Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?

Son zamanlarda etrafımızda en sık karşılaştığımız hastalıklardan biri olan fibromiyalji nedir? Nasıl tedavi edilir? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya devam edin. Fibromiyalji, kemikleri ve kasları etkileyen oldukça yaygın, uzun süreli bir durumdur. Semptomlar genellikle genel kas ve eklem ağrılarını, sertlik ve yorgunluğu içermektedir. Tedavisi ise durumu egzersiz, dinlenme ve stres azaltma yoluyla yönetmeyi amaçlar.

Fibromiyalji her yaşta herkesi etkileyebilir, ancak en sık 25 ila 55 yaşları arasında teşhis edilir ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Yurtdışı çalışmaları, Yeni Zelandalıların yüzde altı kadarının bu hastalığı yaşadığını göstermektedir. ‘Fibromiyalji’ terimi, kelimenin tam anlamıyla kaslarda ve lifli dokularda ağrı anlamına gelir (yani tendonlar ve bağlar). Fibromiyalji yumuşak doku romatizması olarak da bilinir.

Fibromiyalji sıklıkla kronik yorgunluk sendromu, irritabl bağırsak sendromu, karmaşık bölgesel ağrı sendromu ve migren gibi diğer ağrılı durumlarla çakışır. Ayrıca yaygın olarak romatoid artrit, ankilozan spondilit ve sistemik lupus eritematozus gibi enflamatuar hastalıklarla birlikte ortaya çıkar.

Fibromiyalji Nedenleri

Uzun yıllar boyunca fibromiyaljinin psikolojik temelli olduğu düşünülüyordu, ancak şimdi kendi başına özel tıbbi bir durum olarak kabul ediliyor.

Fibromiyaljinin nedeni bilinmemektedir. Durumun, merkezi sinir sisteminin ağrı sinyallerini işleme biçimindeki bir arızadan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu, fibromiyaljisi olan kişilerin, diğer insanların sadece rahatsızlık olarak algılayabilecekleri hislerden acı çekmesine yol açar.

Fiziksel yaralanma, duygusal travma veya enfeksiyon ya da hastalığın durumu tetikleyebileceğine dair belirtiler vardır. Aynı zamanda kalıtsal (genetik) faktörlerin fibromiyaljinin gelişiminde rol oynadığına dair göstergeler vardır, çünkü bazen bir ailenin birkaç üyesinde görülür.

fibromiyalji nedir

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyaljisi olan bir kişi çok çeşitli semptomlar yaşayabilir, ancak genelde olanlar yaygın kas ve eklem ağrısı, sertlik ve yorgunluktur.

Bu semptomların doğası ve şiddeti bireyler arasında büyük ölçüde değişir. Semptomların sayısında ve şiddetinde bir artış olduğu bir dönem “parlama” dönemi olarak bilinir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Fibromiyalji ağrısı, ağrı, keskin bir ağrı, zonklama veya yanma hissi gibi çeşitli şekillerde tanımlanabilir ve vücudun bir bölümünden diğerine geçebilir. Yaşanan ağrı miktarı gün boyunca değişebilir ve havadaki bir değişiklikle daha da kötüleşebilir; stres, gürültü ve aktivitede artış; ve uyku eksikliği değişkenlerden bazılarıdır.

Kasların ve eklemlerin sertliği en çok sabahları ve uzun süre oturduktan sonra fark edilebilir. Hareket etmeyi ve esnemeyi sürdürmek, sertliği önlemenin en iyi yoludur.

  • Migren ve gerilim baş ağrıları,
  • Tekrarlayan karın ağrısı,
  • İshal,
  • Yutma güçlüğü,
  • Sık veya ağrılı idrara çıkmaya neden olan irritabl mesane,
  • Ekstremitelerde uyuşma ve karıncalanma,
  • Kuru gözler ve ağız,

En sık karşılaşılan fibromiyalji belirtilerinden bazılarıdır.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji için bir tedavi olmamasına rağmen, durum çeşitli önlemler kullanılarak yönetilebilir. (Vikipedi)

Egzersiz yapmak

Fibromiyaljili insanlar ağrıları nedeniyle egzersiz yapmak istememelerine rağmen egzersiz şiddetle tavsiye edilir. Egzersiz, kasların kullanım eksikliği nedeniyle güç kaybetmesini önlemek için önemlidir. Düzenli egzersizin diğer faydaları arasında uykuyu iyileştirmek, sindirime yardımcı olmak, kan akışını arttırmak ve kas tonusunu iyileştirmek bulunur. Günlük olarak az miktarda düşük etkili egzersize (yürüyüş gibi) başlamak ve yavaş yavaş tolere edilen şekilde arttırmak en iyisidir.

Fiziksel ve mesleki terapi, fibromiyaljinin günlük yaşam üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist, gücü, esnekliği ve dayanıklılığı artıracak egzersizleri öğretebilir. Bir mesleki terapist, iş istasyonlarında veya vücuttaki stres seviyesini azaltmak için belirli görevlerin gerçekleştirilme biçiminde ayarlamalar yapmaya yardımcı olabilir.

Dinlenme ve Uyku

Dinlenme, fibromiyaljinin tedavisinde de önemlidir. Fibromiyaljisi olan insanlar genellikle sadece küçük miktarlarda aktiviteden sonra bitkin hissederler. Bu nedenle, gün içinde ve hatta gerektiğinde aktivite sırasında düzenli olarak dinlenmek genellikle yararlıdır. 5-10 dakikalık dinlenme dönemleri bile yardımcı olabilir.

Uyku genellikle fibromiyaljisi olan insanlar için yetersiz kalmaktadır. Kesinlikle gerekli olmadıkça ve daha sonra sadece kısa süreler için uyku tabletlerinin kullanılması tavsiye edilmez. Daha dinlendirici bir uyku kazanmaya yardımcı olabilecek bazı yöntemler, akşamları alkol ve kahveden kaçınmak, yatak odasını sadece uyku için kullanmak (yani: çalışma veya yemek için değil), uyumaya çalışırken odanın karanlık olmasını ve düzenli bir zaman geçirmeyi içerir.

Stresin Azaltılması ve Gevşemesi

Stresin azaltılması, artan stres fibromiyalji semptomlarını kötüleştirebileceğinden önemlidir. Fibromiyaljili bireye uygun gevşeme yöntemleri (müzik, kitap okumak veya dinlenmek gibi) bulmak stres azaltmada yardımcı olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: MHRS

Durum hakkında arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmakta yardımcı olabilir. Bazı insanlar, ağrı ile başa çıkmak için gevşeme teknikleri ve stratejileri geliştirmek için profesyonel bir danışman veya psikolog ile çalışmayı yararlı bulabilir. Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) olarak bilinen psikolojik bir tekniğin fibromiyaljili insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İlaçlar

İlaçlar fibromiyaljinin ağrısını azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Verilen ilaçlar kişiye göre uyarlanacak ve deneyimlenen semptomların doğasına ve şiddetine bağlı olacaktır.

Parasetamol gibi yaygın ağrı kesici ilaçlar önerilebilir, ancak fibromiyaljinin ağrısını yönetmede genellikle sınırlı bir etkisi vardır. Bazı insanlar tramadol gibi daha güçlü ilaçlarla rahatlama bulabilir, ancak kullanımı bağımlılık riski ve yan etkiler nedeniyle yakın gözetim gerektirir. Fibromiyalji nedir tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji genel olarak bir romatizma türüdür. Vücuttaki kas ağrıları, ve belirli noktolardaki kronik ağrılar gibi özelliklere sahiptir. İnsanlarda çok sık rastlanmaktadır. Ancak özellikle Kadınlarda daha çok rastlanan bir durumdur.

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyalji durumu; Travmalar, Enfeksiyonlar, Stres veya Genetiik Faktörler neticesinde oluşabilir. Özellikle hassas karakterli ve mükemmelliyetçi kişiliklerde daha çok sık görülmektedir.

Fibromiyalji Vücudun Hangi Bölgelerinde Olabilir?

Fibromiyalji vücudun hemen hemen her bölgesinde gerçekleşebilir. Baş arkası, Boyun bölgesi, Üst Gögüs, Kalçalar, Dizler ve Dirseklerde fibromiyalji görülme ihtimali çok yüksektir. Bu bölgelerin harici bölgelerde de görülebilir ama ihtimal olarak daha düşüktür.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir