Göktuğ İsminin Anlamı

Göktuğ İsminin Anlamı

Göktuğ iki tek hece kelimenin birleşmesi ile ortaya çıkmış kelimedir. Bu ismin anlamı da bu iki farklı kelimenin bir araya getirilerek oluşturduğu anlam olarak kabul edilir. Türkçe kökenli bir isim olmasının yanında erkek çocuklara verilebilen bir isimdir. İsmin rengi mavi olarak kabul edilir. Çok eski tarihlerde Türk kumandanlar tarafından kullanılan bir lakap olarak da bilinir. Göktuğ isminin anlamı işte…

Göktuğ İsminin Sözlük Anlamı

Göktuğ isminin sözlük anlamı bu ismin neden çocuklara verilmesine neden olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Bu anlamları sayesinde sizde çocuklarınıza bu ismi rahatça verebilirsiniz.

  • Gök renkli
  • Tuğ Sahibi
  • Savaşmayı seven insan

Semaları kapsayan gök ve güç sahibi anlamına gelen “Tuğ” kelimesinin birleşmesi ile oluşması ile bu anlamlar ortaya çıkmaktadır. Birleştiğinde daha güçlü bir anlama sahip olmaktadır.

göktuğ isminin anlamı

Göktuğ İsminin İstatistikleri

Göktuğ isminin istatistiklerine bakarak ülkemizde kullanım oranına bakabiliriz. Türkiye’de en çok kullanılan isimler arasında 1328. sırada yer almaktadır. Her 6186 kişiden birisine Göktuğ isminin verildiği bilinmektedir. İstanbul’da bu isme sahip 1701 kişi varken, ülkemizde 14 bine yakın bu isme sahip kişi vardır. Harflerine sayı verilerek toplaması yapıldığında 99 yapmaktadır.

G:8 + Ö:19 + K:14 + T:24 + U:25 + Ğ:9 = 99

Göktuğ İsminin Harf Analizi

Göktuğ ismi toplam altı harften oluşmaktadır. İsmin hecelemesi “gök:tuğ” şeklinde olmaktadır. Bu ismin harf analizi yaparak anlamına yeni bakış açısı getirebiliriz.

  • G: Güce devamlı olarak ihtiyaç duyan bir yapısı vardır. İnatçı yapısı her şeyi elde etmek istemesine neden olur.
  • Ö: Ketum, sır tutan yapısı ile dikkat çeker. Gizlilik onlar için her şeydir. Ancak bunun keşfedilmesini ister.
  • K: Hem iş hem de aşk hayatında başarılı bir yapıya sahiptir. Bu durum karakterine de yansır.
  • T: Ketum yapısı nedeniyle, duygularını karşısında ki insana ifade etmekte zorlanır.
  • U: Yapısı gereği aşırı durağandır. İşlerini hiçbir zaman aceleye getirmez ve sağlam bir şekilde yapmayı tercih eder.
  • Ğ: Güç onun için her şeydir. İnatçı ve güçlü yapısı her şeyi elde etmek istemesine neden olur.

Göktuğ İsminin Özellikleri

Göktuğ ismi tarihte önemli komutanlar tarafından göklerin ve yerlerin en güçlü insanını çağrıştırması nedeniyle kullanılmıştır. Günümüzde bu isme sahip çok ünlü birisi bulunmamaktadır. Kuran-ı Kerimde geçmemesine rağmen, güzel bir anlama sahip olmasından dolayı koyulması konusunda bir sınırlama yoktur. Ülkemizde en az kullanılan isimlerden birisi olarak görülür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Göktuğ İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Ülkemizde Göktuğ ismi çok yayın olarak kullanılmakta olan bir isim değildir. Bu nedenle bi isme sahip çok fazla ünlü kişi yoktur. Yağız Göktuğ Taşbulak bu isimdeki ünlülerden biridir.

Göktuğ Ne Demektir?

Göktuğ öz türkçe kökenli bir kelimedir. Ülkenin yöneticisi, hükümdarı anlamları içermektedir. Ayrıca bu anlamlarla ilişkili olarak Gök renkli tuğ sahibi, sancak sahibi gibi anlamları da vardır.

Göktuğ İsmi Caiz mi?

Göktuğ isminin caiz olup olmadığı konusunda net bir kanı yoktur. Anca bu ismin çağrıştırdığı herhangi bir kötü anlam olmadığı için, bebeklere koyulmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir