Ferritin

Ferritin

Ferritin, vücutta demir dengesini sağlayan bir proteindir. Olası bir demir eksikliği durumlarında vücut için gereken demir salınımını yapar. Eğer vücutta bu proteinin eksikliği görülüyorsa o zaman demir eksikliği baş gösterir.

Test yaptırmak için hastaneye gittiğiniz zaman sizde demir eksikliği olup olmadığına ferritinin sayısına bakılarak karar verilir. Eğer vücudunuzda yeterince bu protein bulunmuyorsa o zaman size demir eksikliği teşhisi konulur. Vücudumuzda meydana gelen bazı nedenlerden dolayı bu proteinin üretimi azalmaktadır. Böyle durumlarda ise testler sonucunda sizlerde bu proteinin eksikliğinden bahsedilebilir. Ferritin nedir sorusuna cevap verdikten sonra dilerseniz eksikliğinin nedenleri hakkında sizleri biraz bilgilendirelim. (Vikipedi)

Ferritin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuz için gereken tüm mineralleri besinlerden alırız. Eğer düzgün bir şekilde beslenme yapmıyorsanız o zaman başta demir olmak üzere birçok konuda vücutta eksik minerallere rastlanabilir. Ferritin eksikliği insanlarda belli başlı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bunun nedenleri şunlardır:

 • İlk olarak demir mineralinin eksikliği
 • Kadınlarda adet kanının normalden fazla gelmesi
 • Aşırı şekilde sigara tüketimi
 • Bir yaralanma sonucunda kan kaybının meydana gelmesi
 • Ispanak gibi demir içeren besinlerin tüketilmemesi
 • Alkollü içeceklerin tüketilmesi
 • Aşırı bir şekilde çay ve kahve içilmesi

Bu maddeler ile ilgili olarak kendinizi yorumlayabilir ve herhangi birisini gereğinden fazla yapıyorsanız Ferritin düşüklüğü testi için doktora başvurabilirsiniz.

ferritin nedir

Ferritin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği hastalığına yakalanırsanız eğer o zaman sizlerde bazı belirtiler ortaya çıkar. Vücut için gerekli olan temel mineraller arasında bulunan demir, yeteri miktarda vücuda giriş yapmaz ise aşağıdaki maddeler gözlenebilir.

 • Kendinizi devamlı olarak yorgun hissetmeniz
 • Elinizi saçlarınıza götürdüğünüzde birkaç tel saçtan daha fazlasının gelmesi
 • Baş dönmesi ve sürekli baş ağrısı
 • Kulaklarda çınlama meydana gelmesi
 • Nefes darlığı çekilmesi
 • Vücutta solgun yerlerin ortaya çıkması ve cilt kuruluklarının oluşması

Yukarıdaki belirtilerin hepsi Ferritin yüksekliği veya düşüklüğü ile oluşabilmektedir. Genel olarak düşük ölçümler ile karşılaşılsa da nadiren yüksek olarak ölçüldüğü de görülmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Ferritin Eksikliği Tedavisi Nasıldır?

Yapılan testlerin ardından demir eksikliği kesin bir sonuç olarak karşınıza çıkarsa eğer o zaman bir takım şeyler yaparak bu durumdan kurtulmanız mümkündür. Haplar, şuruplar ve bir takım yiyecekler ile bu durumun üstesinden gelmek mümkündür. Ferritin düşüklüğü kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilmektedir.

 • İçeriğinde demir bulunan besin maddeleri yenilmelidir. Bunların başında kırmızı et gelmektedir.
 • Yemekten hemen sonra tüketilen çay ve kahve oldukça zararlıdır. Ortalama 1 saat gibi bir süre geçmesi beklenmelidir.
 • Diyet uyguluyorsanız ona biraz ara vermelisiniz.
 • C vitamini bulunan portakal, mandalina ve diğer besinler tüketilmelidir.

Bu yazımız sonucunda Ferritin nedir sorusunun cevabını sizlere verdik. Hastalığın tedavisinin elbette doktor kontrolü altında gerçekleştirmelisiniz.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ferritin Ne Demektir?

Ferritin vücutta var olan demirleri depolayan ve bu demirlerin salınımını kontrol eden bir tür protein bileşenidir.

Ferritinin Önemi Nedir?

Demir insan vücudu için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle vücut içerisinde depolanması ve yerine göre salınım olması çok kritiktir. Bu görevleri ferritin yaptığı için, vücudumuzun en önemli protein bileşenlerinden biri haline gelmiştir.

Ferritin Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

Düzensiz beslenme ve vücudun yeteri kadar demir alamaması sonucunda ferritin düşüklüğü yaşanabilir. Ferritin düşüklüğü ise çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkları öğrenmek için blog yazımızdan detaylı olarak faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir