Google AdSense Pin Gelmedi Sorunu ve Çözümü

Google AdSense Pin Gelmedi Sorunu ve Çözümü

Google AdSense’de çok sık yaşanan pin gelmeme sorununu ve çözümü için neler yapmamız gerektiğini bu yazımızda anlatacağız. Google’ın en popüler servisi olan Google AdSense hakkında ne yazık ki birçoğumuz sorun yaşıyoruz. Hesap doğrulama için gerekli olan pin kodu bir zarf içerisinde posta yolu ile bizlere ulaştırılmaktadır. Ancak belirtilen süre içerisinde pin kodu zarfının gelmemesi büyük problemler yaşamamıza neden oluyor. Google AdSense pin kodu gelmedi sorunu nelere yol açıyor ve çözümü için neler yapmalıyız, sorularının cevaplarını inceleyelim.

Google AdSense Pin Kodu Gelmezse Ne Olur?

Google pin kodunu bir zarf içerisinde posta yolu ile gönderiyor. Dünya genelinde milyonlarca pin kodu gönderildiğini göz önüne alırsak sorun yaşamamız oldukça doğal. Günümüzde gönderdiğimiz hangi kargo tam zamanında adrese ulaşıyor ki? Google pin kodu sürecini neden dijital olarak yürütmüyor, sorusu hepimizin aklına geliyordur. Hem süreç daha hızlı işler hem de kişiler mağduriyet yaşamaz ancak güvenlik nedeniyle henüz bu yola başvurulmuyor.

Google AdSense pin kodu zarfının bize ulaşmazsa hesabımız kapatılabilir. Hatta çoğu kişi bu sorunu yaşıyor. Aylarca emek verdiğiniz hesabınız gelmeyen pin kodu nedeniyle ne yazık ki kapatılıyor. Peki biz bu sorunu yaşamamak için neler yapabiliriz?

adsense pin gelmedi sorunu

Google AdSense Pin Kodu Nasıl Alınıyor?

Google AdSense hesabınız onaylandıktan sonra hesabınızda yer alan tüm bilgilerin size ait ve doğru olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bununla ilgili size Google AdSense tarafından bildirimler gelecektir. Örneğin, hesabınızda 200 TL biriktiğinde size bir bildirim gelecek ve hesabınızı doğrulamanız gerektiği belirtilecek. Hesabınızı doğrulamadığınız takdirde var olan bakiyeniz durdurulacaktır. Hesabınızı doğrulamanız için size yaklaşık 4 aylık süre tanınıyor.

Google AdSense’de adres bilgilerinizi doğrulamanız için de size bir pin kodu gönderiliyor. Google AdSense pin kodunu isteyebilmeniz için hesabınızdaki bakiyenin 10 USD’ye ulaşması gerekiyor. İlk pin kodu siz talep etmeden 10 USD’yi aşınca gönderiliyor. Ancak belirttiğimiz gibi çoğu kişiye pin kodu ulaşmıyor. Pin kodunun ulaşma süreci 2 ila 4 hafta süresinde değişiyor. Bu noktada süreci yakından takip etmeniz gerekmektedir. İlk pin kodunun gönderildiği söylenen tarihten 3 hafta sonra ikinci pin kodunu talep etme hakkınız var.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Google AdSense pin kodu istemeden önce yapmanız gerekenler;

 • Ödeme adresinizin ve hesap bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol edin.
 • Adresinizin yakın çevrenizdeki PTT tarafından tanınıyor olduğunu kontrol edin.
 • PTT ile görüşün, zarfın başka adrese gidip gitmediğini kontrol edin.

Google AdSense Yeni Pin Kodu Nasıl Alınır?

Yukarıdaki işlemleri yaptıysanız ve sonuç olumsuz ise yeni pin kodu istemek için aşağıdaki adımları izleyin;

 • AdSense hesabınızı açın.
 • AdSense ana sayfada pin doğrulama kartını bulup “Doğrula” bölümünü tıklayın.
 • “PIN’i yeniden gönder” seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri de yaptıktan sonra yeni pin kodunu bekleyeceğiz. Pin kodunuz aynı olacağı için bu süreç içerisinde ilk gönderilen pin kodu zarfı gelirse de sorun olmayacaktır, zarftaki pin kodunu girebilirsiniz.

Google AdSense için 3 kez pin kodu isteme hakkınız bulunuyor. Diyelim ki pin kodunuz ikinci kez istemenize rağmen 4 hafta geçti ve gelmedi. O zaman son kez bu hakkınızı kullanıp yeniden pin kodu isteyebilirsiniz. Evet, zorlu bir süreç ama sabırlı olmak gerekiyor.

Üçüncü kez pin kodu istedik, hala gelen bir zarf yoksa adres doğrulama işlemini manuel gerçekleştiriyoruz. Burada önemli olan ayrıntı; 3. kez pin kodu istemenizin üzerinden 4 hafta geçmiş olması. 4 hafta dolmadan manuel doğrulama yapamazsınız.

adsense pin sorunu

Google AdSense Manuel Adres Doğrulama Nasıl Yapılıyor?

AdSense pin gelmiyor ise bu süreçte yaşanan bazı aksaklıklar sizi yorabilir. Ancak son kez gerçekleştireceğiniz manuel olarak adres doğrulama işlemi ile durum düzeltilebilecektir. Manuel olarak adres doğrulama için takip edeceğiniz işlem adımları şöyle olacaktır;

 • Google AdSense hesabınıza girin.
 • https://support.google.com/adsense/contact/id_verification?hl=tr linkine tıklayıp AdSense manuel pin doğrulama sayfasına gidin.
 • Açılan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun, bitirdikten sonra da kontrol edin yanlışlık olmasın.
 • Daha sonra “Dosya Seç” butonuna tıklayıp kimliğinizin fotoğrafını ya da size ait olan bir faturanın resmini yükleyin. “Gönder” butonuna tıklayın.
 • Yukarıdaki işlemlerden sonra birkaç saat içerisinde size bir onay maili gelecek. Onayınızı verip adres doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Google AdSense ile yaşadığınız herhangi bir sorun varsa AdSense Yardım Merkezi’ne şu linkten ulaşabilirsiniz: https://support.google.com/adsense/?hl=tr#topic=3373519

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Site Kit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google AdSense pin gelmedi sorunu can sıkıcı bir süreç ancak sabırlı olup beklemekten başka bir çözüm yok. Süreci yakından takip etmeyi unutmayın, eğer hesabınızı doğrulamazsanız reklam gösterimleri durdurulacaktır.

Google AdSense Pin Kodu için Bakiyenin Ne Kadar Olması Gerekiyor?

Google AdSense pin kodunu isteyebilmeniz için hesabınızdaki bakiyenin 10 USD’ye ulaşması gerekiyor.

Google AdSense Pin Kodu Kaç Kez Talep Edilebiliyor?

Google AdSense pin kodu için en fazla 3 kez başvuru yapabiliyorsunuz.

Google AdSense Pin Kodu Gelmezse Ne Yapabilirim?

En fazla 3 kez pin kodu talep ettiyseniz ve hala pin kodu gelmediyse manuel olarak adres doğrulaması yapabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir