Farenjit Nedir?

Farenjit Nedir?

Farenjit nedir? Faranjit belirtileri ve tedavisi nedir? Nüfusun oldukça büyük bir kısmını etkileyen bu hastalık hakkında gelin hep beraber bilgi sahibi olalım.

Farenjit veya akut farenjit, boğazın arkasının iltihaplanmasıdır, aksi takdirde farinks olarak bilinir. Durum genellikle boğaz bölgesinde ağrı ve çizik hissi ile yutma güçlüğüne neden olur. Durum tipik olarak boğaz ağrısı olarak adlandırılır.

Farenjit, genellikle viral bir enfeksiyondan veya daha nadiren bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan çok yaygın bir şikayettir. Vakaların çoğunda, şikayerler bir hafta içinde kaybolacaktır, ancak daha uzun sürebilir. Tedavi genellikle semptomları yönetmeye odaklanacaktır. Bununla birlikte, durumun bakteriyel formunu tedavi etmek için antibiyotikler reçete edilebilir. Genel olarak, ciddi olmayan bir durumdur, ancak bazı durumlarda ciddi semptomlara veya ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

Kronik Farenjit

Farenjit genellikle yaklaşık bir hafta süren geçici bir durumdur. Bununla birlikte, az sayıda durumda, boğaz ağrısı tekrarlayabilir ve kronik farenjit olarak bilinen bir durum haline gelebilir. Durumun kronik formu, kalıcı enfeksiyon ve mide asidi reflü dahil olmak üzere çeşitli olası nedenlere sahiptir. Farenjit haftalarca sürerse, muhtemelen akut farenjit yerine kroniktir. Sigara içmek, elektronik sigara kullanmak ve endüstriyel veya odun sigarası gibi diğer duman türlerine maruz kalmak, kronik bir boğaz ağrısına neden olabilir. (Vikipedi)

farenjit nedir

Farenjit Belirtileri

Farenjit ile çeşitli semptomlar ilişkilidir, bunlardan en yaygın olanları şunlardır:

  • Boğaz ağrısı,
  • Yutulduğunda veya konuşurken ağrı veya zorluk,
  • Boyunda veya boğazda şişmiş, boğaz bezleri,
  • Kırmızı boğaz ve kırmızı, şişmiş bademcikler,
  • Ses kısıklığı,
  • Boğazın arkasında beyaz veya gri lekeler.

Boğaz ağrısı farenjitin karakteristik semptomudur ve – bazı durumlarda – tek semptom olabilir. Bazı durumlarda, boğazın arkasında, “Arnavut boğazı” olarak bilinen, bir Arnavut kaldırımı görünümü vardır. Bu, genişlemiş lenfatik dokunun neden olduğu boğazın arkasının belirgin, topaklı, tahriş olmuş bir görünümüdür. Görsel incelemede görülebilir. Ayrıca burun arkası ve boğazda biriken mukusun burnun arkasından aşağıya damladığı burun sonrası bir damladan da kaynaklanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Farenjit Tedavisi

Farenjit vakalarının çoğu bir hafta veya daha kısa sürede tedavi edilmez. Antibiyotikler, viral enfeksiyonların neden olduğu farenjit vakalarında yardımcı olmaz ve sadece bakteriyel bir enfeksiyonun sürdüğü durumlarda kullanılır. Farenjit için çoğu tedavi, tezgah üstü ürünler kullanılarak evde yapılabilir.

  • Farenjit semptomlarını daha da kötüleştirebilen dehidrasyondan kaçınmak için bol miktarda sıvı içmek anahtardır.
  • İbuprofen veya parasetamol, ağrı, baş ağrısı ve ateş yönetmenin iyi bir yoldur. Bu ilaçlar paket üzerindeki talimatlara göre alınmalıdır.
  • Pastiller ağrıyı hafifletmede faydalı olabilir.
  • Eczanelerden ve mağazalardan satın alınabilen anestezik spreyler gibi reçetesiz satılan diğer ürünler de belirli semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Farenjit nedir konusunda tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Faranjit Ne Demektir?

Faranjit; yutkunma zorluğu, boğaz yanması, acı ve kaşıntıya neden olan bir bakteri türüdür. Genellikle soğuk alğınlığı durumlarında ortaya çıkarlar.

Faranjit Tedavisi Mümkün mü?

Faranjit günümüz teknolojisi ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir durumdur.  Antibiyotikler ve çeşitli haplar vasıtasıyla insan vücudunda yarattığı olumsuz etkiler ortadan kaldırılabilir.

Faranjit Neden Olur?

Faranjit; astım, boğmaca, kızamık, su çiçeği ve soğuk alğınlığı gibi durumlarda ortaya çıkan bakteriler neticesinde vücutta belirebilmektedir.

Faranjit Ölümcül Bir Hastalık mı?

Faranjit hastalığı genel itibari ile ölümcül bir hastalık olmasa da kritik durumlarda ya da değişik hastalıklar ile birlikte rastlandığında ölümcül olabilir.

Faranjit Nasıl Önlenir?

Faranjit, vücut direncinin arttırılması, soğuk direnci geliştirilmesi ve düzenli beslenme alışkanlıkları ile önlenebilecek bir hastalıktır.

Pastiller Faranjit Tedavisinde Etkili mi?

Pastiller faranjit tedavisinde çok etkilidirler. Özellikle ağrıyı azaltmak adına sıkça önerilirler.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir