Fitre Nedir?

Fitre Nedir?

Fitre nedir sorusu, özellikle Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber çok fazla sorulmaktadır. İslam dininde, varlıklı olan kişilerin, durumu olmayan kişilere vermesi gereken maddi yardım olarak tanımlanabilir. Bu miktar, her yıl Diyanet tarafından belirtilmektedir. Fitre vermenin dini açıdan önemi son derece büyüktür. Ancak fitrenin verilebileceği kişiler, belirli çerçevede sınırlandırılmıştır. Bizler de bu noktada fitre ne kadar sorusuyla beraber, kimlere verileceğini ve verilemeyeceğini sizler için ifade ediyoruz. (Vikipedi)

Fitre Miktarı

Fitre, aslında fıtır sadakası olarak da ifade edilmektedir. Miktarı ise her yıl değişkenlik göstermektedir. Çünkü ihtiyaçlarımız için ödediğimiz miktarlar her yıl zam, enflasyon gibi çeşitli durumlara göre değişiyor. Fitre de buna göre belirlenmektedir. Henüz 2020 yılının fitre miktarı belli değildir. Durumu olan kişilerini her yıl fitre miktarını yoksul olan kişilere vermesi gerekmektedir. Günlük olarak belirlenen fitre miktarı 2019 yılında 23 TL olarak belirlenmişti. Bir aile içerisinde kaç kişi varsa, o kadar miktar yoksul olan bir kişiye elden verilmelidir.

Fitre Kime Verilir?

Fitre, herkese verilmez. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda merak edilenleri cevaplandırdı. Fitre, oruç tutmaya gücü yetmeyen kişilerin, bir yoksulu doyurmasına yetecek miktarı ödemesine denmektir. Yoksul olan kişilere verilmesi gereken bu fitreler, genellikle Ramazan bayramı öncesindeki namaz vaktinde verilmesi gerekmektedir. Bayramdan önce verilmesinin daha faziletli olduğu söylenmektedir. Fitre kimlere verilir sorusunu bu şekilde cevaplandırabiliriz.

fitre nedir

Fitre Kimlere Verilemez

Fitre sadakası, öncelikle durumu olmayan kişilere verilmektedir. Ancak bununla beraber verilmesi yasak olan kişiler de bulunmaktadır. Bir kimse hem zekâtını hem de fitresini kendi üstlerine verememektedir. Fitre kimlere verilmez sorusunun cevabını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anne, baba, büyükanne, büyükbaba
  • Oğluna, oğlunun çocuklarına, kızına, kızlarının çocuklarına
  • Kişin eşine
  • Babası zengin olan ve ergen olmayan kişiye
  • Önemli ihtiyaçlarını karşılayan ve bununla beraber malı olan kişilere fitre verilememektedir.

Bu durum Hanefi mezhebine göre ifade edilmektedir. Şafiler ise Müslüman olmayan kişilere de fitre verilemeyeceğini ifade etmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Fitremi Lösev’e Verebilir miyim?

Çevresinde fitre verecek kimse bulamayan kişiler, genellikle hayır kurumlarını araştırmaktadır. Bu konuda da akla gelen ilk kurumlardan bir tanesi de Lösev fitre olmaktadır. Lösev, günümüzde son derece önemli işlere imza atan bir kurumdur. Lösev’e fitrenizi çeşitli yollardan ulaştırabilirsiniz:

  • İnternetten bağış yapabilirsiniz.
  • Lösev ofislerini direkt olarak ziyaret ederek fitre verebilirsiniz.
  • PTT şubelerinden direkt bağış yapılabilir.
  • Çeşitli banka şubelerinden direkt bağış yapılabilir.

Görüldüğü gibi Lösev’e pek çok şekilde bağış yapılabilmektedir. Bunun dışında Kızılay’a da bağış nasıl yapılır konusu merak edilmektedir. Kızılay fitre sayesinde de Kızılay’a da fitrenizi verebilir, çeşitli yardımlarda sizlerinde tuzu olabilir. Kızılay’da en az Lösev kadar önemli bir yardım kuruluşudur. Fitre nedir ve kime verilir tüm detayları ile sizinle paylaştık.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Fitre Ne Anlama Gelir?

Fitre dini bir terimdir. Fıtr sadakası da denilmekte olan ve her yıl ramazan ayında yoksullara verilen yardım parasıdır. Belirli bir hesaplama şekli bulunmaktadır. Ramazan ayının çoşkusunu ve sevincisi yansıtmak için yoksullara verilir.

Fitre Neye Göre Hesaplanır?

Fitre miktarı ülkemizde her ay Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ramazan ayının başında duyurulur. Böylece belirlenen bu miktar fitre vermek isteyen kişilere öncülük eder. Fitre için başlangıç fiyatı belirlenir ama üst sınır belirtilmez.

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre, ihtiyacı olan, maddi durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Fitre aile bağı olan kişilere verilemez. Bu tarz kişilere verilmesi mekruhtur. İhtiyacı olan kişilere verilmelidir. Bir ya da birden fazla kişiye verilebilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir