Fatma İsminin Anlamı

Fatma İsminin Anlamı

Fatma isminin anlamı nedir? Anne ve baba adayları özellikle kız çocukları için bu ismin ne anlama geldiğini merak ediyor. Öyle ki araştırıyor, değerlendiriyor. Ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir isim. Birçok anlamı vardır elbette. Anlamının yanında birçok özelliği de tabi ki.

Fatma ismi sadece ülkemiz özelinde değil Müslüman kitlelerin ağır bastığı toplumlarda sıkça tercih edilen bir isimdir. Arapça kökenli olan bu isim Kur’an’da geçmese de özellikle Arap ülkelerinin işaret isimleri arasında yer alır. Yani Arap ülkelerinde sıklıkla tercih edilir. Yalnızca Arap ülkeleri için değil İran ve ülkemiz için de Fatma ismi sık tercih edilen isimler sınıfında yer alır.

Fatma isminin anlamlarına bakacak olursak;

  • Arapça’da “çocuğunu sütten kesen kadın”,
  • Temizlik ve saflık,
  • Namus ve iffet

gibi anlamları olduğunu görürüz. Fatma ismini taşıyan kişiler özellikle güzel ahlak ve dürüstlüğü ile ön plana çıkar. Bunun dışında kararlılık ve güçlülük kavramları da Fatma ismini temsil eden kavramlar arasında gösterilir.

Fatma ismi yukarıdaki anlamları dışında da bazı önemli kişilerin ismi olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar Kur’an’da geçmese de Peygamber Efendimizin Hazreti Hatice tarafından dünyaya getirilen bir kızının ismini taşır Fatma ismi. Ayrıca bu ismin İslam dünyasında önemli bir yere sahip olmasının bir diğer sebebi ise İslam dünyası kadınlarını temsil ediyor oluşudur.

fatma isminin anlamı

Fatma İsminin Özellikleri Nelerdir?

Özellikle duygusallığı ön plana çıkaran Fatma ismi kişilerinin hayatına duyguları ile yön vermesini sağlar. Ayrıca Fatma isminin özellikleri arasında duygunun o kadar büyük bir yeri vardır ki mantığın bile önüne geçer. Kişi hayatının önemli kararlarını bile mantığı yerine duyguları ile alır ki bu durum da kişi hayatında bazı olumsuz durumlara sebep olabilir. Ancak Fatma ismini taşıyan kişilerin sezgileri güçlü olduğu için hayatlarında aldığı kararlar genelde doğru sonuçları da beraberinde getirir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Hayatının temelini sevgi kelimesi üzerine inşa eden kişi anlamına da gelir. Fatma ismi nefret duygusunu tamamen ortadan kaldırarak hayatı tamamen nefret zıttı kavramlar üzerine kurar. Uysal, güvenilir, enerjik ve sağlıklı, ticarete yakın, girişimci ve atılgan gibi de birçok özelliği bulunan ismin ülkemizde de kullanım oranı oldukça fazladır. Hayatı hızlı yaşamayı seven uyku ile pek işleri olmayan, maddi durumuna çok dikkat eden hesapçı kişiler olarak da nitelendirilebilir.

Fatma isminin anlamı baktığımız zaman sevgiyi ana kavram yerine koyabiliriz. Ülkemizde 300 binin üzerinde Fatma ismi vardır ve merak edenler için Fatma ismi pembe renginin karşılığıdır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Fatma Ne Demektir?

Fatma; Fatıma kelimesinden türemiş olan bir isimdir. Bu kelime; ayrılmış, uzaklaştırılmış anlamlarına sahip bir kelimedir. Peygamberimizin kızının adıdır.

Fatma İsmi Caiz mi?

Fatma ismi İslam dininde ki en kutsal isimlerden birisidir. Bu nedenle kesinlikle caizdir. Hatta çoğu din adamı tarafından tavsiye edilmektedir.

Fatma İsminin Kökeni Nedir?

Fatma ismi Arapçada ki Fatima kelimesinden gelmektedir. Yani bu ismin kökeni Arapçadır. Dinimizle birlikte yaşantımızda dahil olmuştur.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir