Featured Snippets Nedir?

Featured Snippets Nedir?

Google sonuçlar kısmında var olan öne çıkarılmış kısım anlamına gelmekle birlikte featured snippet çok yararlıdır. Herhangi bir bilginin araması yapıldıktan sonra listelenen sonuç kısımlarından bağımsız olarak en üst kısımdaki linkteki bilginin tıklamaya gerek duymadan görülebilmesidir. Bir web sayfasından elde edilmiş özetlenmiş cevap snippet olurken hemen her zaman için uygulanabilir. Sonuçla birlikte sayfa başlığı ve URL bilgisi de verilmektedir. Peki, var olan featured snippets nasıl yapılır.

Featured Snippets Mantığı Nedir?

Öncelikli olarak şunun bilinmesi gerekir ki doğru işlemlerin yapılması, web sitedeki içeriklerin bu çerçevede optimize edilmesiyle sizlerde sıfırıncı sıra için iddialı hale gelebilirsiniz. Listeleme yapılırken en üst bölümde özetle birlikte URL bilgisinin var olması sitenin en kaliteli şekilde görüntülenmesi anlamına da gelir. Bu maksatla hedef kitlenin nasıl bir arama yaptığı mantığına sahip olmak gerekir. Google aracılığıyla kendi sektör ya da var olan site hizmet alanına göre kelimeler yazarak tarama başlatılmalıdır. Oluşturulan içeriklerde ise Google üzerinden yapılacak taramalardaki sorulara verilecek cevaplar en net şekilde bulunmalıdır. Yani bir nevi sizler aslında içerik oluştururken arama yapan kullanıcıların sorularına yanıtlar veriyor olacaksınız. En başta snippet ne demek tarzı soruların mutlaka bir şekilde yanıtlanmış olması da gerekli olacaktır. Derinlemesine analizlerin var olması ise Google tarafından ödüllendirilmesini de beraberinde getirecektir.

Featured Snippet Kitlenizin Soruları

Çeşitli SEO araçlarıyla odak kelimeler bulunabilir ya da var olan site analizlerinden yardım alınabilir. Hemen Google snippet için soru cevap sayfalarından ilham alınabilmesi de söz konusudur. Aranma hacmine sahip kelimelerle donatılacak içeriklerde mutlaka hedef kitlenize ait sorulara yanıtlar bulmalısınız. Böylelikle çok daha iyi bir şekilde işlem tamamlanırken Google en üstte çıkmak hayal olmanın ötesine geçecektir.

Featured Snippet Neden Önemli?

Her SEO işleminin ilk amacı çok daha üst sıralarda bulunabilmektir. Ancak yapılacak zengin snippet işlemiyle bunun çok daha ötesi kazanılır. Sıfırıncı sırayı elde etmek aynı zamanda tüm organik arama sonuçlarının da önüne geçme anlamına gelir. Diğer kelime ve içeriklerinde görüntülenmesine katkı sağlayacaktır. Peki, Google snippet gelen anlamda neler kazandırır?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Sitenin çok daha keskin şekilde öne çıkmasını mümkün kılar.
  • Organik trafik artırma açısından en iyi yöntemdir.
  • Doğrudan Google tarafından seçimin yapılmasından ötürü marka güvenilirliği kazanılır.
  • Çok daha fazla SERP görünürlüğü kazanılır.
featured snippets

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippets) Nasıl Yapılır?

Doğru içeriklerin oluşturulması ve sonrasında hedef kitle sorularına yönelik yanıtların bulunmasıyla hemen Featured Snippet gerçekleştirilir. Bu çerçevede nasıl bulunur sorusuna ise iki farklı SEO aracından yardım alınması önerilmektedir. Bunların birincisi şüphesiz ki çokça kullanılan Ahrefs olurken diğeri de Semrush aracıdır. Araçlar yardımıyla öne çıkabilecek snippet nedir sorusuna cevaplar aranır. Bilindiği gibi en çok tercih edilen arama motoru Google, kullanıcı davranışları ve deneyimlerine göre şekillendirme yapar. Odaklanma doğrudan kitleyle ilgili olurken her platform özelinde ek açıklamalı snippet durumları da olmaktadır.

İlk sırada olan sayfaya göre çok daha fazla tıklanma alınırken doğrudan özet kısmın bulunması da çok daha fazla kullanıcıyı kendisine çeker. Yapılan araştırmalara göre verilere baktığımızda her on kullanıcından en az yedi tanesi featured snippet bölümündeki sayfa tıklaması gerçekleştirir. Bu durumda ne kadar çok belirleyici bir etkiye sahip olduğunu gösterir niteliktedir.

Google web sayfa özelinde yapılacak incelemelere ilişkin olarak da profesyonel SEO uzmanları tarafından Featured snippet öne çıkan süreçler çokça kullanılır. Beklenenden çok daha kısa bir zaman diliminde organik trafik katlanması bu şekilde mümkün olur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Featured Snippets Nedir?

Featured Snippets, öne çıkan snippets ya da sıfırıncı sıra olarak bilinmektedir. Arama sonuçlarında en alakalı sonucun en üst sırada kutu içerisinde gösterilmesi ile karşımıza çıkar.

Featured Snippets Ne İşe Yarar?

Özelleştirilmiş snippetslar, kullanıcıların arama sorguları sonuçlarında en alakalı sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Böylece bilgi paylaşımının daha hızlı olarak gerçekleşmesini sağlar.

Sıfırıncı Sıraya Nasıl Çıkılır?

Sıfırıncı süreye yükselmek web sitelerinin kendi insiyatiflerinde değildir. Google botları tarafından taranan web sitelerindeki en alakalı bölümler belirlenir ve arama sorgularında gösterilir. Bu nedenle sıfırıncı sıraya yükselmek en alakalı içerikleri sunmak ile alakalıdır.

Sıfırıncı Sıralama Neler Kazandırır?

Sıfırıncı sıralamada yer almak, arama sorgusu gerçekleştiren kullanıcıların büyük bir bölümünün organik trafik olarak kazanılmasını sağlar.

Snippets Kullanımı Neden Önemlidir?

Snippets’lar web sitelerinin arama sonuçlarında çok daha zengin görünmesini sağlarlar. Bu sayede tıklama oranlarının artmasını sağlarlar.

İndex Ne Demektir?

İndex, web sitelerinin arama motorları dizinlerinde yer alması ve arama sorgularında ilgili kelime sonuçlarında yer alması anlamına gelir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir