Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama Nedir?

İlk olarak 1984 yılında kaleme alınan “Guerilla Marketing” yani Gerilla Pazarlama nedir sorusuna Jay Conrad Levinson ilk yanıtı vermiştir. Daha düşük bir maliyetli bir şekilde alışılmışın dışında teknikler kullanarak çok daha üstün sonuçlar alınması anlamındadır. Var olan standart pazarlama tekniklerinden farklı olması ve maksimum sonuç elde etme amacına sahip bir reklam stratejisi olarak da tanımı yapılabilir. Daha ziyade iki temel unsuru yüksek enerji ve hayal gücüdür. Potansiyel müşterilerin olabildiğince şaşırtılması için çok farklı yollar denenirken bıraktığı izlenimde buna paralel ilerler. Peki, nasıl yapılır ve etkileri nelerdir?

Etkileri Nelerdir?

Daha ziyade orta ve küçük işletmeler özelinde yapılması uygundur. Bunun ana sebebi ise maliyetlerin düşük seviyede tutulma durumudur. Burada klasik biçimiyle bir reklam anlayışından bahsedilmesi peki mümkün değildir. Doğrudan sosyal sinyaller verilerek kampanyaların hazırlanması durumudur. Şaşırtıcı ve eşsiz bir tarzda oluşturulur. Niye Gerilla pazarlama tercih edilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Dijital pazarlama uzun bir süreç olduğu için makul bütçeler adına mutlaka kullanımı gereklidir.
 • Kalabalık bir ekip olmadan da kolaylıkla gerilla pazarlama süreçlerine dahil olunabilir, reklamlar hazırlanabilir ve kampanyalar gerçekleştirilebilir.
 • Uzun bir vakit kaybı söz konusu değildir.
 • Küçük ve orta büyüklükteki her işletme tarafından dijital pazarlama açısından kullanımı yararlıdır.
 • Kreatif anlayışlı bir markanın tanınırlığı artırılabilir ya da ürün satışları gerçekleştirilebilir.
gerilla pazarlama stratejileri

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yıllardır kullanılagelen bir yöntem olmakla birlikte başarılı bir Gerilla Pazarlama süreci adına yapılması gerekenler vardır. Buna dair ilk on altın kural listesi şu şekildedir;

Pazar araştırması yapılarak durum karşılaştırılması gerçekleştirilmelidir.

 • Sağlanacak faydalar listeler halinde belirtilir.
 • İş sonucunda kullanıcıların hangi yararlara sahip olacağı belirlenmelidir.
 • Kullanılabilecek araçlar seçilmelidir.
 • Pazarlama açısından tüm sürecin planlanması önerilir.
 • Belirli bir takvime göre stratejiler oluşturulmalıdır.
 • İş birliği yapılacak şirketler seçilerek destek sunacak kişiler bulunabilir.
 • Panik ve acele etmeden daha sağlam adımlarla işlemler başlatılmalıdır.
 • Saldırı sürekli hale getirilmeli ve belirli bir zaman sürdürülmelidir.
 • İyi sonuç vermeyen silahların tespit edilerek değiştirilmesi gerekebilir.

Gerilla Pazarlama Stratejileri

Geniş bir özgürlük alanına sahip olmakla beraber Gerilla Pazarlama stratejileri daha yaratıcı tarzda oluşturulur. Çok ilginç ve hiç yapılmamış şekilde ürünlerin tanıtılması, buna bağlı görsellerin kullanımı söz konusudur. İçeriklerin oluşturulması bile alışılmadık reklamcılık anlayışını ortaya koyacaktır. Buna karşın mutlak surette işlemlerin uzaktan bir gözle takip edilmesi gerekir. Çünkü dezavantajlarına bakıldığında görünürlük hatası ve yanlış yorumlama ihtimali bulunur. Özellikle pazarlamanın tamamen çöp haline gelmemesi adına yanlış yorumlama olabilecek durumlardan kaçınmalıdır. Ayrıca ürün ve hizmetlerin tanıtılması, viralleşmesi durumlarının olması adına doğru zamanlama büyük öneme sahiptir. Basit bir zamanlama hatası sonucunda da istenen kazanımlar elde edilmeyebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Bilhassa dijital dünyanın genç nesillerine yönelik yapılacak hamleler adına sizlerde Gerilla Pazarlama olanaklarından yararlanabilir, daha uygun bütçelerle hızlı reklamlar ortaya koyabilirsiniz. Markalaşma adına da önemli düzeyde faydası olurken müşterilerin alım boyutu artacaktır. Çok basit bir şekilde başlatılmasına karşın ilerleyen dönemlerde ulusal bir kampanya haline gelebilmesi de söz konusudur. Bir anda beğeni alınması ve paylaşım etkileşimleriyle beklenenin çok ötesinde bir başarı kazanılabilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Gerilla Pazarlama Ne Demektir?

Gerilla, geleneksel olmayan yöntemler aracılığı ile yürütülmekte olan marka bilinirliği arttırma kampanyalarıdır. Daha uygun fiyatlar sahip inovatif stratejiler ile yürütülür.

Gerilla Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Gerilla, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha uygun fiyatlar ile yürütülebilir. Oldukça yaratıcı yöntemler ile müşterinin ilgisini çekme konusunda büyük avantajlar sunar.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gerilla, müşterinin beklemediği anda şok edici ve ilgi çekici bir biçimde karşılarına çıkmak ve onları harekete geçirmek temeli ile çalışır. Aslında var olanı hiç bilinmeyen yönleriyle sunarak ilgi çekmeye imkân tanır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir