Gamze İsminin Anlamı

Gamze İsminin Anlamı

Gamze isminin anlamı, özellikleri, istatistiksel verileri ve harf analizi burada bulabilirsiniz. Arapçadan dilimize geçen kız isimlerinden birisidir. Kökeni Arapça olsa bile Kuran-ı Kerim’de geçmeyen isimlerden birisidir. İnsanların güldüklerinde yüzlerinde ortaya çıkan bir noktadır. Bu güzel anlamı nedeniyle ülkemizde kız çocuklarına sıklıkla verilmeleri ile bilinirler.

Gamze İsminin Sözlük Anlamı

Gamze ismini çocuğunuza vermeye karar vermeden önce sözlük anlamını tam olarak bilmelisiniz. Çünkü kullanım yerine göre birden fazla anlamı içerisinde barındırabilirler.

  • Yanakta oluşan çukurluk
  • Güldüğümüzde oluşan çukur
  • Çeneye yakın çıkan çukur
  • Süzgün bakışlı insan

Gamze İsminin İstatistikleri

Gamze isminin sayısal verileri bu ismin ülkemizde ne sıklıkla kullanıldığını anlamamıza yardımcı olur. Sıklıkla kullanılan isimler sıralamasında 102. sırada yer alır. Toplam 135 binden fazla insanda bu isim vardır. 25 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Ülkemizde her 605 kişiden birisine bu isim verilir. İsmin harflerine alfabe sırasına göre sayı verilip, sonrasında toplandığında sonuç 60 yapar.

G:8 + A:1 + M:16 + Z:29 + E:6 =60

gamze isminin anlamı

Gamze İsminin Harf Analizi

Gamze ismi altı harften oluşur. İsmin hecelemesi “gam:ze” şeklindedir. İsmin harf analizi kelime anlamından farklı bir yorumlamayı ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamı da öğrenmek isme olan ilginizi farklı bir acıdan görmenize yardımcı olur.

  • G: Güce sürekli olarak sahip olmaya çalışırlar. Bunu elde etmek için her şeyi yaparlar ve inatçı yapıları bunun peşini bırakmalarına engel olur.
  • A: Gelişmiş bir olayları algılama duygusu vardır. Olaylara her açıdan bakalar ve mantık çerçevesinde bir sonuca varırlar.
  • M: Ticari faaliyetlerde birçok insana göre başarılı olmaları ile bilinirler. Bu durumu etkileyen en bilinen nokta zeki olmalarıdır.
  • Z: Eğitime karşı özel bir ilgileri vardır. Bu durum onların başarılı olmasına yardım eder. Kitap okumayı ve bilimsel yazıları yakından takip etmeyi severler.
  • E: Hem üzüntüyü hem de sevinci bir arada yaşamaları ile bilinirler. Bu durum onları rahatsız etmezken, ruhsal dünyaları hakkında bizlere bilgi verir.

Gamze İsminin Özellikleri

Gamze isminin en bilinen özelliği sözlük anlamının güzelliğidir. Bu isimle ilgili birçok şarkı, şiir ve türkü yazılmıştır. Bu isme sahip insanların gizli gücü gözlemleme yetenekleridir. İnsanları ve olayları gözlemlemeyi ve doğru kararı vermeyi tercih ederler. İsme sahip tanıdığınız ünlü isimler arasında Gamze Özçelik, Gamze Deniz, Gamze Karaman, Gamze Bulur ve Gamze Alikaya gibi karakterlerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Gamze Ne Demektir?

Gamze; Süzgün bakış, mahurlu bakış anlamlarına gelmektedir. Ayrıca en bilinen anlamı ile çene ve yanak çukurluğu olarak bilinmektedir.

Gamze İsmi Caiz mi?

Gamze isminin incelenmeleri sonucunda bu ismin caiz olup olmadığı konusunda herhangi kesin bir yargı ortaya konmamıştır. Ancak içerisinde kötü anlamlar bulunmadığı için yeni doğan bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Gamze İsminin Kökeni Nedir?

Gamze isminin kökeni Arapça diline bağlıdır. Dilimize ise İslamiyet’ten önce girdiği ve geleneklerimize dahil olduğu düşünülmektedir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir