FPS Nedir?

FPS Nedir?

Son zamanlarda oyunlarda ve dijital yaşamda sıklıkla duyduğumuz bir terim olan fps nedir? Gelin hep beraber öğrenelim. Terim, film videosu ve dijital video için eşit olarak geçerlidir. Her kare bir hareketsiz görüntüdür; karelerin hızlı bir şekilde görüntülenmesi hareket yanılsaması yaratır. Saniyede ne kadar çok kare (fps) olursa, hareket o kadar düzgün görünür. Örneğin ABD’deki televizyon, saniyede 30 titreşimli kare (saniyede 60 alan) görüntüleyen NTSC formatını temel alır). Genel olarak, sarsıntılı hareketi önlemek için gereken minimum fps yaklaşık 30’dur. AVI gibi bazı bilgisayar video formatları saniyede yalnızca 15 kare sağlar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tam formdaki FPS saniyedeki kare sayısıdır. Bu, saniyede kaç kare görüntülendiği anlamına gelir.  Bu nedenle, FPS ne kadar yüksek olursa video kalitesi o kadar iyi olur. Ancak gösterilen kare sayısı sizin ekran kartınızın ne kadar hızlı olduğuna da bağlıdır. Bu nedenle, çeşitli faktörler oyun oynamak için fps’yi etkileyebilir. (Vikipedi)

Oyun için FPS’yi etkileyebilecek faktörler nelerdir?

  • Oyunun grafik ayarları.
  • Oyun için kullanılan donanımın yeteneği.
  • Oyun optimizasyonu.
  • Oyunun çözünürlüğü vb.

Çok yüksek kare hızına sahip oyunlar çalıştırmak istiyorsanız, bazı donanımlar hakkında seçici olmanız gerekir. Ancak o zaman en iyi grafiklerin tadını çıkarabilirsiniz. Oyun oynamaya başlamadan önce kontrol etmeniz gereken üç şey var.

  • Hangi oyunları oynuyorsunuz ve hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?
  • Oyunu çalıştırmak için kullandığınız donanım nedir?
  • Hangi monitörü kullanıyorsunuz ve oyunu yüksek FPS’de çalıştırabiliyor mu?

Bu üç soruyu kontrol ettikten sonra oyun oynamaya hazırsınız. Grafik kalitesini etkileyen bir başka faktör de insanların kişisel tercihidir. Oyun grafikleri birçok türde olabilir, renk seçenekleri ve sunumlar her tasarımcının zevkine göre değişir.

fps nedir

Birçok kişi canlı tasarımları severken, diğerleri gri bir şemada tasarımı tercih eder. Yani, bu aynı zamanda oyun için en iyi FPS’yi etkileyen bir şey. FPS’nin ne olduğunu anladıktan sonra herhangi bir değere sahip olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Ancak, FPS’de küçük bir fark varsa, insan gözü aralarındaki farkı fark edemez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Bu nedenle, FPS için bazı sabit değerler saptanabilir değişikliklerle ayarlanmıştır. Farklı FPS çeşitlerini oluştururlar.

Oyun Oynamak için En İyi FPS Nedir? FPS Nasıl Arttırılır?

Cevaplanması zor bir soru. Nedeni ise çok basit? Çünkü bu tamamen oyunculara ve oyunu oynayan kişiye bağlı bir durum.

Bir oyuncu en yüksek kare hızını tercih edebilir ve onlara ilgi duyar. Ancak, birçok oyuncu sadece 30FPS oyun ile iyi bir performans ortaya koyabilir. FPS arttırmak ise tamamen donanımla alakalıdır, daha iyi bir donanım tercih ederek veya donanımızı yükselterek, oyunları daha yüksek fps ile oynayabilirsiniz.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

FPS Ne Demek?

FPS kelime anlamı olarak Saniyelik görüntü sayısı demektir. Yani tek bir saniye içerisinde ekrana aktarılan kara sayısına verilen değerdir. Günümüzde ki teknolojinin seyri ve gelişmesi neticesinde üst düzey oyun sayılarının artması FPS değerlerini önemli kılmıştır.

FPS Neden Önemlidir?

FPS, özellikle online oynanan oyunlarda rakiplere karşı daha iyi tepkimeler verebilmek adına çok önemlidir. FPS değerlerinin yüksek olması daha akışkan bir oyun imkanı sunar ve bu sayede refkesler ve tepkimeler daha hızlı olacaktır.

FPS Değerlerini Hangi Donanımlar Etkiler?

FPS değerlerini, bilgisayar bileşenlerinin hepsi doğrudan etkiler. Özellikle ekran kartı ve işlemci burada çok önemlidir. Ardından iyi bir FPS değeri almak adına güçlü bi RAM ve Anakart gerekecektir. Ve var olan FPS değerlerini yakalamak için iyi bir Monitör şarttır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir