Gluten

Gluten

Bir çok hastası bulunan Gluten nedir? Buğdayla birlikte çavdar, arpa, yulaf ve benzeri tahıllarda bulunan bir protein olan gluten çokça tüketilmektedir. Hamurun yapısının oluşmasında kullanılırken yapıştırıcı görevi görmektedir de diyebiliriz. Hamur işlerinin tamamında istenilen şekil yapısının oluşması için kullanılmaktadır. Ancak bu durum çoğu zaman zararlı olabilirken bazı hastalıkların ortaya çıkması da glütene bağlıdır. Özellikle, çölyak hastası olan kişiler ve gluten alerjisi bulunan kişiler için yasaklı olduğu bilinmektedir. Peki, hangi besinlerin içerisinde gluten vardır?

Gluten Hangi Besinlerde Bulunur?

Son yıllarda, sağlık alanında uzman kişilerin sözünü sıkça ettiği gluten, bilindiği gibi bitki proteini olmasıyla birlikte hamur işleri özelinde kullanılmaktadır. Gluten ekmek ürünlerinin tümünde var olurken makarnalarda da söz konusudur. Buğday türü ürünlerin yanı sıra, yulaf ve yulaf içeriğine sahip gıdalarda da yine glutenden bahsedilir. Buğday ununa ve bahsedilen diğer yiyeceklere dikkat etmek sağlığınız açısından önemlidir. Bundan dolayı, unlu mamullerde bulunan gluteni günlük olarak milyarca insanın tükettiği rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca çorbalarda ve sos içlerinde de yer alır. Salata sosları ve benzeri çeşitlerde de az ya da çok düzeyde gluten vardır.

Glutenli Besinler;

  • Gluten buğday içeren hamur işlerinde,
  • Ekmek ve yulaf bulunan ürünler
  • Makarnalar
  • Bira türleri
  • Salata ve yemek sosları
  • Çorbalar

Bahsedilenlerle birlikte işlenmiş gıdalar içinde çoğunlukla gluten bulunmaktadır.

gluten nedir

Kimler Glutensiz Beslenmeli

Oldukça yüksek etkiye sahip olan gluten ne demek sorusuyla birlikte gluten olmaksızın beslenilmesi de gerekli olabilmektedir. Öncelikli olarak kişinin glütene alerjik olmasından ötürü böyle bir beslenme programı yapılabilir. Tüketim sonrasında karın ağrısı, şişkinlik belirtisi, ishal ya da kabızlık halleri gluten duyarlığını gösterir. Ayrıca şiddetli baş ağrıları görülmektedir. Gluten tüketimi sonrasında kişide oluşacak yorgunluk hissi de gluten hassasiyeti sonucunu ortaya çıkarır. Bu tip gelişmeler sonucunda kişinin glütene karşı alerjik durumunun olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Uygulanacak gluten diyet programlarıyla oluşacak tüm yan etkiler kaldırılabilir. Ayrıca bilindiği gibi gluten çölyak hastaları içinde son derece risklidir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Çölyak Hastalığı

Herhangi bir semptom olmamasına karşın ince bağırsak özelinde yaşanan rahatsızlıkla birlikte kişinin fiziksel acı çekmesine neden olan Çölyak hastalığının başlıca nedeni Glutenli beslenmedir. Kilo kaybının oluşmaması amacıyla da çölyak hastalarının tamamı mutlak surette glutensiz gıdalar yenilmeli ve diyet programları uygulamalıdır. Bağırsak hastalıklarının tamamını tetikleyen gluten nedir ve etkisi nasıl ortaya çıkar problemleri uzun zamandır takip edilmektedir. Çevresel durumlardan dolayı çölyak hastalığına sahip olunması söz konusu olurken genetik etkilerden de böyle bir durum ortaya çıkmaktadır.

Glutensiz Diyeti Nedir?

Yapılacak endoskopi sonucunda alınan biyopsi incelemesiyle kişinin hastalığı tespit edilir ve sonrasında diyet programları oluşturulur. İnce bağırsağın içerisindeki villus hasarının ortaya çıkmaması adına bu diyetin çok titiz bir şekilde kişi tarafından uygulanması gerekir. Tedavi durumu olmaması halinde ise hem mineral ve proteinler hem de karbonhidratların emilimi yeterli düzeye ulaşmaz. Bu durum ise vücut dengesini bozarken çok daha farklı sağlık problemlerine de kapı açılır. Böyle bir durumun yaşanmaması adına gluten diyet yapılır. Un yerine soya, badem, patates ya da bezelye unları kullanılabilir. Satın alınacak ambalajlı ürünlerin arka bölümü okunmalı ve gluten oranına bakılmalıdır. Mısır, darı, yulaf gibi ürünlerin tüketilmesi de yasaktır. Ayrıca patates, esmer pirinç, yumurta ve buğday ürünlerinden kişi uzak durur. Glutene karşı alınacak tek önlem yediğiniz her şeyin glutensiz yiyecekler olması ve bunu alışkanlık haline getirmenizdir.

Nedir kategorisi ile tüm güncel ve sosyal konulara erişebilirsiniz.

Gluten Ne Demek?

Gluten, içerisinde protein barındıran bir maddedir. İçerisinde bulundurduğu proteinler nedeniyle bazı alerjik durumlara neden olabilir.

Gluten Neden Önemlidir?

Gluten genellikle, hamur ve süt ürünlerinin içerisinde yer alır. Modern beslenme kaynaklarımızın çoğunda glüten bulunmaktadır. Bu nedenle yaşanabilecek bir glüten enerjisi durumunda insan hayatı çok olumsuz yönde etkilenecektir.

Gluten Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Gluten hassaslığı olan kişiler için tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Ancak şuan bu hastalığı kesin geçirmek adına bir yöntem mevcut değildir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir