Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm nedir? Geri dönüşüm, aksi takdirde çöp olarak atılacak ve yeni ürünlere dönüştürülecek malzemeleri toplama ve işleme sürecidir. Geri dönüşüm, topluluğunuza ve çevreye yarar sağlayabilir.

Geri Dönüşümün Faydaları

 • Düzenli depolama alanlarına ve yakma tesislerine gönderilen atık miktarını azaltır,
 • Kereste, su ve mineraller gibi doğal kaynakları korur,
 • Yerli bir malzeme kaynağına dokunarak ekonomik güvenliği artırır,
 • Yeni hammadde toplama ihtiyacını azaltarak kirliliği önler,
 • Enerji tasarrufu sağlar,
 • Türk üretimini destekler ve değerli kaynakları korur,
 • Türkiye’deki geri dönüşüm ve imalat endüstrilerinde istihdam yaratmaya yardımcı olur. (Vikipedi)

Geri Dönüşüm Adımları

Geri dönüşüm, tanıdık geri dönüşüm simgesiyle temsil edilen sürekli bir döngü oluşturan aşağıdaki üç adımı içerir.

Adım 1: Toplama ve İşleme

Kaldırım kenarı toplama, bırakma merkezleri ve para yatırma veya geri ödeme programları da dahil olmak üzere geri dönüştürülebilir maddelerin toplanması için çeşitli yöntemler vardır.

Toplama işleminden sonra, geri dönüştürülebilir ürünler ayrıştırılmak, temizlenmek ve imalatta kullanılabilecek malzemeler haline getirmek için bir geri kazanım tesisine gönderilir. Geri dönüştürülebilir hammaddeler gibi alınıp satılırlar ve fiyatlar Türkiye’deki ve dünyadaki arz, talebe bağlı olarak yükselir.

geri dönüşüm nedir

Adım 2: Üretim

Günümüzde giderek daha fazla ürün geri dönüştürülmüş içerikle üretilmektedir. Geri dönüştürülmüş malzemeler içeren yaygın ev eşyaları aşağıdakileri içerir:

 • Gazeteler ve kâğıt havlular,
 • Alüminyum, plastik ve cam meşrubat kapları,
 • Çelik kutular,
 • Plastik çamaşır deterjanı şişeleri,

Geri dönüştürülmüş malzemeler, yol döşemek için asfalttan geri kazanılmış cam veya halı ve park banklarında geri kazanılmış plastik gibi yeni şekillerde de kullanılmaktadır.

Adım 3: Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Yapılmış Ürünleri Satın Alma

Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış yeni ürünler satın alarak geri dönüşüm döngüsünün devam etmesine yardımcı olursunuz. Geri dönüştürülmüş içerik barındıran binlerce ürün var. Alışverişe giderken lütfen bunların bilincinde olun. Üzerinde geri dönüşüm simgesi bulunan ürünler, EPA logolu plastik ürünlerin tamamı geri dönüşüm sayesinde üretilmiş kaliteli ürünlerdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Geri Dönüşümün Ekonomiye Katkısı

EPA, 2016’daki ulusal Geri Dönüşüm Ekonomik Bilgileri (REI) Çalışmasında bir güncelleme ile geri dönüşüm endüstrisinin ekonomik faydaları hakkında önemli bulgular yayınladı. Bu çalışma, geri dönüşüme atfedilen iş, ücret ve vergi gelirlerinin sayısını analiz ediyor. Çalışma, bir yıl içinde Türkiye’deki geri dönüşüm ve yeniden kullanım faaliyetlerinin aşağıdakileri oluşturduğunu buldu:

 • 757.000 iş,
 • 36,6 milyar TL ücret,
 • 6,7 milyar TL vergi geliri.

Bu, geri dönüştürülen her 1.000 ton malzeme için 1.57 iş, 76.000 TL ücret ve 14.101 TL vergi geliri anlamına geliyor. Geri dönüşüm nedir ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Ne Demektir?

Geri dönüşüm, tüketilen bir ürünün tekrar kullanılmaya müsait parçalarının, belirli işlemlerden geçmesi sonucunda faydalı olarak tekrar kullanılmasına ve bu sayede daha az ham madde harcanması sürecine verilen isimdir.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Geri dönüşüm, üzerinde yaşadığımız Dünya’nın daha az yıpranması ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Geri dönüşüm sayesinde ham madde ihtiyacı azalır ve yenilenme imkanı olmayan kaynaklar korunabilir.

Sıfır Atık Nedir?

Sıfır atık, geri dönüşümün ulaşması gereken bir noktadır. Tüketiciye ulaşan tüm ürünler geri dönüşüm ile tekrar ham madde haline gelir ve bu sayede kullanılmış ürünler faydasız birer atık olarak kalmaz.

Linkedin Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir