Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

Var olan ürün ve hizmetlerin çok daha hızlı bir şekilde geniş kitlelere sorunsuz şekilde ulaştırılmasını sağlayan Google Adwords çeşitli bilgilere sahip metin bazlı bir reklam aracıdır. Bilindiği gibi her 10 internet kullanıcısından 8 tanesi arama motoru olarak Google kullanılır. Bununla birlikte her gün milyonlarca aramanın gerçekleştirilmesi, bu aramalara ilişkin tüm işlemlerin yine aynı şekilde yapılması da bu tarz reklamların çok daha etkili olmasını beraberinde getiriyor. Peki, Google ads reklam modelleri nelerdir?

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Reklam verenlerin çok daha etkili bir şekilde müşteri kitlesine ulaşması adına farklı modelleri bulunmaktadır. İlgi çekici yapıda olmaları ve buna dair diğer hususların yanı sıra doğru modelin seçimi de hayati öneme sahiptir.

  • Arama Ağı Reklam Modeli
  • Görüntülü Reklam Modeli
  • Video Reklam Modeli
  • Uygulama Reklam Modeli

Google Ads Nasıl Reklam Verilir?

Öncelikli olarak nasıl bir reklam olacağı kararlaştırılmaktadır. Bu kapsamda firmalar özgür olmakla beraber reklam modelleri arasında da seçimler gerçekleşir. Video reklamlar özelinde değerlendirildiğinde 30 saniye ve üzeri izlenme sonrasında ödeme gerçekleşir. Görüntüme başına maliyet budur. Reklam modeli seçilmesinin ardından hedef kitlenize uygun bir şekilde reklam oluşturulmalıdır. Burada doğru anahtar kelimelerin kullanımı da büyük etkiye sahiptir. Mutlaka içerikle ilgili ve konuya en uygun anahtar kelime yapılmasına çalışılmalıdır.

google ads

Var olan aylık bütçe durumuna göre reklamların yayınlanma süreleri belirlenir. Günlük bütçenin bitmemesi halinde bir sonraki gün reklam devam ettirilmektedir. Bütçe konusunda tüm yetki reklam veren kişide olurken ödemeler ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Gerek EFT gerek havale yoluyla yapılır. Var olan ödeme yöntemlerini otomatik yapma söz konusudur. Anahtar kelimelerin gücü ve sektöre dair hususlarla tercih edilen reklam modeli de ücretler konusunda farklılık getirebilir. Ayrıca tüm mobil cihazlar üzerinden de hızlı bir şekilde reklamların sorunsuz görüntülenmesi yapılırken yazım yanlışı hatalarından kaynaklı gösterilmeme hali de yeni güncellemeyle kaldırılmış oldu. Ekli anahtar kelimelerin kullanımında bile reklamlar aynı tesir gücünde kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Buna dair herhangi bir kayıp olmaz. Çok daha iyi bir etki olması bakımından çeşitli SEO araçları kullanılarak hızlı açılış sayfası oluşturulması da var olacak etkisini çok daha ileri boyuta taşıyacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Google Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Önceden bir fiyat belirleme durumu yoktur. Hedef kitleye ilişkin bir belirleme durumu olmadığı gibi tıklanma başı maliyetlerine göre hesap edilerek ücret kesilir. Yani gereksiz bir şekilde Google reklamları para tuzağı olmamaktadır. Tık alımına göre bir ödeme gerçekleşirken tıklanma başı maliyeti ise kullanılan anahtar kelimelere göre değişir. Özellikle sektörel bazlı düşünüldüğünde popüler olan aynı anahtar kelimelerin diğer firmalarca da kullanılması fiyatı yükseltir. Rakip sitelerin önüne geçme adına çok daha fazla ödeme yapılması gerekecektir. Var olan günlük bütçe özelinde bakıldığında %90 başarı ve satış odaklı reklamlar olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Var olan ödeme yöntemlerini yine reklam veren belirlerken anahtar kelimeler çerçevesinde ise kalite puanları fiyatları ortaya çıkarır. Her anahtar kelimenin 1 ile 10 arasında bir kalite puanı vardır. Google arama motoruyla yapılan aramalarda anahtar kelimeye yönelik tıklanma başı maliyetler bu şekilde hesaplanır. Aranan anahtar kelimenin hangi kalite puanına sahip olduğu da sayfanın listelenmesini belirler. Çok daha ön sayfalarda çıkması söz konusudur. Kalite puanını belirleyen hususlar ise tıklama oranı, açılış sayfası kalitesi ve anahtar kelimenin Adwords reklamıyla olan uyumudur. Çok ilgisiz bir kelimenin seçilmesi halinde etkisi sınırlı kalacaktır. Bununla birlikte kalite puanını yükseltme adına kullanıcı odaklı sade görünümlü bir sayfa yaratılmalı ve kolay gezinme imkanı verilmelidir. Mutlaka içerikle uyumlu anahtar kelimelerin kullanımı ve yoğunluğun çok aşırıya kaçmaması durumunda getirisi de yüksek olacaktır.

Google reklamı vermeden en üstte çıkabilir miyim?

Google Ads Kısaltmalar ve Açıklamaları

  • GBM: Görüntüleme başına maliyet olup videonun 30 saniye üzerinde izlenmesiyle ortaya çıkar.
  • TBM: Tıklama başına maliyet
  • BGBM: Reklamın bininci kez gösterilmesi durumunda ödenmesi gereken ek tutardır.
  • EBM: Web sitesinde belirlenmiş olan ve reklam aracılığıyla gerçekleşen satın alma durumlarında ödenmesi gereken ücrettir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google ads reklamları bazında en belirleyici hususların başında şüphesiz ki anahtar kelimeler geliyor. Gerek içerik konusu gerek sektör bazlı uygunluğa sahip olması adına mutlaka iyi araştırma yapılmalıdır. Bu maksatla hemen Google Analytics kullanılabilirken site raporları ışığında hangi anahtar kelimelerin çok daha güçlü bir reklam oluşturacağı da belirlenir. Farklı SEO araçlarıyla popüler anahtar kelimeler çıkarılabilir, rakip site analizleriyle de bu duruma dair çalışma başlatılabilir. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı servisiyle en iyi kelimeler belirli yoğunluk durumuna göre kullanılır. Çok aşırı bir şekilde her paragrafta kullanılması da içeriğe faydadan çok zarar getirecektir. Çok daha iyi Google Adwords reklamları adına kullanım durumlarına riayet edilmesi de önemlidir. Sizlerde hemen istediğiniz tarzda reklam modelleri seçimi yaparak Google Adwords reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi çok daha geniş kitlelere duyurabilir, paylaşımlarla yüksek satışlara erişebilirsiniz. Halihazırda dijital pazarlama noktasında en avantajlı ücretli reklam yöntemlerinin başında geldiğini söylemeye de gerek yoktur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Ads Nedir?

Google Ads; dijital pazarlama alanında hizmet vermekte olan bir reklam servisidir. Google arama motoru üzerinde yer alan arama sonuçlarında ya da web sitelerinde reklam vermek amacı ile kullanılabilir.

Google Ads Görüntülü Reklam Verilebilir mi?

Google ads üzerinden web sitelerinin Adsense alanları dahilinde görüntülü reklamlar paylaşılabilmektedir. Bu reklamlar özel görseller ve uzantılar kullanılarak oluşturulabilir.

Google Ads Nasıl Kullanılır?

Google Ads kullanmak detaylı bilgilere sahip olmayı gerektirir. Reklam metinleri oluşturabilmeyi, hedef kitleyi belirlemeyi ve reklamların başarıya ulaşması adına alakalı anahtar kelimelerin kullanılması gerekir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir