Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo kimdir? 4 Kız çocuğu olan bir ailenin kız çocuklarından üçüncüsü olan Frida Kahlo Mexico City’nin güneyinde Coyoacan da dünyaya gelmiş ve asıl doğum günü 6 Temmuz 1907 olmasına rağmen Meksika’nın devrimi kabul edildiği o gün yerine 7 Temmuz 1910 doğum günü kabul edilmiştir. Frida Kahlo güzelliği dışında sağlık sorunlarıyla daha küçücük bir kız çocuğu iken hayatla mücadeleye başlamıştır. Daha 6 yaşındayken babasıyla gezmeye çıkan küçük Frida Kahlo ayağı takılıp yere düştükten hemen sonra çocuk felci geçirmiştir ve o tarih itibariyle ayağı topal kalmıştır. Kendisine pek çok lakap takılmış fakat ona en çok dokunanın ve canını yakan lakabın ise ‘tahta bacak Frida‘ denilmesi olduğunu yıllarca söylemiştir.

Frida Kahlo’nun Eğitim Hayatı

Frida Kahlo çok güçlü bir çocuktu ve karakteri çok sağlamdı. Ona söylenen lakapları umursayarak hayatından bir şeyler götürmesine izin vermemiştir. Çalışmaya her şeyin dış görünüş olmadığına ikna olmuş. Ve Ulusal Hazırlık Okulu ile eğitimine devam etmeye karar verdi, bu okul dönemin en iyi kurumlarından birisi olarak bilinmektedir. Okul üzerinden kendini geliştirmeye başladıktan sonra kültürel, sosyal ve politik düşüncelerini geliştirme şansına da erişmiştir. Edebiyat kariyerine de tam olarak o dönemlerde anarşist bir edebiyat kulübüne dahil olduğunda karakterinin oturmasıyla birlikte etki göstermiştir.

frida kahlo kimdir

Frida Kahlo’nun o dönemlerdeki sevgili Alejandro Gomez ile birlikte bindiği okuldan dönüşteki otobüste yaşadığı henüz 18 yaşındaki kazada ölümden döndüğü. Ve birçok kişinin yara aldığı hatta hayatını kaybettiği bu kötü durumda demir bir çubuğun sol kalçasından girdiği ve leğen kemiğinden çıktığı da bilinmektedir. Kaza hayatını büyük oranda etkilemiştir ve uzun süre vücudundaki çeşitli kırıklar iyileşememiştir. Yatak da uzun zaman yatmak ve tedavi görmek zorunda olan hayat dolu bir kız için hiç kolay bir zaman beklemiyordu. Frida Kahlo’yu tamda bu zaman da ailesinin onu hayata bağlamak ve sıkıntılarından uzaklaşmasını sağlamak için hediye ettiği tuval ile resim yapmaya başlamıştır. Boyaları aslında önemsemeyerek renkleri görmeyerek. Yani tamamen öylesine başladığı resim sanatının ilk resmi ise kendisini yatakta görebilmek için koyduğu aynadan çizdiği ve renklendirdiği eseridir. Herkes tarafından bilinen  “Kadife elbiseli “ otoportresi olmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Frida’nın Aşkları

Frida Kahlo edebiyat kariyerindeki Frida Kahlo sözleri ile yaşadığı aşkları evlilik hayatını ve kaybettiği o çok istediği bebeğini de dile getirmiştir. Frida Kahlo eserleri ile adından günümüze kadar hala söz ettirmiş ve öldüğünde arkasında 55’i otoportre olmak üzere 143 tablo bırakmıştır. 1954 yılına kadar yaşadığı aşklar sadakatsizlikler ile de bilinen hayatı içerisinde her zaman mücadeleci olmaya devam eden güçlü bir kadın örneği sergileyen Frida Kahlo 47 yaşında akciğer ambolisi sebebiyle hayata gözlerini kapatmıştır. ‘Yaşasın Hayat’ isimli tablosu ile günümüze kadar getirdiği hayata bakış açısıyla pek çok insana da örnek olmayı başarmıştır. Frida Kahlo kimdir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Frida Kahlo Ne Zaman Doğmuştur?

Frida Kahlo 20.yy. da yaşamış olan ve günümüzde popülerlik kazanan bir ressamdır. Frida Kahlo 6 Temmuz 1907 tarihinde Meksika’da dünyaya gelmiştir. Tüm hayatını Meksika içerisinde ki sanat camiası ile içli dışlı geçirmiştir.

Frida Kahlo Hangi Alanda Çalışmalar Yapmıştır?

Frida Kahlo resim alanında ki özgün içerikleri ile tanınmaktadır. Resim sanatı konusunda Meksikada daha önceden kimsenin denemediği tarzda çizimler yapmış ve adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Frida Kahlo Ne Zaman Öldü?

Hayatı boyunca türlü badireler atlatan ve büyük sıkıntılar çeken Frida Kahlo geç sayılacak bir yaşta henüz 47 yaşında iken 13 Temmuz 1954 tarihinde hayata veda etmiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir