Felsefe

Felsefe

Felsefe nedir? Bu yazımızda Felsefe’yi sizlere detaylı olarak ele aldık. Yunanca kökenli olup sevgi ve bilgi kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmış olan felsefe, bir arayış olarak tanımlanır. Yolda olmanın varmaktan daha kıymetli olduğunu gösteren bir disiplin olarak tanımlanması da yanlış ifade olmayacaktır. Yunan filozoflar tarafından üzerinde çok durulmuş konuları barındırırken her konu özelinde felsefi düşünme söz konusudur.

Bir bilim dalı olarak felsefe, bir bilgi alanının veya bilimin temelini oluşturan ilkeler olarak tanımlanabilir. Filozoflar bilginin temeline inip bilgelik sevgisi ışığında varlığını sürdürmüşlerdir. Felsefe birçok alanda olabileceği gibi en temel ilgi alanları; din felsefesi ve bilim felsefesidir. Felsefe nedir ve tarihte kendisini nasıl göstermiştir konularını inceleyerek merak ettiklerinizi yanıtlayacağız.

Felsefe Tarihçesi

Düşünme sanatı olarak belirtilen felsefe, eski Yunan kökenli olup birçok farklı konu özelinde varsayımlar ortaya koymuştur. Eski tarihlerde yaşamış filozoflar hayata dair sözler söyleyerek sorgulama yapmışlardır. Platon, Aristoteles, Thales, Sokrates en çok bilinen filozoflardandır. Öze dair bilgilerin yanı sıra özgün ve kişisel bilgilerle yaşam, insanlık, yaratılış, Tanrı’ya dair sorular sorulur. Varlık, Bilgi, Adalet, Güzellik, Doğruluk, Dil akla gelen ilk konularından olurken bu konular çerçevesinde felsefe türleri yatırılmıştır. Her defasında filozofların düşünceleri yeni felsefi sorular ortaya çıkarırken felsefe ne demek sorusu da farklı anlamlar kazanır. (Vikipedi)

Felsefe Konuları

Varoluş ile başlayan felsefe konuları bilginin asıl kaynağını araştırır. Bilgi nedir, neye benzer ve geçerli bilgi var mıdır gibi sorular yönlendirilir. Bilginin kaynağına bakışla birlikte varlık alanında da çalışmalar yapılmaktadır. Tanrı var mıdır, var ise neye benzer ve neden vardır soruları varlık felsefesi özelindedir. Dünya ve insanın var olup olmadığı, gerçek ve idealar dünyası teorileriyle tüm varlıklara dair hususlar sorgulanır. Hiçbir bilgiye sahip olmadan yapılmaya başlanılan felsefe nedir sorusu bu bağlamda ele alınır. Dini inançlardan ve bilimsel çalışmalardan bu yönüyle ayrılır. Dogmatik bilgiler tek gerçek olarak kabul edilirken felsefenin ruhunda ise her şeyin sorgulanması ve araştırılması yatar. Mantıksal, etik, metafizik ve estetik kavramları üzerinden birçok husus yorumlanırken önemli olan husus ise ortaya çıkarılanların tek bir filozofa ait olmasıdır. Felsefe, var olan şeylerin sorgulanması gibi birçok konuya dikkat çekmektedir. Sorgulama kavramı tam olarak felsefenin yaptığı şeydir diyebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

felsefe nedir

Güzellik kavramına dair tüm sorularda felsefe konularının başlıcaları arasındadır. Güzel olan nedir, kime göre güzel, güzellik neye göre belirlenir filozofların üzerinde durduğu sorulardır. Yanıtlardan ziyade soruların devamlı sorulması ve yeni soruların ortaya atılması amaçlanır. Felsefenin yapısına bu durum uygundur.

Felsefe sosyal bilimleri de önemli ölçüde etkileyen bir dünya görüşü olarak bilinmektedir.

Bilim ile Felsefe Farkları Neler?

Bilim ve felsefe arasında tam olarak ne gibi farklar vardır ve birbirleri ile arasındaki ilişki nasıldır, inceleyelim.

  • Bilimsel çalışmalar belirli bir yarar ve amaç içinde yapılırken felsefe özelinde maddi bir kazanım aranmaz.
  • Bilimsel çalışmaların tamamında dogmatik hususlar belirleyici, felsefi düşüncede ise her türlü unsur sorgulanır.
  • Deneylerle bilimsel araştırmaların neler getirebileceği bilinebilir. Soruların önemli olduğu felsefe konularında ise deneysellik ve sonuç olarak kesinlik yoktur.
  • Daima şüphe bulunan felsefeye kıyasla bilimsel hususlar çok daha realist ve maddecidir.

Felsefe ve bilim alanı arasındaki farkları ve ne olduklarını incelediniz. Aşağıdaki başlık üzerinden temel felsefe gelenekleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Felsefe Gelenekleri

Kısaca felsefe tanımı yaptıktan sonra var olan çeşitleri ve gelenekleri önem kazanır. Halihazırda Çin Felsefesi, Hint Felsefesi ya da Batı Felsefesi örnekleri bulunmaktadır. Doğu Felsefesi başlı başına kapsamı geniş olurken coğrafi açısından değerlendirilmektedir. Bunların haricinde Latin Amerika, İslam ve Rus gelenekleriyle de oluşturulan felsefi unsurlar bulunur. Var olan sorulara her filozof kendi yaşamı ve inançları üzerinden yorumlar getirmiştir. Bu durum çok farklı bakış açılarını ortaya çıkarmış ve felsefe tanımı hakkında da ipuçları vermiştir. Genişleyen ve ancak buna karşın birikmeyen yapıdaki felsefe konuları ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken düşünce yapılarıdır. Bir araya getirilmeleri ya da üst üste ilerleyen yapısı yoktur.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Felsefe Nedir?

Felsefe, var olanları varlığı, kaynağı ve anlamı üzerine düşünme eylemidir. Dünyanın en eski tartışmalarının kaynağında yer alır. Geçmişi antik yunan’a kadar dayanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Felsefe Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Felsefe, insan varlığı ile beraber ortaya çıkmış denilebilir. Çünkü var olanlar üzerine düşünmek, varlık kadar eskidir. Ancak bu düşünme eylemine bir isim verilmesi antik yunan devrine kadar dayanmaktadır.

Felsefe Neden Önemlidir?

Felsefe insanın sorgulaması ve merak etmesini temsil eden bir eylemdir. Bu nedenle insanlığın gelişimi ile doğrudan alakalıdır. Çünkü her şeyin temelinde felsefe yatar ve var olacak her şeyin düşüncesinde de bu sorgulamalar yer alacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 3]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir