Gezegenler

Gezegenler

Evren ucu bucağı olmayan bir deniz ve milyonlarca sırrı içinde barındırıyor. İnsanoğlu yüzyıllar boyunca bu sırları çözmek için uğraşmış. Bu nedenle gezegenler ve güneş sistemi insanlar için her zaman ilgi çekici ve özel bir çalışma alanı olmuştur. Pek çok insanda mesleği ne olursa olsun zaman zaman güneş sistemine ve içinde bulunan gezegenlere ilgi duymuştur. Güneş sistemindeki gezegenler, gezegenler sıralaması, güneş sistemindeki en büyük gezegen ve güneşe en yakın gezegen gibi merak ettiğiniz bütün bilgileri tek bir başlık altında topladık. Güneş sistemi ve gezegenler hakkında ilginizi çekecek bilgilere bu başlık sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Güneş Sistemindeki Gezegenler ve Sıralamaları

İnsanoğlu yaşamını sürdürdüğü zaman zarfı boyunca önce yaşadığı gezegeni anlamlandırmaya çalıştı. Zamanla güneş sistemi içerisinde bulunan diğer gezegenlerde ilgisini çekmeye başladı ve ilgisi uzaya kaydı. Güneş sistemindeki gezegenler zamanla ve gelişen teknolojiyle tek tek keşfedilmeye başlandı. Antik Roma döneminde kabul görülen tanrıların isimleri keşfedilen gezegenlere verildi. Her biri ayrı bir anlam taşıyan isimler gezegenlerin özelliklerine göre seçildi. Güneş sisteminde bulunan gezegenler ve isimleri şu şekilde;

  • Merkür.
  • Venüs.
  • Dünya.
  • Mars.
  • Jüpiter.
  • Satürn.
  • Uranüs.
  • Neptün.

Sizler için hazırlamış olduğumuz listede gezegenler sıralaması ile verilmiştir. Peki sırasıyla verdiğimiz bu gezegenler arasında en büyük gezegen ve en küçük gezegen hangileridir? Güneş sistemindeki en büyük gezegen devasa büyüklüğüyle Jüpiter gezegenidir. İsmini antik Roma’nın en önemli tanrısının adından alır. Güneş sistemindeki en küçük gezegen ise Venüs’tür. Venüs gezegeniyse ismini görüntüsündeki zarafeti ve ihtişamı nedeniyle aşk tanrıçasından almış.

gezegenler sıralaması

Dünya’ya En Yakın Gezegen Hangisidir?

Güneş sistemi üzerinde yaşamın var olduğu bilinen tek gezegen Dünya. Dünya dışındaki gezegenlerdeyse yaşam bulgusuna rastlanamamış. Peki Dünya’ya en çok benzeyen gezegen ve en yakın gezegen hangileri? Dünya’ya en çok benzeyen gezegen Venüs olarak biliniyor. Çeşitli özelliklerinin Dünya’yla aynı olması nedeniyle Dünya’nın ikizi unvanına sahip Venüs gezegeni. Bunun yanı sıra Venüs gezegeni uzun yıllar dünyaya en yakın gezegen olarak kabul edildi. Ancak son yapılan araştırmalar bunun böyle olmadığını gösterdi. Bazı araştırmacıların ortaya attığı düşüncelere göre Venüs sadece yılın belli bölümlerinde dünyaya en yakın gezegen olma özelliğini taşıyor. Bir yıllık sürecin büyük bölümünde Merkür dünyaya en yakın gezegen oluyor. Gezegenlerin dönüş hızları ve belirli kriterler göz önüne yapılarak yapılan araştırmalar Merkür’ün dünyaya en yakın gezegen olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. Ancak bu sonuç herkes tarafından kesin olarak kabul görmüyor. Alanında uzman araştırmacıların pek çoğu bu yeni hesaplama tekniğinin kesin olarak sonuç sağlayamayacağını söylüyor. Merkür gezegeni aynı zamanda güneşe en yakın gezegen olma özelliğini de taşıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaç Tane Gezegen Vardır?

Şu ana dek evrenimizde keşfedilmiş olan 8 adet gezegen bulunmaktadır. Daha öncesinde Plüton adlı gezegen ile bu sayı 9 idi. Ancak Plüton gezegenlikten çıkarıldığından dolayı gezegen sayısı 8’e düşmüş oldu.

Güneşe En Yakın Gezegen Hangisidir?

Gezegenler Güneş’e yakınlık ve uzaklık olarak sıralanmaktadırlar. Güneş’e en yakın olan gezegen Merkürdür. Bu nedenle Merkürde sıcaklık değerleri diğer gezegenlere göre daha yüksektir.

Güneşe En Uzak Gezegen Hangisidir?

Buz gezegen olarakta adlandırılan gezegen yani Güneş’e en uzak olan gezegen Neptündür. Neptün gezegenler sıralamasında Güneş’ten çok uzak olduğu için en sonlarda yer almaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir