Faşizm

Faşizm

İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük nedenlerinden olan faşizm nedir? Radikal milliyetçi ve siyasi ideoloji olan Faşizm, tarihte ilk olarak İtalya’da Benito Mussolini tarafından oluşturulmuştur. Bir milleti veya ırkı yüceltirken diğer kavramların hepsini altta tutmaktadır. Aşırı sağ bir ideoloji olan bu kavram, milliyetçilik veya ırkçılık gazıyla yeniden doğuşu hedef almaktadır. Bu kavram genel anlamda materyalizm ve bireycilik oluşumlarına karışı çıkan, ırk veya milleti tehdit eden yabancı güçleri yok etmeyi amaçlamaktadır. Her türlü şiddeti makbul sayan faşistler, soykırımı, etnik zulmü ve ırk üstünlüğünü teşvik etmektedir. Kitle hareketi ile gücü elde etmeyi amaçlayan bireyler, toplumu tüm elden otoriteye almak ister. 

Kendi düşüncelerini doğrulayan, başkalarını da bu düşünceye zorla inandırmayı seçen kişilere genel anlamda faşist denmektedir. Irkçılık ve soykırım yanlısı gruplar tarafından ortaya çıkan düşünce, geçmişte birçok ünlü kişi tarafından desteklenmiş ve uygulanmıştır.  Faşizm nedir derseniz, bu kavram ilk olarak Giovanni Gentile tarafından ortaya atılmıştır. Bu kavram;

  • Toplum içerisinde yer alan belli kesimleri düşman olarak görmektedir.
  • Bu kesimlerin ortadan kaldırılmasını amaçlar.
  • Bu gruba ait üyelere zulüm eder ve kendilerini bu gruptan üstün tutar.
  • Geçim sıkıntısının yoğun olduğunu zamanlarda kendini gösterir. (Vikipedi)

Faşistlerin Belirleyici Özellikleri Nelerdir?

Faşizm ne demek derseniz, bu kavram oldukça geniş bir ideoloji olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu ideolojinin belirleyici özellikleri bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bu hareketlerin hepsi erkek egemenliği sonucunda ortaya çıkar ve kadın-erkek eşitliği kabul görmez.
  • Bireylerin haklarını hor görür ve kendilerini üstün tutarlar.
  • Ortak bir tehdit belirleyerek birleşme amacı güdülmektedir.
  • Medya organlarının kontrol edilmesi amaçlanmaktadır.
  • İşçi sınıfı kontrol altına alınır.
  • Güvenlik güçlerine sınırsız yetki verilmesi amaçlanır.
faşizm nedir

Faşist Kime Denir? En Ünlü Faşist Liderler?

Faşist genel olarak aşırı milliyetçi olan ve başka ırkların varlığına karşı çıkan kişilere denmektedir. Liberalizm karşıtı olan bu kavram, Latince ‘fasces’ kelimesinden türemiştir. Bu kavram söylenince akla ilk olarak Alman lider Adolf Hitler geliyor olsa da, ilk kez İtalyan lider Mussolini önderliğinde ortaya çıkmıştır. Faşizm‘in uygulandığı ilk ülke ise İtalya olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu ideoloji 1. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmıştır. Bu büyük savaş sonrasında sosyalizme karşı çözüm olarak düşünülen bu kavram, pek çok Avrupa ülkesini etkilemiştir. İlk kez 1922 yılında iktidara gelen Mussolini, 1943 yılına kadar ülkenin başında kalmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Bu ideolojiyi benimseyen en önemli liderlerden birisi Alman lider Adolf Hitler’dir. 1934 ve 1945 yılları arasında Almanya’yı yöneten Hitler, silah gücü ve sanayisi ile Avrupa’ya boyun eğdirmişti. Yahudi düşmanlığı ve arı ırk ideolojisi sonucunda milyonlarca insanın ölümüne neden olan Hitler, nasyonal sosyalizmin kurucusudur.

Bu iki ismin yanı sıra faşizm‘i benimseyen liderler arasında İspanyol lider Francisco Franco, Roman lider Nikolay Çavuşesku, Irak lideri Saddam Hüseyin ve Kore lideri Kim İl-Sung gibi isimler de bulunmaktadır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Faşizim Ne Anlama Gelmektedir?

Faşizim genelde, belli bir grubun kendinden olmayan/görülmeyen unsurları baskı ve şiddetle sindirme çalışması şeklinde görülebilen politik bir kavramdır.

Faşizim İlk Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Faşizim ilk olarak İtalya sınırları içerisinde dönemin başkanı Benito Mussollini tarafından ortaya çıkmıştır. Daha sonraları ise ikinci dünya savaşına ortam hazırlayan bir ideoloji haline gelmiştir.

Faşizim Temel Olarak Neye Dayanır?

Faşizim ideolojisi temel olarak radikal milliyetçilik olarak betimlenir. Milliyetçi gruplar tarafından kendinden olmayana baskı şeklinde tezahür eder. En büyük örneklerinden biri Hitlerdir. Hitler ve Yahudi ilişkisi tipik bir faşizim göstergesidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir