Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol yalnızca futbol değildir. Futbol terimleri ve kuralları hakkında tüm bilgiler bu yazıda. Romalılar dönemine kadar giden geçmişe sahip olmakla birlikte birçok farklı medeniyette oynanarak gelişen futbol, İngilizce kökenlidir. “Ayak topu” manasına gelirken günümüzde Güney Amerika ve Avrupa’da en yaygın spor dalı olarak kabul görmektedir. Her yıl milyarca dolarlık bir piyasaya sahip olması, geniş izleyici kitlesi bulunması da cazip olma halini her geçen gün arttırmaktadır.

Futbol Nedir?

Yetişkin, çocuk, yaşlı herkes tarafından oynanabilir olan futbol oyunu profesyonel anlamda ilk olarak Kanada’da kendisini göstermiştir. 1863 yılı içerisinde Futbol Birliği kuralları ilk kez Kanada merkezli ortaya çıkmış, sonrasında ise ilk takım Sheffield FC kurulmuştur. 1904 yılına gelindiğinde ise Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) faaliyetlerine başladı. 1930 yılında FIFA yönetimi tarafından Dünya Kupası düzenlendi. Sonrasında gelişme kaydetmeye devam ederken amatör futbol günümüzde yerini profesyonellere bıraktı. Hemen her ülkenin ulusal takımı bulunurken kendi federasyonu tarafından yönetilen liglerin mevcut olması da işleyişi sağlamlaştırdı. Peki, futbol nedir sorusuyla birlikte kurallarıyla hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. (Vikipedi)

Futbol Kuralları Neler?

Zaman içerisinde futbol nasıl oynanır sorusu değişirken yeniliklere her zaman açık olunması da spor dalının çok daha küresel hale gelmesini sağladı. Günümüzde 11’er kişilik iki takım arasında oynanan futbol, kendi kurallarını oluşturmuş durumdadır. Her oyuncunun belirli görevleri ve pozisyonu var olurken karşılaşmalar futbol sahasında oynanır. Bununla birlikte tarafsız hakemler tarafından yönetilen oyunun temel amacı, nizami şekilde futbol topun rakip kaleye atılmasıdır. El ve kol yardımıyla atılan goller geçersiz sayıldığı gibi ofsayt gibi kurallardan ötürü de geçerlilik değişebilmektedir. Ayak dışında kafa veya bedenin diğer yerlerine çarparak da gol atılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

futbol terimleri

Futbol Terimleri Nelerdir?

  • Faul: belirlenmiş kurallara aykırı olarak yapılan hareketler olup hakem tarafından karşı takım lehine verilir. Rakip oyuncuya yapılabileceği gibi 12.maddesinde ihlaller düzenlenmiştir.
  • Taç: Müsabaka sırasında topun kenar çizgilerinden dışarıya çıkmasıdır.
  • Out: Topun kale çizgilerinden dışarıya rakip oyuncular tarafından atılmasıdır.
  • Korner: Savunma oyuncularının bilerek ya da bilmeyerek topu kendi kale çizgilerinin yanından dışarıya göndermesidir.
  • Kart Cezaları: Sportmenliğe aykırı hareket eden futbolcular, önce sarı kart sonrasında ise kırmızı kart ile cezalandırılır. Sarı kartlar 7 ihlal durumunda gösterilirken kırmızı kart oyuncu oyundan atılır.

Futbol Sahası Bilgileri

Dikdörtgen biçiminde olan saha ölçüleri 90-120 metre uzunluğunda olup genişliği ise 45-90 metredir. Uluslararası karşılaşmalar için ise futbol sahasının 100-100 uzunluğa ve 64-75 metre genişliğe sahip olması istenir. Uzun kenarlara taç çizgisi denirken kısa kenarlar ise kale çizgilerini oluşturur. Sahayı tam ortalayan orta çizgi ise 9,15 metre yarıçapında çembere sahiptir. Her iki ekip için kaleler bulunurken karşılaşmaya her takım kendi yarı sahasına dizilmiş şekilde başlar. İki yan ve bir üst direkten oluşan kale içi ağ bulunur, İki direk arası 7,32 metre mesafe bulunurken üst direk yüksekliği ise 2.44 metredir. Futbol topu çevresi 68-70 cm olurken ortalama 450 gram ağırlığındadır. Maçtan sona kadar tüm yetki orta hakemde olurken yan hakemlerde ofsayt, faul, penaltı durumlarında orta hakeme yardımcı olmaktadır. Her biri 45 dakika olan iki devre halinde oynanan futbol karşılaşmaları, bazı durumlarda uzatma ve penaltılara gidebilmektedir. Var olan çok sayıda futbol terimleri ile birlikte birçok ihlal durumları ve sistemler teknolojiye bağlı olarak yenilenmektedir. Günümüzde VAR sistemi birçok ulusal ve uluslararası futbol organizasyonlarında devreye girmiştir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olun.

Futbol Nedir?

Furbol Dünya üzerinde ki en popüler spordur. Yüzyıldan fazla olan tarihi ve hemen hemen her ülkede oynanması ile popülerliği hiç azalmamakta ve sürekli güncel kalmaktadır.

Futbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Futbol 11’er kişilik iki takım ile oynanmakta olan bir saha oyunudur. Takımların yedek oyuncuları bulunmakta ve kurallar çerçevesinde oyuna dahil olabilmektedir.

Hakem Nedir?

Hakem, Futbol müsabakalarında kurallar çerçevesinde oyunu yöneten ve kritik durumlarda kararları veren kişidir. Saha içerisinde yer alırlar ve 3 adet yardımcısı bulunmaktadır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 3.5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir