FeedBurner Nedir?

FeedBurner Nedir?

Kişisel ya da kurumsal web sitede var olan içeriklerin üyelik sahibi kullanıcılara mail yoluyla otomatik gönderilebilmesini mümkün kılan Feedburner oldukça kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanıcıların içeriklere daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ulaşmasını mümkün kılma adına hizmet verilir. Ücretsiz olmakla beraber daha farklı özellikleriyle geniş imkanlar sağlamaya da devam etmektedir. Hesap açılarak birden fazla sitenin dahil edilmesi söz konusudur.

Feedburner Üyeliği Nasıl Yapılır?

Yapılacak tek üyelikle birlikte kullanımı başlayacak olup siteler için aynı hesap kullanılabilir. Google hesabı sahipleri hemen Feedburner üyeliği işlemlerine başlayabilir. Resmi adresi üzerinden açılan pencereden üyelikler tamamlanır. Varsa eski hesapların kullanımı da söz konusudur. İstenildiği gibi kişiselleştirme durumu var olurken siteye dair anahtar kelimelerin değiştirilmesi veya kategori düzenlenmesi mümkündür. Üyelik özelindeki son sayfada var olan alt kutucuğun işaretlenmesi durumunda ise veriler gönderilir. Sitelerinize ilişkin tüm istatistik kontrolleri yapmanız sağlanır. Türkçe olarak kullanılan Google Feedburner ile çeşitli kazanımlar elde edilir.

feedburner

Feedburner Avantajları

  • Headline Anaimator özelliğiyle sitedeki başlıkların döndürülmesi ve daha dikkat çekici görünüm elde edilmesi mümkündür.
  • Var olan CSS özelliğiyle kişisel tasarımlar ortaya çıkarılabilir.
  • Siteye mail adresleri bırakılması sonrasında sitede var olan tüm yeniliklerin kullanıcılarla paylaşılmasını sağlar.
  • Yeni yapılan giriş durumlarıyla ilgili sunuculara bilgi verilir.
  • Sitede bulunan RSS beslemesi abonelerinin takip edilmesi de avantajları arasındadır.
  • Düğme ve buton yapılarıyla istatistik bilgilerin siteye eklenmesinde kullanılan Chicklet Chooser avantajı vardır.
  • Besleme trafiği özelindeki alt bilgilerin tamamı diğer kişiler tarafından görülür.
  • Özel güvenlikli yapısı var olurken yasal çözüm eklenir ve çalınma durumları ortadan kalkar.
  • RSS bilgileri tamamen korunur ve okuması şifreleme işlemini yapmanızı sağlayarak üyeler tarafından görülür.
  • Arama motorları tarafından RSS bilgilerinin okunması istenmesi halinde engellenebilir.

Nasıl Kullanılır?

Hemen site için Feedburner kullanımına başlayarak sitedeki var olan tüm gelişmelerden ve eklemelerden abonelerin haberdar olması sağlanabilir. Bu amaçla siteye Feedburner kodu eklenmelidir. Ayrıca site aboneleri için sayaç konulabilir ya da abone olma durumları da yine kod gönderimiyle de gerçekleştirilebilir. Hemen her site için giriş yapan kullanıcıların abone olması çok değerlidir. Site gücünü ortaya koyarken verimli olması açısından da bir argüman olarak görülür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Sistem üzerinden siteye tıklayarak üst bölümde bulunan Publicize linki açılır. Ardından sol sütunda E-mail Subscriptions kısmı görülecektir. Activite kısmından kodların var olduğu sayfaya yönlendirme yapılır. Buradan kod alımı yapılır ve siteye eklenir. Ayrıca yine kontrol paneli üzerinden FeedCount eklemesi de gerçekleştirilir. Böylelikle abone sayaç sitede her zaman var olacaktır. Socialize ile Twitter bağlantısı da kurulabilir. RSS ile sitede var olan tüm içeriklerin aynı zamanda sosyal paylaşım platformunda olması da sağlanır. Detaylı içeriklerin var olduğu Feedburner servis hizmeti için sizlerde sitenizi kaydedebilirsiniz ve yararlanmaya başlayabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

FeedBurner Ne Demektir?

FeedBurner, web sitelerinin blog kısımlarına abone olan kişilere günlük ve güncel içeriklerin mail yolu ile iletilmesini sağlayan bir servistir. RSS okuyucu servisi mantığı ile çalışmaktadır.

FeedBurner Ücretli mi?

Feedburner sistemi kullanmak isteyen web siteleri herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir. Google tarafından ücretsiz olarak sunulmakta olan bu servis sayesinde ücretsiz olarak güncel içeriklerinizi aboneleriniz ile buluşturabilirsiniz.

FeedBurner Nasıl Üye Olunur?

Feed Burner sistemine üye olmak için ilk olarak bir Google hesabınız olmalıdır. Bu hesabınız Google Search Console hesabınız ile aynı olabilir. Daha sonra feedburner sistemine girerek içeriklerinizin yani bloğunuzun feed adresi ile kayıt olabilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir