Flutter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Flutter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mobil uygulama geliştiricilerin kullandığı, her iki platform içinde destek sağlayan Flutter nedir? Nasıl kullanılır? Ve özellikleri nelerdir? Flutter, Google tarafından geliştirilen SDK’dır. Android ve iOS tabanlı uygulamaları aynı kod yapısı ile çalıştırabilirken; aynı zamanda Web ve masaüstü uygulamalar yapmaya da imkân tanır.

 Flutter nedir sorusunun kısa sürede popüler olmasının temel sebebi Google tarafından geliştirilmesi olsa da bunun yanı sıra kolaylığı, her iki platformda da çalışabilir olması, tamamen ücretsiz olması ve temelinin oldukça sağlam olmasıdır.

Flutter Nasıl Kullanılır?

Flutter nasıl kullanılır sorusunun cevabı kullandığınız işletim sistemine göre değişiklik göstermektedir. Bu yazıda Windows için gerekli adımlar yer almaktadır.

Windows için Flutter Kurulumu

 • Öncelikle Intellij Idea veya Android Studio (Flutter’ın resmi sitesinde Android Studio öneriliyor) programlarından bir tanesini kurmuş olmalısınız. Bu seçenek tamamen size kalmış.
 • Android Studio kurulumunun ardından açın ve sağ altta bulunan configure seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen seçenekler arasından plugins seçeneğini seçerek bir sonraki aşamaya geçin.
 • Arama ekranında Flutter eklentisini aratın ve Search in repositories linkine tıklayın.
 • Çıkacak sonuçlar içerisinde başta yer alan Flutter LANGUAGES seçeneğini kurarak kurulumu bitirin.
 • Değişikliklerin geçerli olması için Android Studio’yu yeniden başlatın.

Bu adımdan sonra proje oluşturmaya geçeceğiz fakat bilgisayarınızda CURL olduğundan emin olmalısınız. Eğer yok ise kurulum yarıda kalacaktır. İndirmek için sudo apt-get install curl kodunu kullanabilirsiniz.

 • Android Studio programını açın.
 • Az önce kurduğunuz için menüye eklenen Start New Flutter Project seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda Flutter ile ne yapacağınız soruluyor. Eğer uygulama yapmak istiyorsanız Flutter Application ile devam edin.
 • Bu adımda kişisel projeniz ile ilgili sorular sorulacak. Kendinize göre doldurun. Install SDK alanından kurulum yapacağı yeri seçmeyi unutmayın.
 • Gelen ekranda uygun tercihleri yaparak Finish seçeneğine tıklayın.
 • Projenizin kurulması bilgisayarınıza bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. Kurulum bittiğinde Flutter sizi birkaç örnek kod ile karşılayacak.

Daha önce Dart programlama dilini kullandıysanız yukarıdaki adımları uygulayarak yazılıma başlayabilirsiniz çünkü Flutter sade ve kolay bir dildir. Kolay olması için bazı özelliklerden kaçınılmamış, aksine en iyi programlama dillerine aday olabilecek özelliklerle donatılmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

flutter nedir

Flutter Özellikleri Nelerdir?

Yazılım dili seçerken biraz seçici olmak son derece normal. Flutter, kullanıcılarına olabildiğince çok özellik sunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde;

 • Hot Reload: Birçok geliştiricinin aradığı özelliklerden bir tanesidir. Uygulama tasarlarken canlı önizleme yapabilmenizi sağlayan Hot reload ile uygulama sorunlarınızı ve geliştirmelerinizi çok kısa sürede yapabilirsiniz.
 • Her platformda her platform için kodlama: İster Windows ister Linux veya Mac. Flutter’ı her işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. Minimum gereksinimleri oldukça düşük olduğundan çok eski bir bilgisayarınız olmadıkça kullanmanız mümkün.
 • Kullanışlı Kütüphane: Kendi içerisinde gelen kütüphane ile uygulamalarınızın yapım süresini düşürebilirsiniz.

Ülkemizde diğer diller gibi pek bilinmese de yurt dışına ait birkaç video serisi ve kitapçık bulunmaktadır. Eğer yabancı diliniz varsa kendi doküman dosyasını okuyabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.,

Flutter Ne Demektir?

Flutter geliştiriciler için framework, wigdet ve diğer araçları barındıran, android ve iOS platformları için mobil uygulamalar geliştirilmesine imkan tanıyan bir sistemdir.

Flutter Kim Tarafından Geliştirilmiştir?

Flutter Google tarafından geliştirilmiş bir sistemdir ve tamamen açık kaynak kodludur. Tüm geliştirmelere açıktır ve ücretsizdir.

Flutter Neden Avantajlıdır?

Flutter anroid ve iOs için yani her iki platform içinde uygulama geliştirilmesine imkan sağlar. Bu nedenle geliştiricilere kolaylık tanır. Ayrıca açık kaynak kodlu olması da büyük bir avantajdır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir