, görüşlerine dayanan kendi görüşlerini de halka duyurmuştur. Farabi’nin Türkistan’da kadılık yaptığı bir dönem de vardır. İbni Sina ve İbni Rüşd gibi tarihimiz açısından oldukça önemli olan kişiliklerin de öğretmenliğini yaptığı bilinmektedir. Ancak Farabi’nin başarısı kadar başarılı olamamış isimlerini çok fazla duyuramamışlardır.

farabi kimdir

Farabi Felsefesi Nedir?

İslam felsefesini geliştirirken aynı zamanda İslamiyeti bilim ile uzlaştırmaya da çalışmıştır.

Farabi : ‘’ Hiçbir şey kendi kendisinin nedeni olamaz.’’ Diyerek kendi düşüncesini de birkaç cümle ile tanımlamıştır.

Farabi’nin Eserleri Nelerdir?

Farabi’nin pek çok alanda yol gösterici eseri mevcuttur.  Farabi’nin eserlerinden bazıları;

 • Es Siyasetu’l Medeni
 • İhsa’u’l Ulum
 • Tahsilus- Seade
 • Risale Fi’l- Akıl
 • Kitabu’l Mille
 • Kitabu’l Hurup
 • Arau Ehli’l Medineti’l Fadıla

Farabi’nin en çok bilinen oldukça değerli eserlerinden bazılarıdır.

Farabi Nerede Doğmuştur? Ne Zaman Doğmuştur?

Tam adı Ebu Nasır Muhammed İbn el- Farah el- Farabi olan Farabi, İslamiyetten Sonra 870 yılında Türkistan’da Farab yakınlarında bulunan Vasic’te dünyaya gelmiştir. Aslen İran soyundan gelen bir aileye sahip olan Farabi’nin ailesi Türkistan’a göç etmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

8. ve 13. Yüzyılın İslamiyetin Altın Çağı olduğu bilinen dönemde filozofluk yapmış olan Farabi’nin çok önemli eserleri ve bilimsel, dini düşünceleri vardır.

Avrupa’da pek çok insan tarafından ‘Alpharabius’ olarak bilinmektedir. Farabi’nin babası generaldir ve ilk öğrenimini Buhara ve Farab’da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimi için ise Bağdat’a gitmiştir.

İlim alanında çok fazla katkısı olan Farabi bu yıllarda da çalışmış ve birkaç dil öğrenmiştir. Farabi’yi anlayabilmek için çok fazla okumak, araştırmak, düşünceleri ve eserleri üzerinden yorumlar yapabilmek gerekmektedir. Ünlü Türk İslam düşünürü olan Farabi’nin İslamiyet’e olan katkıları, İslamiyet’i bilim ile uzlaştırması ve felsefeye olan katkıları yadsınamayacak kadar önemli ve fazladır.

Bu dönemde hala adını yaşatan ve düşünceleri ile insanlara yol gösteren Ebu Nasır Muhammed İbn el-Farah el Farabi, düşünceleri ve eserleri ile günümüze kadar gelebilmiştir. Farabi kimdir tüm merak edilenler size anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farabi Hangi Konularda Çalışmalar Yapmıştır?

Farabi, İslam altın çağında yaşamış olan filozof ve bilim adamıdır. Aynı zamanda gökbilimi,mantık ve müzik ile ilgilenmiş ve çok sayıda eserler vermiştir.

Farabi Ne Zaman Doğmuştur?

Farabinin kesin olarak doğum tarihi bilinmemektedir. Ancak tahmini olarak 872 yılında doğduğu düşünülmektedir. Şam sınırları içerisinde doğduğu ve bu sınırlar içerisinde yaşamaya devam ettiği tahmin edilmektedir.

Farabi Hangi Kökene Mensuptur?

Farabi’nin hangi kökene mensup olduğu konusunda kesin bir dille söylenebilecek bir durum yoktur. Ancak bu konuda ortaya atılmış olan iki teori vardır. Bu iki teori Fars Kökenli olduğu veya Türk Kökenli olduğu üzerinedir. Bilim insanları bu konuda kesin bir yargıya varamamışlardır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir