Fiilimsi Nedir?

Fiilimsi Nedir?

Fiilimsi terimi yabancı gelse de, çoğumuzun her gün kullandığı konuşmanın ortak bir parçasıdır. Peki fiilimsi nedir? Nasıl bulunur? Hadi gelin sıkça kullandığımız kelimelerin yer aldığı bu grubu daha yakından hep birlikte inceleyelim.

Fiilimsi, fiillerle oluşturulmuş ancak isimler gibi davranan kelimelerdir. Her ulaç bir fiil olduğundan onları bulmak çok kolaydır.

Her şey gibi dilbilgisi, fiilimsi de tespit etmek için küçük bir dedektiflik işi yapar. Bir an için bir ulaç tanımına geri dönelim. Fiilimsilerin fiillerle oluşturulmuş ancak isimler gibi davranan kelimeler olduğunu unutmayın. Bir ulaç her zaman “yor” ile biter, bir ulaç her zaman bir isimdir ve bir ulaç, bir ismin çalışabileceği herhangi bir şekilde işlev görebilir.

Fiilimsi Nasıl Bulunur?

Fiilimsi bulmak için cümlenin içerisinde yer alan yüklemi ve varsa se/sa ile oluşturulmuş şart bildiren sözcük grubunu bulmanız ve onları yok saymanız gerekmektedir. Bulduğunuz kelimeler fiilimsi grubu içerisinde yer almaz. Geriye kalan sözcüleri me/ma ile olumsuz yapmaya çalışın.

Örneğin: koş— koş-ma ağlayınca—-ağla-ma-yınca…

Olumsuz yapabildikleriniz fiilimsidir.

fiilimsi nedir

Fiilimsilerin Türlerini Bulmak

İlk olarak bir sözcük fiilimsi değilse fiilimsi türünü bulamazsınız. Fiilimsileri belirleyin ve ona göre türünü bulun. Fiilimsiler arasında istenen türü bulmak için eklerine bakmalısınız. Ezberlenebilir kalıp cümleler halinde fiilimsi ekleri şöyledir.

İsim-Fiil Ekleri: -ma, -ış, -mak

Sıfat-Fiil Ekleri: -an, -ası,-mez,-ar,-dik,-ecek,-miş

Zarf-Fiil Ekleri: Yükleme -ne zaman? ve -nasıl? sorularını sorun. “Cevap fiilimsi ise” o fiilimsi zarf- fiilidir.

Son olarak fiilimsi türlerinin bazı farklı adları vardır. İsim-fiil (mastar), sıfat-fiil (ortaç) ve zarf-fiil (ulaç ya da bağ-fiil)’dir.

Fiilimsiler ile Mastarlar Arasındaki Fark Nedir?

Fiilimsive mastar arasındaki farkı bilmek, yazarken dilbilgisi hataları yapmanıza engel olabilir. Özetle, isim olarak hareket eden ve yor ile biten bir fiilden oluşan bir kelime bir ulaçtır. Normalde mastar olarak adlandırılan mastar ifadeler bir fiilin önünde kelimesi ile oluşturulur. Hem ulaçlar hem de mastarlar cümlelerde özne olabilir ve hem ulaçlar hem de mastarlar bir fiilin nesnesi olarak hizmet edebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Artık bu iki elementin nasıl benzer şekilde çalışabileceğini bildiğinize göre, ulaç / mastar denkleminde önemli bir fark olduğuna dikkat edin: Bir ulaç edatın nesnesi olabilir; mastar olamaz.

Fiilimsi Örnekleri

 • Okyanusta yüzmek, beş yaşından beri Güneş’in tutkusu oldu.
 • Ahmet’e kötü haberi anlatmayı erteledim.
 • Özge bulutların üzerinde uçmanın şimdiye kadar yaşadığı en inanılmaz deneyim olduğuna karar verdi.
 • Şarkı yazmak onun en büyük tutkusuydu.
 • Planın başlayışı herkesi heyecanlandırdı.
 • Gelecek sezonda dizide neler olacak çok merak ediyorum.
 • Giderayak tekrar sarıldı.
 • Para biriktirip kardeşime telefon alacağım.
 • Ölürcesine annesini öptü.
 • Sen gidince hiçbir şeyden keyif alamaz oldum.
 • Bütün her şeyden vazgeçip, ülkesine geri döndü.

Fiilimsi nedir tüm detayları ile paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fiilimsi Ne Demektir?

Fiilimsi; Fiil köklerinden üretilmiş olan ancak cümle içerisinde fiil özelliği olmadan isim,sıfat,zarf gibi görevlerde kullanılan kelimelere verilen isimdir. Türk Dil Bilgisinde önemli bir yer vardır.

Fiilimsi Nasıl Kullanılır?

Fiilimsiler; cümle içerisinde isim olarak kullanılabilir. Ancak bir isimi betimlemek adına sıfat olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca zarf olarak kullanılması da mümkündür. Türkçenin zenginliği ölçüsünde birçok kullanım çeşidi bulunur.

Fiilimsiler Nasıl Ayırt Edilir?

Fiilimsiler; Ne ? Nasıl ? Kim?  Sorular sonrasında alınan cevapların fiil kökenli kelimelerden türetilmesi ile oluşturulduğu görünüyorsa tespit edilebilmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir