Format Nasıl Atılır?

Format Nasıl Atılır?

Kişisel ya da kurumsal olarak kullanılabilir olan bilgisayarlar için format atma sıradan olmasına karşın oldukça önemlidir. Var olan birçok sorunun giderilmesi amaçlanırken aynı zamanda kullanımının çok daha uzun süreli yüksek kalitelerde devam etmesini sağlar. Devamlı veri transferi gerçekleştiren bilgisayarlar için zorunlu bir durumdur. Bundan dolayı belirli aralıklarla her bilgisayara format atma işlemi yapılır. Burada öne çıkan hususların başında verilerin korunması ve saklanması gelir. Herhangi bir sorun olmaması için önemli görülen bilgilerin başka bir yere taşınmasıyla kaybolması önlenir. Birçok kişinin kolaylıkla yapabileceği format nasıl atılır?

Bilgisayara Format Neden Atılır?

  • Bilgisayar için belleklerde meydana gelen aşınma durumlarının ortadan kaldırılması,
  • Donanımsal sıkıntıların giderilmesi,
  • Daha hızlı ve rahat çalışmasını sağlamak
  • Hemen ısınma durumlarının önüne geçmek
  • Virüslerin birçok programa ve yazılıma zarar vermemesi, dosyalarda hasar oluşmasını önlemek amaçlarıyla format atılır.
format-atma

Format Nasıl Atılır?

Bilgisayarda kurulu olan Windows 10 format işlemleri için başlat menüsünden ayarlar açılır. Güncelleştirme ve güvenlik kısmına tıklanır. “Windows update, yedekleme, kurtarma” olarak da görülecektir. Sol kısımda bulunan Windows 10 kurtarma bölümüne tıklanır. Kurtarma işlemleri özelinde bilgisayarda nasıl bir işlem gerçekleştirileceği sorulacaktır. Bu işlemlerin daha temiz bir şekilde tamamlanması için “her şeyi kaldır” seçeneği tıklanmalıdır. Ancak halihazırda yedeklerin alınması gereklidir. Böyle bir durum olmaması halinde “dosyalarımı sakla” denilerek ilgili dosyaların seçimini yapabilirsiniz. Böylelikle format işlemi başlamadan önce belirtilen dosyaların korunması söz konusu olur. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise fabrika ayarlarına geri dönüş halidir. Genelde bilgisayardaki her türlü unsurun silinmesi, ilk alınan haline geri döndürülmesi için fabrika ayarları seçeneği tıklanır. Bu durum bilgisayarın çok daha iyi bir duruma gelmesini sağlayacaktır. Buna ilave olarak ise ilk alınan işletim sistemine de geri dönüş gerçekleşir. Yani bilgisayarda Windows 8 ya da Windows 7 format durumu ortaya çıkabilir. Son olarak ise format işlemlerinde dosyalarının silinmesinin ardından hard diski temizleme durumu vardır. Eğer bilgisayarın satışı söz konusu ise hard disk temizleme süreçlerini de tamamlayabilirsiniz. Böylelikle bilgisayardan yapılan tüm işlemlere dair geçmiş silinmiş olur. Ardından ise yaklaşık 30 dakikalık bir zaman alan Windows 10 kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. (Windows Destek)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

USB Format Nasıl Atılır?

Halihazırda Windows 10 kurulumu için doğrudan iso indirme aracı kullanılabileceği gibi işlemler kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca usb den format atma durumları için 4GB kapasiteli cihaz yeterli olacaktır. Bilgisayara takılması sonrasında rufus web sayfası üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Windows yükleme hali için Rufus-x.x.exe dosyası kurulurken “önyükleme seçimi” yapılarak iso dosyası belirlenir. Disk Bölüm Düzeni altında bulunan GPT seçilir ve ardından hızlı biçimlendir ile başlat yapılır. Windows 10 ve Windows 7 özelinde pc kurulum durumu söz konusudur. Temizlenme sonrasında kurulum sorunsuz olurken performansa dayalı herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olun.

Format Atmak Ne Demektir?

Formak atmak gennelikle bilgisayarları sıfırlamak ve yeniden işletim sistemi yüklemek anlamında kullanılmaktadır. Ancak her teknolojik alet için bu tabiri kullanmak doğru olacaktır.

Format Neden Gereklidir?

Zaman içerisinde kullanılmakta olan teknolojik üründe yavaşlamalar gözlemlenebilir. Format atmak bu yavaşlığı kaldırmak ve yenilemek amacı ile kullanılmaktadır.

Format Atmayı Bilmiyorum. Ne Yapmalıyım?

Eğer bilgisayarınıza format atmayı bilmiyorsanız, bu işi bilen bir kişiye yaptırmanız sizler için daha verimli olacaktır. Bilmediğiniz halde format atmayı denerseniz veri kaybı yaşayabilir ve zarar görebilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir